Slovensko je najhoršie v EÚ. Pracujeme dlho a zarábame minimum

Novinky Slováci pracujú ťažko a dlho
Slováci pracujú ťažko a dlho. Zdroj: shutterstock.com/fongbeerredhot/Gumbariya a Country flags
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Slováci pracujú dlho, no za podstatne nižšie mzdy v porovnaní s vyspelými ekonomikami. Navyše, kvalita pracovného prostredia je katastrofálna, uvádza denník Pravda. Až 40,7 % pracovných pozícií na Slovensku patrí do kategórie napätých či namáhavých miest. Vďaka tejto štatistike sme na tom medzi najhoršími krajinami v celej Európskej únii (EÚ). Horšie ako Slovensko je na tom už len Cyprus a Chorvátsko.

Pracujeme dlho, ťažko a za malé peniaze

Vysoký počet namáhavých pracovných pozícií nie je jediný problém. Častokrát zamestnávatelia šetria a nahrádzajú ľudskou prácou procesy, ktoré by sa vďaka prístrojom či správnemu náradiu dali zvládnuť jednoduchšie. To isté platí aj o nadčasoch, keď zamestnávateľ odmieta prijímať ďalších zamestnancov. Na zmeny u nás pracuje až 25,4 % pracovníkov. Prvenstvo však držíme aj v práci počas noci, keď pracuje až 11,1 % Slovákov. V Česku je to len 2,2 %, v Maďarsku 4,8 % a v Poľsku 2 %.

To, že pracujeme dlho a namáhavo nie je kompenzované ani vysokými mzdami. Nedávno sme priniesli porovnanie platov v EÚ. Priemerná hrubá mzda na Slovensku narástla o 9,9 % v druhom štvrťroku na úroveň 1 419 eur, čo je po Grécku (1 381 eur) a Bulharsku (955 eur) najmenej.

Priemerná nominálna mzda na Slovensku podľa odvetvia

Priemerná nominálna mzda na Slovensku podľa odvetvia. Zdroj: Štatistický úrad

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Slovensko je v porovnaní s Európou chudobná krajina

Najhorší sme však aj v počte odpracovaných hodín. Už skôr sme informovali, že priemerný Slovák v produktívnom veku odpracuje až 39,6 hodiny týždenne, čo je o dve 8-hodinové zmeny viac ako priemerný Nemec. Poliaci odpracujú 40,4 hodiny, Česi 39,8 hodiny a Maďari 39,6 hodiny. Priemer EÚ je na hodnote 37,5 hodiny.

Celkovo môžeme zhodnotiť, že Slováci pracujú dlho, namáhavo a za malé peniaze. Výsledkom je, že pre prácu si ničíme zdravie a nekompenzuje sa to ani mzdami. Priemerný Slovák sa dokonca dožíva o 5,5 rokov menej v porovnaní s priemerom EÚ.

Trh práce je len kvapkou v mori ekonomického vývoja Slovenska v porovnaní s EÚ. Parita kúpnej sily na Slovensku začala od roku 2016 prudko klesať. V porovnaní so zvyškom Európy je Slovensko chudobná krajina. Takmer všetky zarobené peniaze míňame výhradne na základné potreby a neostáva nám rezerva na vyšší životný štandard.

Mohlo by ťa zaujímať: Porovnanie platov: rozdiely sú extrémne. Kto zarába najviac?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.