Kúpa investičného bytu nie je pasívny príjem. Na čo si dávať pozor?

Novinky Investičný byt nie je pasívny príjem
Investičný byt nie je pasívny príjem. Zdroj: shutterstock.com/MirSiwy/Prostock-studio a StickPNG
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ceny nehnuteľností kolíšu rovnako ako aj iné aktíva, no z dlhodobého hľadiska sa predpokladá, že budú čoraz hodnotnejšie. Práve to je hlavnou motiváciou pri kúpe investičného bytu. Vidina pasívneho príjmu sa ale často zvrtne na nepríjemnú situáciu a začnú sa objavovať náklady, ktoré kupca nečakal. Kúpa investičného bytu totiž nie je pasívny príjem, za ktorý ho mnohí považujú.

Prečo kúpa investičného bytu nie je pasívny príjem?

Predstavte si, že si kúpite veterán, ktorý bude na hodnote už len stúpať. Pri nehnuteľnosti tiež bude hodnota dlhodobo rásť. No ak by ste nechali veterán iba stáť v garáži a nestarali sa oňho 10 rokov, pravdepodobne by sa jeho stav zhoršil a hodnota by klesla. To isté platí aj pri kúpe investičného bytu. Jeho kúpa totiž prináša aj starosti a nie len výnosy.

Často sa v literatúre používa pojem pasívny príjem aj v prípade prenájmu nehnuteľnosti. Pasívny príjem ale definuje zarábanie peňazí bez práce resp. s minimálnym úsilím. Kúpa investičného bytu ale prináša nasledovné starosti a riziká:

  • Opakované hľadanie podnájomníkov
  • Riziko poškodenia majetku
  • Rekonštrukcia a renovácia interiéru
  • Záväzok v podobe investičnej hypotéky
  • Vstupná investícia

Aké riziká a starosti vznikajú pri kúpe investičného bytu?

Ak kúpime investičný byt, musíme počítať s tým, že nie je jednoduché nájsť jedného podnájomníka, ktorý nám bude platiť dlhé roky. Často sa zmluvy o podnájme vypovedajú a musíme hľadať odznova. Druhým problémom je riziko poškodenia majetku, ktorý nám síce môže podľa zmluvy zaplatiť podnájomník, no nič to nemení na tom, že musíme tomu venovať čas a energiu.

Nutnosť rekonštrukcie je taktiež položka, s ktorou je potrebné počítať. Takýto výdavok nie je paušálny, no musíte naňho myslieť predtým ako byt kúpite. Ide však o väčšiu položku, ktorú vám nikto iný neuhradí. Rekonštrukcia môže byť dokonca potrebná aj napríklad každých 15 až 20 rokov. A ak berieme do úvahy, že návratnosť investície je dlhšia, potom sa čakacia doba značne predĺži.

Ďalej je to záväzok v podobe investičnej hypotéky. Absolútna väčšina kupujúcich nadobudne investičnú nehnuteľnosť aj vďaka financovaniu z cudzích zdrojov resp. z hypotéky. Myslite na to, že sa zaväzujete na dlhé desaťročia, no nájomca sa v zmluve nezaviaže platiť 30 rokov. Na koniec je potrebné myslieť aj na vstupnú investíciu, buď to na zariadenie alebo nábytok.

Investičná nehnuteľnosť predstavuje polopasívny príjem, no určite nie pasívny. Existuje až príliš veľa starostí a rizík spojených s takouto kúpou a preto nemôžeme túto formu investície považovať za bezpracnú. Pre porovnanie si uvedieme niekoľko skutočne pasívnych príjmov.

Kúpa investičného bytu prináša aj riziká

Kúpa investičného bytu prináša aj riziká. Zdroj: shutterstock.com/fizkes

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Čo je to skutočný pasívny príjem?

Predstavte si investovanie napríklad vo forme termínovaných vkladov alebo akcií. Samozrejme, každý rok nemusí byť ziskový, no z dlhodobého hľadiska akciový trh rastie a skutočne prináša výnosy. Čo je ale dôležité, nepotrebujete urobiť nič iné okrem zadania trvalého príkazu. Stačí, že vám pravidelne odchádzajú na mesačnej báze peniaze určené na investovanie a nemusíte vynakladať žiadne úsilie.

Ďalšou známou formou pasívneho príjmu sú provízie. Vytvorenie obchodnej siete v akomkoľvek segmente, ktorá dokáže fungovať aj bez vás, predstavuje ideálny pasívny príjem. Za vybudovaním takejto siete však stojí obrovský kus práce. A to platí u väčšiny pasívnych príjmov. Všeobecne by sme mohli povedať, že pasívnemu príjmu väčšinou predchádza dlhé obdobie pracovného nasadenia. Existujú však výnimky ako sú napríklad akcie.

Ďalšou pomerne jednoduchou formou pasívneho príjmu je požičiavanie peňazí. Na Slovensku existuje viacero platforiem, ktoré poskytujú obom stranám bezpečnosť počas celého procesu splácania. Tu však opäť potrebujete vysoký vstupný kapitál. V digitálnom svete dokonca posledné roky vzniklo aj požičiavanie kryptomien alebo staking. Vďaka tejto forme investovania uzamknete svoje kryptomeny alebo ich požičiate niekomu inému a za to dostávate úrok.

Pasívny príjem znamená zarábanie bez úsilia

Pasívny príjem znamená zarábanie bez úsilia. Zdroj: shutterstock.com/maxsattana

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Záver

Všeobecne môžeme považovať kúpu investičného bytu za priaznivú formu investovania. Aj keď sa nejedná o vyslovene pasívny príjem, poskytuje pri adekvátnom riziku dlhodobý výnos a navyše okrem splatenia investičnej hypotéky vám stále ostáva v majetku nehnuteľnosť, ktorá dokonca počas splácania hypotéky dlhodobo rastie na cene. Nezabúdajte však na starosti spojené s kúpou.

Mohlo by ťa zaujímať: Ako pasívne zarábať na akciách 1 000 eur mesačne

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.