Prečo majú banky fóbiu z bitcoinu?

Novinky Banky verzus bitcoin
Banky verzus bitcoin. Zdroj: shutterstock.com/Jurgis Mankauskas/SPF
BitmarketsKvakomat mobil

Korelácia medzi digitálnymi menami a tradičnými financiami je čoraz väčšia a preto sa dnes pozrieme na vzťah bitcoinu a bankového sektoru. Podľa správy Beincrypto dokonca banky vo veľkom bitcoin nakupujú a to ja napriek tomu, že z neho majú fóbiu.

Paradoxný vzťah

Bitcoin predstavuje pre banky hrozbu v podobe decentralizácie. Mohol by narušiť obchodné modely a dominantné postavenie bánk. Odstránenie sprostredkovateľa a zvýšenie transparentnosti je niečo, čo banky nedokážu poskytnúť a preto sa toho obávajú.

Transparentnosť blockchainu môže ohroziť marže bankových produktov a služieb. Napriek tomu banky naďalej akumulujú digitálnu menu s cieľom zhodnotiť peniaze, keďže na nich tlačia akcionári. Nákup kryptomien ale so sebou prináša okrem potenciálneho výnosu aj riziká v podobe bezpečného ukladania.

Bankový dopyt po kryptomenách je priamo ovplyvňovaný aj makroekonomickými ukazovateľmi. Ak klesnú úrokové sadzby, môžeme očakávať nárast dopytu po bitcoine a naopak. Na druhej strane, vysoká inflácia v roku 2022 ukázala, že bitcoin klesol najviac spomedzi svetových aktív a nedokázal slúžiť ako inflačné zaistenie. Niektorí investori si dokonca myslia, že začala hyperinflácia, o čom sa viac môžete dočítať v článku Sme svedkami počiatku hyperinflácie – peniaze nemajú žiadnu hodnotu.

Inštitúcie a kryptomeny v roku 2023

Inštitúcie a kryptomeny v roku 2023. Zdroj: Shutterstock.com/Billion Photos

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Problém bitocinu

Nedostatočná miera regulácie bitcoinu spôsobuje, že banky pristupujú k obchodom veľmi opatrne. Práve tento nedostatok brzdí kryptomeny v masívnej adopcii spolu s volatilitou. Ak budú na trhu s kryptomenami vysoké výkyvy, nikdy nedôjde k úplnej adopcii. Naopak, nízke výkyvy by spôsobili, že kryptomeny by už neboli atraktívnym rizikovým aktívom.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Banky majú navyše náskok pred retailom, keďže spolupracujú s fintech spoločnosťami a využívajú ich odborné znalosti. Na záver môžeme zhodnotiť, že banky budú nútené akceptovať paralelný trh s digitálnymi aktívami. Pravdepodobne budú fungovať bok po boku a kryptomeny si udržia štatút špekulatívneho nástroja.

Mohlo by ťa zaujímať: Banková kríza: čaká nás viac ako dva tucty krachov bánk

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Tisícky Slovákov dostanú každý mesiac 600-eurový príspevok. Ste medzi nimi?

2

Vodičáky sa budú v EÚ odoberať po novom. Týka sa to každého šoféra

3

Obľúbená televízna stanica končí. V tento deň ju naladíte poslednýkrát

4

Slovensko čaká drsné obdobie. Najbližších 8 rokov poriadne potrápi naše peňaženky

5

Koniec lacným nákupom. Temu a Shein dostanú stopku

PR články

Tyson Fury a XTB spájajú sily: Kráľ ringu podporí vašu cestu k finančnému úspechu

Ľuboš Kovár  | 19. decembra 2024 Horúca novinka

Globálna fintech spoločnosť XTB, popredný poskytovateľ online investičnej platformy a mobilnej aplikácie, oznámila vzrušujúce partnerstvo s boxerskou legendou Tysonom Furym pred historickým odvetným zápasom.

Tyson Fury a XTB spájajú sily
Horúca novinka

Ropa a zemný plyn: Ako Spojené štáty formujú budúcnosť energetiky

Henrieta Balázsová  | 14. decembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Spojené štáty americké zohrávajú kľúčovú úlohu na globálnom trhu so zemným plynom a ropou.