Prečo sú vlády proti používaniu Bitcoinu a kryptomien?

Analýzy Prečo sú vlady proti používaniu Bitcoinu a kryptomien?
Prečo sú vlady proti používaniu Bitcoinu a kryptomien? Zdroj: shutterstock.com/Al.geba
Freedum fighters PCBitmarkets

Väčšina vlád sa proti používaniu Bitcoinu a kryptomien stavia negatívne. Aké sú hlavné dôvody odmietania a kritiky týchto aktív a do akej miery sú postavené na realite? Teda prečo sú vlády proti používaniu Bitcoinu a kryptomien?

Základné predpoklady kritiky Bitcoinu a kryptomien môžeme rozdeliť nasledovne:

  • Bitcoin a kryptomeny sa používajú na kriminálnu a teroristickú činnosť
  • Nedostatočná regulácia a bezpečnosť
  • Vysoká volatilita
  • Slabé znalosti vlád a tradičných finančných inštitúcií o kryptomenách a Bitcoine
  • Konzervatívnosť a návyk na tradičný finančný systém
  • Problém s vnútornou hodnotou Bitcoinu a kryptomien.

Niektoré z týchto argumentov sú relevantné a zaslúžia si hlbšiu pozornosť, iné boli už dávnejšie vyvrátené. Pozrime sa preto bližšie na niektoré.

Kriminálna činnosť

Bitcoin a kryptomeny boli, sú a budú zneužívané na kriminálne aj teroristické činy. Tak ako boli zneužívané akékoľvek iné formy platidiel v minulosti a ako sú dolár a euro v prítomnosti. To, že je niečo zneužité na ilegálnu činnosť, neznamená, že to samé osebe je nelegálne. Primitívne povedané: nezakážeme nože preto, že nimi vieme niekoho zabiť a štatisticky sú často používaným predmetom pri vraždách.

Nedostatočná regulácia

Tento argument má váhu a je nutné sa nad ním zamyslieť. Pre nedostatočnú reguláciu stále prichádzajú tisíce ľudí pre zneužitie, hacky a podvody o milióny bez možnosti návratu. Regulácia je nutná aj pre zapojenie sa finančných inštitúcií a bánk do obchodovania s kryptomenami.

Otázkou je výsledná podoba regulácie a to, do akej miery bude výhodná pre ľudí a nie pre štáty a daňové úrady. Dobrá regulácia síce zlikviduje hlavnú myšlienku kryptomien (decentralizácia), ale to už je problém tých, ktorí verili, že v tak výrazne centralizovanej a kontrolovanej spoločnosti sa môžu presadiť decentralizované peniaze.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Bývalý bankár Goldman Sachs: „Wall Street sa v prípade Bitcoinu mýli a poviem vám prečo”

Vysoká volatilia

Bitcoin je vysoko volatilné aktívum, čo ho robí nevhodným kandidátom na platidlo bežnej potreby. Pokiaľ bitcoinoví maximalisti tvrdia, že Bitcoin je digitálna náhrada zlata, zároveň nemôžu tvrdiť, že je vhodný na bežné platenie. Príklad? Vyskúšajte niekde zaplatiť kávu alebo lístok na vlak Bitcoinom a zrátajte si, koľko ste zaplatili za transakciu. Zlatom tiež neplatíme, pretože na to nemá vhodné vlastnosti. Rovnako ani Bitcoin pre volatilitu, vysoké transakčné poplatky a pomalý transakčný čas je absolútne nevhodným na tento účel.

Graf: BTC/USD. 5-ročný cenový vývoj

Graf: BTC/USD. 5-ročný cenový vývoj. Zdroj: Tradingeconomics

Konzervatívnosť

Ľudia sa prirodzene stavali proti všetkému, čo narúšalo tradičný chod a tempo ich života. Keď bola vytvorená kníhtlač, mnohí sa obávali, čo to spôsobí ľuďom, keď budú zrazu môcť čítať sami doma. Podobne aj mnohí intelektuáli a dokonca vedci tvrdili, že ľudstvo nikdy nebude môcť lietať a prekonávať veľké vzdialenosti vzduchom. A dnes máme lietadlá. Odpoveďou na konzervatívnosť je čas, ktorý je nevyhnutný na to, aby sa do čela vlád a inštitúcií dostali ľudia s novým myslením a otvorenosťou. Už dnes sme svedkami, že sa to deje.

Aká je hodnota Bitcoinu a kryptomien?

Hodnota vecí je taká, akú im ľudia pridelia. Pre lovca a zberača z Tanzánie neznamená ropa, zlato ani obrazy Pabla Picassa nič, lebo sa nedajú zjesť ani sa nimi nedá uloviť zver. Hodnotu vytvára viera kolektívu a pokiaľ kolektív verí, že niečo je cenné, tak je to cenné. Bitcoin existuje len v rámci počítačového kódu, no to aj väčšina z nás, ktorí sa nachádzame viac vo virtuálnom svete ako v skutočnom. Bitcoin má obmedzený počet mincí a ako prvá kryptomena sa teší veľkej popularite. To tvorí jeho hodnotu.

Zlato samé osebe nemá žiadnu hodnotu.

Zlato samé osebe nemá žiadnu hodnotu. Zdroj: shutterstock.com/

Tvrdiť, že je bezcenný, je príliš problematické tvrdenie, lebo ak aplikujeme túto logiku do podrobných dôsledkov aj v iných oblastiach, tak aj peňaženka s eurami je bezcenná, lebo nie je reálne krytá ničím, len dôverou vo finančné a vládne inštitúcie.

Sumarizácia

Z vyššie uvedeného rozboru teda vyplýva niekoľko záverov, ktoré si spoločne zosumarizujme:

  • Bitcoin a kryptomeny môžu byť zneužité na kriminálne účely rovnako ako ktorýkoľvek iný peniaz či platidlo na svete.
  • Nedostatočná regulácia je problém, na ktorom sa už pracuje. Po jeho vyriešení nás čaká masívna adopcia a investície do kryptomien.
  • Bitcoin a kryptomeny sú v súčasnosti vysoko volatilné aktíva a táto ich vlastnosť ich diskvalifikuje ako stabilné platidlo každodennej potreby. V prípade Bitcoinu sa predpokladá, že časom sa jeho hodnota viac ustáli.
  • Vlády a tradičné finančné inštitúcie majú slabé, skreslené a neraz nepravdivé informácie o Bitcoine a kryptomenách. Rastúci záujem zo strany inštitúcií však signalizuje pozitívnu zmenu trendu a časom možno predpokladať, že sa to zmení.
  • Mnohí Bitcoin a kryptomeny kritizujú, lebo sú prirodzene konzervatívni a bránia sa všetkému novému a tomu, čomu nerozumejú. A človek sa bojí toho, čomu nerozumie.
  • Veci samé osebe nemajú žiadnu hodnotu, len jednoducho existujú a sú to ľudia, ktorí im hodnotu prisudzujú podľa vlastných kritérií, ktoré sú ovplyvnené ich potrebami, túžbami a hodnotami. Hodnota je výsledkom viery.

Čítaj ďalej: 4 kryptomeny, ktoré nakupovali v posledných dňoch milionári

Kvakomat PC bannerMemex mobil banner