Bývalý premiér Grécka, Yanis Varoufakis, považuje zavádzanie digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC) ha hrozbu, ktorej sa svetové banky ako JPMorgan nevyhnú. Podľa správy Dailyhodl, CBDC predstavujú pre banky najväčšie riziko akému doposiaľ čelili, keďže ich podnikanie je priamo ohrozené.
Zanikne súkromné bankovníctvo?
Digitalizácia je neúprosná a pandémia COVID tento proces ešte urýchlila. Tradičné banky sa obávajú, že mnohé z ich lukratívnych produktov a služieb už nebudú pre spoločnosť potrebné. V budúcnosti už nebude nevyhnutné držať v komerčnej banke vklady alebo spracovávať platby. Ľudia sa oslobodia zo zovretia finančných inštitúcií aj vďaka CBDC.
Bankovníctvo ako také môže prežiť, no v súkromnom sektore pravdepodobne nebude mať význam. Ak sa CBDC zavedie správne, môže priniesť výhody napríklad v oblasti výberu daní alebo boja profi deflácii. Ak sa ale zavedie nesprávne a s nekalým účelom, môže napáchať viac škody, ako úžitku.
Riziká CBDC
Kritici CBDC upozorňujú predovšetkým na mocenské zneužitie digitálnych mien centrálnych bánk. Niektorí si myslia, že ide o prostriedok, ktorý spôsobí ďalšiu totalitu, ako sme vás informovali v článku Čaká nás finančný reset, CBDC sú totalitné praktiky, varuje kanadský politik Maxime Bernier.
Vďaka CBDC bude štát vidieť všetky transakcie, ich históriu aj účel. Z peňaženiek zmizne hotovosť a s ňou aj čierna práca. Úplná digitalizácia platobného styku spôsobí absolútnu kontrolu financií každého obyvateľa. Problém môže nastať vtedy, keď sa štát rozhodne do platobného styku zasahovať a bude môcť napríklad zmraziť účty v prípade neplatenia daní.
V takomto svete nebudú potrebné služby komerčných bánk, pretože všetky úkony sa budú dať vykonávať centralizovane. Iba čas ukáže, či existencia CBDC súkromné bankovníctvo ohrozí alebo bude fungovať paralelne s ním.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Zavádzanie CBDC sa skúma po celom svete
Štatistiky Atlanticcouncil ukazujú, že v súčasnosti skúma zavádzanie digitálnej meny centrálnej banky až 114 krajín. Pre porovnanie, pred troma rokmi sa o to snažilo iba 35 krajín. Práve Čína začala s výskumom ako prvá a platby CBDC akceptuje už 5,6 milióna obchodníkov. Je pravdepodobné, že tejto zmene sa nevyhnú ani Slováci.
Mohlo by ťa zaujímať: Čakajú nás veľké zmeny: Štáty po celom svete vyvíjajú svoje vlastné digitálne meny