Svetová ekonomika bude v najbližších mesiacoch čeliť vážnym skúškam. Poprední ekonómovia varujú investorov a obchodníkov, aby sa pripravili na veľkú neistotu, ktorej výsledkom bude recesia. S týmto tvrdením súhlasí aj uznávaný ekonóm Mohamed El-Erian, ktorého vyjadrenia priniesol denník Market Bussiness Insider.
Po niekoľkých alarmujúcich signáloch zo strany obchodníkov na Wall Street sa svetová ekonomika môže ponoriť do hlbokej krízy. Rok 2022 sa niesol v znamení zvyšujúcej sa inflácie, proti ktorej boli zo strany Federálneho rezervného úradu urobené dôležité kroky. Bude to však stačiť? Podľa slov Mohameda El-Eriana nie. Tento rok bude krízu poháňať ešte väčšia neistota v dôsledku hospodárskeho poklesu.
Recesia je blízko
Strach, neistota, pokles a chaos. Tieto znaky môžu v najbližších týždňoch a mesiacoch prevládať na trhu.
„V tomto roku sa recesia, skutočná aj obávaná, pripojí k inflácii ako hnací motor svetovej ekonomiky,” uviedol Mohamed El-Erian.
Consensus is for Thursday’s US CPI report to show a fall in headline inflation to 6.5% in Dec
As important as this moderation is, it won’t signal the passing of the inflation problem.
For that, both core and the mix of price rises need to point to a lot less inflation stickiness. pic.twitter.com/ZxohAXzRDH— Mohamed A. El-Erian (@elerianm) January 10, 2023
Ďalším alarmujúcim signálom môže byť faktor, na ktorý upozornili aj stratégovia spoločnosti BlackRock, ktorá je najväčším svetovým správcom aktív. Podľa nich sa tentokrát budú centrálne banky držať v úzadí a nepodporia ekonomiku tak, ako minulý rok.
Prečítaj si tiež: Investičná príležitosť: zlato podľa analytikov v roku 2023 zaznamená rekordný rast
FED sa s jeho agresívnym zvyšovaním úrokových sadzieb zapísal do histórie. Ide totiž o najrýchlejšie tempo zvyšovania v celej histórii. Aj keď sa infláciu podarilo pozastaviť, objavujú sa ďalšie problémy. Hospodársky pokles môže podľa Bank of America masívne zasiahnuť akciové trhy, ktoré sa môžu prepadnúť až o 20 %. Podľa El-Eriana je už neskoro.
„Inflácia pravdepodobne zostane na úrovni okolo 4 %, bude menej citlivá na politiku úrokových sadzieb a vystaví ekonomiku vyššiemu riziku nehôd vyvolaných ďalšími chybami politiky, ktoré podkopávajú rast,” dodal na záver rozhovoru Mohamed El-Erian.
Aj keď sa očakáva veľká neistota, posledné slovo bude mať FED. Treba byť však veľmi opatrní pred názormi, ktoré v poslednom období dostali trhy do určitého stupňa eufórie. Začalo sa totiž vo veľkom diskutovať o tom, že FED pozastaví zvyšovanie sadzieb a postupne ich začne znižovať.
Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti BlackRock Ricka Riedera je to zo strany investorov veľmi hlúpe, no dalo sa to očakávať. Trhy totiž zareagovali na vyjadrenia dvoch popredných predstaviteľov FED-u.
Prezidentka pobočky v San Franciscu Mary Dalyová a prezident atlantskej pobočky Raphael Bostic uviedli, že sa úrokové sadzby budú držať na úrovni 5 %. To znamená, že by sa už nemali zvyšovať. Na toto by sa však investori nemali spoliehať.
Čítaj ďalej: Investičná legenda Michael Burry varuje: v roku 2023 nás čaká veľký pokles na trhoch