Dnes oslavujeme 10. výročie od publikovania Bitcoin whitepaperu – prečítajte si ho!

Novinky Bitcoin whitepaper oslavuje desať rokov
Bitcoin whitepaper oslavuje desať rokov. Zdroj: Shutterstock.com/AlyoshinE
BITmarkets BITmarkets

Presne pred desiatimi rokmi Satoshi Nakamoto pubikoval na internete svoj návrh na decentralizovanú kryptomenu fungujúcu na novej technológii, ktorá je známa ako blockchain. Dnes mnohí ľudia označujú blockchain ako technológiu, ktorá pomôže decentralizovať a zmení set tak, ako ho poznáme. A my vás vyzývame, prečítajte si Bitcoin whitepaper!

A… ja viem, že mnohým sa do toho nechce. Čítať osem-stranový dokument plný technikálií a odborných slov? Naah, to sami nechce. Na druhej strane, ak čítate tento článok, s najväčšou pravdepodobnosťou ste už do Bitcoinu (alebo inej kryptomeny) investovali svoje peniaze. Nechcete vedieť, do čoho presne ste investovali?

Bitcoin whitepaper je úžasný

Naozaj. Verte mi, ak si ho prečítate a zamyslíte sa nad tým, čo všetko ten kúsok papieru (spolu s reálnou implementáciou) za posledných desať rokov dokázal, budete ohúrení. Ide o myšlienku, ktorá definovala novú éru. Za deväť rokov sa trhová kapitalizácia Bitcoinu vyšplhala z nuly na viac než takmer 100 miliárd dolárov! Na trhu s kryptomenami cirkuluje 200 miliárd dolárov! Nechcete vedieť, aká myšlienka stojí za týmto úspechom?

Nie je až taký dlhý

Hmm, ale osem strán je fakt veľa. Neexistuje nejaká skrátená verzia?

Skrátená verzia nie je potrebná. V podstate stačí prečítať prvú stranu/kapitolu a získate aspoň hrubú predstavu o tom, čo vlastne Bitcoin (a ďalšie kryptomeny) predstavuje. Ak vás to zaujme, môžete čítať ďalej a zistiť technickejšie detaily. Prvá strana/kapitola však bohate stačí.

Tak, na čo čakáte? Bitcoin whitepaper nájdete tu. Ak neovládate Angličtinu, mrknite na český preklad.

Ale hlavne, sledujte nás na facebooku.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY: