Pribúdajú tisícky detí v hmotnej núdzi. Slováci bojujú s nízkym príjmami

Novinky Slovensko má čoraz viac detí v hmotnej núdzi
Slovensko má čoraz viac detí v hmotnej núdzi. Zdroj: shutterstock.com/fizkes
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na Slovensku rastie pomerne rýchlo počet detí v hmotnej núdzi. Na konci septembra 2023 sa v hmotnej núdzi nachádzalo až 53 500 detí. Podľa správy Pravda došlo k medziročnému nárastu tejto skupiny až o 1 800 osôb. Za posledné dva roky dokonca celkové číslo narástlo až o 3 900, uvádza Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Detí v hmotnej núdzi pribúda

V systéme hmotnej núdze sa nachádza 36 100 jednotlivcov bez detí, 9 300 sociálne odkázaných jednotlivcov s jedným až štyrmi deťmi a 252 s viac ako štyrmi deťmi. Rovnako sem patrí 5 100 bezdetných dvojíc, 10 800 sociálne odkázaných dvojíc s jedným až štyrmi deťmi a 2 200 dvojíc s viac ako štyrmi deťmi.

Táto skupina obyvateľstva (64 000 domácností) sa po novom dočkala zvýšenia vyplácania dávky v hmotnej núdzi. Konkrétne išli nahor o 14,7 %, čo je presne rovnaké číslo ako zvýšenie sumy životného minima. Prvé zvýšené sumy sa vyplatia v novembri. K nárastu dávky došlo aj v prípade ochranného príspevku, aktivačného príspevku, príspevku na nezaopatrené dieťa a príspevku na bývanie.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Je Slovensko chudobná krajina?

Nedávno sme informovali o tom, že na Slovensku žije takmer 20 % domácností vo finančnej núdzi. Oproti roku 2022 klesol podiel tých, ktorým mesačný príjem nevystačí z 22 % na 18 %. Napriek tomu ide o extrémne vysoké percento. Dokonca nedostatok peňazí na pokrytie základných potrieb a vážnejších výdavkov pociťuje až 41 % domácností.

Hlavným krátkodobým problémom je inflácia, ktorá ja na Slovensku najvyššia spomedzi krajín eurozóny. Zvýšenie cien sme predovšetkým pocítili na potravinách a energiách. Podľa najnovšej správy je energeticky chudobných domácností na Slovensku až 150 000 (8 %). Práve energie sú jedným z kľúčových nákladov na výdavkovej strane bežných domácností.

Z dlhodobého hľadiska je však problém chudoby zapríčinený vysokým nepomerom medzi príjmami a výdavkami Slovákov. Priemerná hrubá mzda na Slovensku narástla o 9,9 % v druhom štvrťroku na úroveň 1 419 eur, čo je po Grécku (1 381 eur) a Bulharsku (955 eur) najmenej v Európskej únii.

Samotný príjem by nebol problém, ak by náklady na život neboli také vysoké. Dôkazom toho je, že v krajinách s nižším príjmom si obyvatelia môžu dovoliť viac šetriť peniaze, pretože ceny u nich nie sú až také vysoké. Na túto skutočnosť upozornil aj Eurostat vo svojej analýze.

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci preferujú domáce potraviny. Problémom je ich cena a dostupnosť

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.