Eurostat zhodnotil žalostný stav Slovenska. Zarábame extrémne málo

Novinky Slovensko je v žalostnom stave
Slovensko je v žalostnom stave. Zdroj: shutterstock.com/Vitalii Stock/motioncenter
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Slováci zarábajú príliš málo v porovnaní so životnými nákladmi. Dokonca aj v krajinách s menším príjmom si obyvatelia môžu dopriať viac ako na Slovensku, uvádza Trend, ktorý vychádza z najnovšej správy od Eurostatu. Slovensko obsadilo druhú najhoršiu priečku v metodike s názvom medián ekvivalentného disponibilného príjmu meraný v parite kúpnej sily na obyvateľa.

Čím vyššiu hodnotu dosiahne ukazovateľ, tým lepšie. Slovensko s hodnotou 9 826 obsadilo v rámci krajín Európskej únie druhú najhoršiu priečku hneď po Bulharsku s hodnotou 9 671. Všetky ostatne členské štáty sú na tom lepšie a ich občania si môžu dopriať viac ako slovenské domácnosti. Najvyššie sa umiestnilo Luxembursko (33 214), Holandsko (25 437) a Rakúsko (25 119).

Sme na tom najhoršie aj v rámci krajín V4, keďže Maďarsko dosahuje hodnotu 10 217, Poľsko 14 906 a Česko 15 354. Ročný príjem člena maďarskej domácnosti je vyšší oproti slovenskej o 4 %, v prípade poľskej o 52 % a českej až o 56 %. Problémom sú extrémne vysoké ceny neprimerané príjmom slovenských domácností. Medziročná inflácia sa v 9. mesiaci u nás dostala na 8,2 %, čo je stále najvyššia úroveň v celej eurozóne.

Disponibilný príjem meraný v parite kúpnej sily

Disponibilný príjem meraný v parite kúpnej sily. Zdroj: Eurostat

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Slovensko zaostáva v každej oblasti

Slováci zaostávajú aj v oblasti sociálnych dávok, ktoré máme dokonca najnižšie v celej EÚ. Dosahujeme aj vyššiu nezamestnanosť na úrovni 5,8 %, zatiaľ čo v Maďarsku je len 3,9 %, Česku a Poľsku len 2,8 %. A to aj napriek tomu, že voľných je vyše 128 000 pracovných miest.

V oblasti platových podmienok taktiež značne zaostávame. Priemerná hrubá mzda na Slovensku narástla o 9,9 % v druhom štvrťroku na úroveň 1 419 eur, čo je po Grécku (1 381 eur) a Bulharsku (955 eur) najmenej v EÚ. To by možno nebol problém, keby sme nemali rovnaké ceny za potraviny a ďalšie spotrebné tovary ako v krajinách, kde zarábajú niekoľko násobne viac.

Čo je ale horšie, Slováci nekompenzujú nízky príjem krátkym odpracovaným časom. Práve naopak. Priemerný Slovák v produktívnom veku odpracuje až 39,6 hodiny týždenne, čo je o dve 8-hodinové zmeny viac ako priemerný Nemec. Na zmeny u nás pracuje až 25,4 % pracovníkov a počas noci až 11,1 %. Celkovo môžeme zhodnotiť, že Slováci pracujú dlho, namáhavo a za malé peniaze.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovensko čelí najväčšej ekonomickej hrozbe desaťročia

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.