Príbeh tradera kryptomien: Ako mi pred očami zmizli tisíce eur

Plus Predávajte kryptomeny aj v malom zisku
Predávajte kryptomeny aj v malom zisku. Zdroj: shutterstock.com/Lumen Photos
BitmarketsKvakomat mobil

Keď padne otázka, či niekto zarobil peniaze na kryptomenách, takmer každý povie áno alebo prizná, že je niekde okolo nuly. Málokto však prizná skutočnú realitu. Každému úspechu totiž predchádza mnoho pádov a predovšetkým nováčikovia vo svete kryptomien by mali byť ostražití, keďže cenová volatilita je extrémne vysoká.

Prvý kontakt s kryptomenami

Svoj prvý kontakt s kryptomenami som mal na jeseň 2015. Bitcoin stál približne 300 dolárov. Prišlo mi to však veľa za digitálnu menu a preto som si začal robiť prieskum a napokon som sa rozhodol nakúpiť Ethereum na cene približne 10 dolárov v prvom kvartáli 2016.

Netrvalo dlho a zrazu som sledoval svoj nákup 20 ETH každý deň. Vtedy som netušil, že existujú cykly kryptomien a že sme na počiatku nového bullrunu. Akonáhle cena dosiahla vyše 25 dolárov, predal som svoje Ethereum. Pomerne rýchlo som bol v profite 300 dolárov. To som však netušil, že som mohol svoj prvý nákup radšej držať niekoľko rokov. Všetko sa zdalo ružové a tak som sa presunul na vtedy pomerne známu burzu Poloniex. A tam sa to začalo.

Môj prvý nákup kryptomeny Ethereum

Môj prvý nákup kryptomeny Ethereum. Zdroj: TradingView

Zbohom prvý profit

Namiesto toho, aby som držal najväčšie kryptomeny podľa trhovej kapitalizácie, obchodoval som shitcoiny, ktorých volatilitu som sledoval každú hodinu. Zadával som výhradne limitné objednávky bez stop lossu a nakupoval som bezhlavo v rozbehnutom vlaku. To znamená, že tie kryptomeny, ktoré prudko rástli som hneď nakupoval a často som predával v strate, pretože ich ceny začali okamžite padať. O svoj profit som tak rýchlo prišiel.

V rokoch 2015 až 2017 Bitcoin dosiahol zhodnotenie približne 10 000 %. Myslíte si, že som dosiahol počas tohto bullrunu podobný zisk? Ani zďaleka. Určite sa pýtate ako je to možné. A práve z tohto dôvodu vznikol aj tento príbeh, aby varoval pred vidinou rýchleho zisku bez rizika. Poďme si teda vysvetliť ako k tomu došlo.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Vyberáme zisk 800 %? Ani náhodou

Pri mojej počiatočnej investícii približne 500 eur som po čase vložil ďalších 500 eur a na konci bullrunu som mal na účte vyše 8 500 eur. Osemnásobok síce nie je 10 000 %, no hlavnou príčinou boli zbytočné obchody vo volatilite. Takže je na čase vyberať zisky. Práveže vôbec. A tu sa dostávame k hlavnému problému väčšiny obchodníkov na trhu nielen s kryptomenami.

Môj prvý bullrun

Môj prvý bullrun. Zdroj: TradingView

V prvom rade nikto nevie, kedy trh dosiahol minimum alebo maximum. Z toho vyplýva, že obchodníci by sa mali snažiť o akési priemerovanie trhu. Môžete nakupovať každý mesiac podobne ako akciové ETF. No ak chcete obchodovať, môžete taktiež postupne dokupovať počas poklesu cien a odpredávať postupne pri náraste cien.

Ja som však držal celé portfólio nie len cez bullrun, ale aj korekciu. Až sa jedného dňa dostalo moje portfólio pod hranicu vstupnej investície. Takže prerobiť peniaze nemusíte len zlými obchodmi, ale aj bezvýznamným držaním portfólia v časoch korekcie. A teraz sa určite pýtate, prečo som to neodpredal v nižšom zisku, keď som videl, že to celé padá. Odpoveď je viac než jednoduchá a vieme ju rozdeliť na dve časti.

V prvom rade, ak začne klesať portfólio, nedokážete odhadnúť, či pokles bude trvať jeden týždeň alebo jeden rok. Po druhé, ak klesá hodnota portfólia, psychika vám nedovolí predávať v masívnej korekcii. Hovoríte si v hlave, že veď keď sa to otočí, predám to v lepšom zisku. Alebo, že keď už som mal hodnotu portfólia na hodnote 8 500 eur, nebudem to predávať za 6 000 eur. To sú všetko myšlienky, ktoré bránia predaju. Až vás napokon negativita natoľko pohltí, že nedokážete predávať.

Realizujte aj malé zisky

Ako to však zvykne byť, všetko zlé je na niečo dobré. Pozície sú už zaistené, portfólio je diverzifikované a čo je najdôležitejšie, realizujem aj malé zisky. Práve neschopnosť realizovať zisky je jedna z najhorších vlastností obchodníka. Pamätajte, že v momente keď si poviete, že váš zisk v otvorenej pozícii je malý, vynechajte slovíčko malý. Ostane vám iba zisk. Lepší je malý zisk ako žiadny a každá zisková pozícia je úspechom bez ohľadu na výšku profitu.

Väčšina nováčikov na trhu kryptomien dosiahne rýchle zisky iba vďaka šťastiu. Z dlhodobého hľadiska nie je možné prekonať trh iba so šťastím. Samozrejme existuje mnoho ľudí, ktorí nakúpili kryptomeny a netušili o samotnom trhu absolútne nič a zarobili veľké peniaze. Väčšinou to však takto nefunguje a netreba mať veľké oči.

Chamtivosť a strach sú dve hlavné emócie, ktoré ovplyvňujú obchodovanie na burze. Sám obchodník je svojim najväčším nepriateľom. A pamätajte, do kryptomien nikdy nevkladajte životné úspory a ani takú časť kapitálu, ktorá by vážne ohrozila váš životný štandard. Investujte iba toľko, koľko ste ochotní stratiť.

Mohlo by ťa zaujímať: Chceš zarobiť na kryptomenách? Týchto rád by si sa mal držať

Okazio PCBest Wallet mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.