Prieskum: Blockchain nebol úspešne implementovaný ani v jednom z takmer 50 projektov

1
fail blockchain

O tom, že slová a slovné spojenia ako machine learning, artificial intelligence, big data alebo blockchain majú v posledných rokoch obrovskú pozornosť niet pochýb. Všetky tieto smery, technológie a inovácie majú určite čo to do seba a môžu priniesť výrazné zlepšenie. Ak sa však budú používať v nesprávnych sektoroch alebo nepríde k úplnému využitiu týchto technológií, tak by mohli byť viac na škodu ako na osoh.

Prieskum naznačil 0 % úspešnosť využitia blockchainu

Najnovší prieskum USAID (United State Agency for International Development) sa zameral na 43 odlišných projektov. Snaha všetkých bola implementovať blockchain a DLT (Distributed Ledger Technology) v rôznych sektoroch. Išlo o rôzne projekty, či už štátnych agentúr alebo neziskových organizácií. Výsledky však vôbec nie sú potešujúce.

Tím nenašiel žiadne dôkazy toho, že by aspoň v jednom projekte nastala úspešná implementácia blockchainu. Navyše podľa prieskumu nedošlo ani k vyriešeniu akéhokoľvek problému alebo zlepšeniu zabehnutých systémov.

„Našli sme niekoľko rôznych whitepaperov alebo súborov spojených s víziou toho, ako by mal byť blockchain implementovaný. Nenašli sme však ani jeden reálny dôkaz toho, či sa podarilo blockchain takto implementovať a aké boli výsledky danej práce.“

Žiadny z týchto projektov si nepomohol ani tým, že neodpovedal na kontakt a otázky s agentúrou, ktorá prieskum vykonávala. Podľa správy, ktorú USAID vydala, nedostali ani jednu odpoveď na ich otázky alebo informácie o MERL procese (monitoring, evaluation, research a learning – monitorovanie, zhodnotenie, výskum a poučenie sa).

Blockchain má čo zlepšovať

„Napriek všetkému hypu, ktorý je okolo blockchainu, určite je v tomto sektore ešte stále čo vylepšovať. Ak chce totiž táto technológia zlepšiť neprehľadné sektory, musí byť v prvom rade prehľadná sama o sebe, a to sa zatiaľ nedeje.“

Veľa predajcov sa vyjadruje voči blockchainu pomerne skepticky. Sú presvedčení o tom, že o blockchaine sa hovorí až príliš veľa. Rovnako veria, že táto technológia nemá ani zďaleka toľko výhod ako sa zdá a vykresľuje.

Záver

Určite sa nesnažíme povedať, že blockchain je iba výmysel a reálne táto technológia nič neprináša. Tak to nie je ani zďaleka. Treba však podotknúť, že aj napriek tomu, že je určite veľa benefitov, ktoré táto inovácia môže priniesť, sama o sebe ešte stále má čo zlepšovať. Transparentnosť samotného blockchainu však určite musí čo to zlepšovať.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
bitcoinist.com

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Dusan Matuska Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Dusan Matuska
Guest
Dusan Matuska

Nie že blockchain má čo zlepšovať… to je veľmi zle podaná informácia. Blockchain už 10 rokov veľmi elegantne a úspešne rieši to, na čo bol vytvorený. A to je decentralizovaná sieť na výmenu hodnoty chránená pred cenzúrou. To že sa ho chytajú rôzne entity ktoré vďaka nemu chcú vyzbierať od investorov množstvo prostriedkov alebo ho využívajú len na marketingové účely a nedarí sa im to, nie je chyba blockchainu ale týchto entít. „Ak chce totiž táto technológia zlepšiť neprehľadné sektory, musí byť v prvom rade prehľadná sama o sebe, a to sa zatiaľ nedeje.“ – To táto technológia nechce- to… Read more »