Pravidlá, ktoré musí vedieť naozaj každý – Základy Elliott Waves – Denník 7. týždeň

Obchodovanie Ako maximalizovať zisky zo signálov a technických analýz.
Ako maximalizovať zisky zo signálov a technických analýz. Zdroj: shutterstock.com/OHishiapply
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Potom, čo sme si včera zrekapitulovali všetko, čo sme sa doteraz učili, sme si sčasti predstavili aj našu ďalšiu tému. Tou budú Elliott Waves Theory (Teória Elliottových vĺn, Elliottove vlny, Elliottky atď.). Tej sa budeme venovať do konca tohto týždňa. Sprevádzať nás na tejto ceste bude najmä odborník na túto tému Marek Vaňha-

Táto teória (ak neriešime ešte žiadne vlny) v podstate hovorí hlavne to, že trh sa musí stále vyvíjať (ale musí ísť normálnou rýchlosťou – nemôže byť prepálený). Celá je založená najmä na trhovej psychológii.

Na to, aby trh nebol prepálený, slúžia tri korekčné vlny (ABC), ktoré sú očakávané vždy po impulzívnych vlnách (12345). Práve tak sa môže docieliť zdravý rast trhu, ktorý by sme mohli prirovnať k „trom krokom vpred a dvom vzad”.

Pri samotných Elliottových vlnách nám pomáha aj Fibonacci a jeho dva indikátory, ktorým sme sa venovali najviac (Fibonacci Retracement a Fibonacci Extension). Pri retracemente sa využívajú najmä hladiny 0,382 a 0,618, ktoré slúžia na odhalenie cenových levelov, kam môže pohyb klesať v prípade impulzívnych vĺn (v prípade korekčných vĺn stúpať). Pri extension používame hladiny 1,01 a 1,618, ktoré nám pomáhajú pri určovaní vlny 3 a vlny 5.

Ako začať s Elliott Waves?

Hneď ako na grafe viete odhaliť zmenu trendu (tvorbou higher high a higher low) a jasne vidíte prvé dve vlny z impulzívneho cyklu, viete takmer presne určiť aj to, ako vysoko sa dostanú vlny 3, 4 a 5. To viete určiť na základe dĺžky prvých dvoch vĺn a sily (ako veľmi je daná vlna impulzívna).

No a aký nástroj použijete na to, aby ste z aktuálneho pohybu predpovedali, kam až pôjde cena v budúcnosti? Samozrejme, že Fibonacci Extension. Pokiaľ teda zoberiete extension z pohybu 1 (z prvej vlny), tak vlna 3 bude niekde na úrovni Fib úrovni 1,01 (101 %). V praxi to znamená to, že vlna 3 nemôže byť nikdy kratšia ako vlna 1.

Ak nechcete zmeškať nové informácie o obchodovaní, sledujte náš denník na našom Facebooku alebo na stránke kryptomagazin.sk.

Následne vlna 4 (korekčná vlna) sa dá očakávať niekde na úrovni 0,786 (78,6 %) z pôvodného pohybu. Pri vlne 4 máme aj jedno podstatné pravidlo a to nám hovorí, že vlna 4 nemôže spadnúť nižšie ako vlna 1.

Všimnite si, že stále používame iba jeden a ten istý indikátor, ktorým je Fibonacci Extension. Ten nám následne pomôže určiť aj veľkosť vlny 5. Tá by mala byť zhruba na úrovni 1,618 (168 %). Po dokončení tejto vlny by nás mala čakať korekčná fáza a teda vlny A, B, C. Tie by mali trh schladiť a umožniť mu načerpať nové sily na rast.

Korekčné vlny ABC

Po dokončení piatich vĺn teda môžeme očakávať korekciu. Tú naopak viete predpovedať pomocou indikátora Fibonacci Retracement. Pri tomto indikátore vás teraz zaujíma pohyb z úplného dna (začiatok vlny jedna), až po vrchol vlny 5.

Tento indikátor vám následne určí, kam asi by mohli padať korekčné vlny A, C. Vlna A by mala ísť niekde do úrovne 0,382 a vlna C by sa mala vmestiť do levelu 0,618. No a následne by sa dal pohyb prvej impulzívnej vlny (12345) preniesť na koniec vlny C a zaveliť by tak mal na nový rast.

Záver

Toľko zatiaľ k úplným začiatkom o Teórii Elliottových vĺn. Tá má samozrejme nespočetne veľa pravidiel a ďalších informácií. Ale aby sa to všetko dalo krásne zapamätať, tak si to zajtra radšej ešte vyskúšame na grafe. Následne budeme vo štvrtok a piatok pokračovať ďalšími informáciami o tomto veľmi efektívnom indikátore.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.