Prehľad regulácií kryptomien vo svete – časť druhá

Novinky Prehľad regulácií kryptomien vo svete.
Prehľad regulácií kryptomien vo svete. Zdroj: shutterstock.com/CreativaImages
Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil

V prvej časti tejto série sme si predstavili regulácie kryptomien, ktoré sú aktuálne v USA a v Kanade. V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, aká nálada vládne v krajinách východnej Ázie. Ak ste zmeškali prvú časť, celý článok si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz.

Japonsko

Krajina vychádzajúceho slnka sa dá považovať za najviac liberálnu z pohľadu akceptácie kryptomien v tejto časti sveta. Kým Čína a Južná Kórea vytvárajú do určitej miery neisté prostredie pre adaptovanie digitálnych mien, Japonsko sa zavadzaním rozumných opatrení snaží toto odvetvie udržať čo najbezpečnejšie.

Na sklonku minulého roka udelila Japonská agentúra pre finančné služby (FSA) licenciu pre jedenásť kryptobúrz, od čoho si sľubuje väčšiu bezpečnosť. Negatívnou správou však ostalo napadnutie jednej z popredných búrz v krajine – Coincheck. Hackerom sa z nej podarilo odcudziť kryptomenu NEM v hodnote vyše 500 miliónov dolárov.

Čína

Čínska ľudová republika podniká čoraz intenzívnejšie kroky na identifikovanie všetkých skrytých príjmov. Na začiatok vydala zákaz pre ICO, následne zaviedla opatrenia proti ťažbe Bitcoinu a napokon nastolila celoštátny zákaz prístupu (internetového aj mobilného) ku všetkým veciam týkajúcim sa obchodovania s kryptomenami.

Čína sa tak ako jedna z hlavných svetových ekonomík javí ako najprísnejší regulátor digitálnych mien. Pritom ešte v roku 2017 čínski mineri zastávali z celosvetového hľadiska nadpolovičnú väčšinu. Krajina, ktorej vládne generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany a zároveň prezident Xi Jinping, sa všetkými možnými spôsobmi snaží zastaviť odliv kapitálu zo svojej vlasti.

Južná Kórea

Krajina sa v minulosti vyznačovala ústretovým postojom k digitálnym menám. Po zákazoch, ktoré nastali v Číne, sa zároveň stala aj akýmsi útočiskom pre ľudí zaoberajúcich sa kryptomenami.

Všetko sa však začalo obracať v januári 2018, kedy vrcholní kórejskí úradníci postupne vydali stanoviská týkajúce sa budúcej regulácie. Svojimi vyhláseniami vyvolali vlnu neistoty, ktorá vyvrcholila masívnymi výpredajmi na všetkých burzách 16. januára 2018 (deň označený ako Red Tuesday – červený utorok).

Významným opatrením bolo aj vydanie zákazu obchodovania na anonymných účtoch, ktoré vstúpilo do platnosti 30. januára 2018. Úrad tým chcel docieliť, aby banky mohli dodržiavať svoje záväzky týkajúce sa KYC (know-your-customer). Rovnako sa tak zameral aj na eliminovanie priestoru pre transakcie, ktoré by sa mohli využiť na nezákonné činnosti ako sú zločiny, pranie špinavých peňazí a daňové úniky.

Singapur

Až donedávna bolo toto finančné a bankové centrum Ázie v otázke kryptomien pomerne laxné.

Monetárny orgán Singapuru (MAS), podobne ako mnoho iných finančných regulačných orgánov, varoval počas najväčšej kryptohorúčky (december 2017) pred možnými rizikami.

Pozitívne správy prišli 9. januára 2018, kedy podpredseda vlády Tharman Shanmugaratnam uviedol, že “zákony krajiny nerobia žiadne rozdiely medzi transakciami vykonanými pomocou fiat mien alebo kryptomenami”.

Podobný postoj zaujal aj riaditeľ MSA Sopnendu Mohanty, ktorý o pár dni neskôr uviedol, že momentálne nepredpokladá u kryptomien finančné zrútenie typu Lehman Brothers. Rovnako poznamenal, že regulácie budú musieť zabezpečovať ochranu spotrebiteľov aj pre tento typ investícií.

India

India bolo dlho považovaná za krajinu naklonenú kryptomenám. Začiatkom tohto roku však jej nadšenie utícha. Aktuálny postoj vládnych predstaviteľov vychádza z podobných obáv, ktoré uviedli aj ďalšie štáty. Ide predovšetkým o pranie špinavých peňazí, šírenie ilegálnych aktivít, sponzorovanie terorizmu, vyhýbanie sa daňovým povinnostiam atď.

India sa v tomto roku zviditeľnila aj správou ministra financií Aruna Jaitleyho, ktorý hovoril o zásahu voči „nelegálnym činnostiam”. Médiá si túto informáciu vysvetlili ako zákaz kryptomien, čo malo za následok značný pád digitálnych mien na burzách. Napokon vysvitlo, že žiadny priamy zákaz vydaný nebol.

Aj na tomto príklade je vidieť, ako správy z jednotlivých štátov dokážu zamávať s trhom. V nasledujúcej časti sa pozrieme na aktuálny právny postoj k tejto problematike v Austrálii a Afrike.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri

 

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.