[Analýza] Algorand (ALGO) – Nádej pre skutočnú decentralizáciu

Novinky Perspektívny Algorand vypumpoval na 40%!
Perspektívny Algorand vypumpoval na 40%! ,zdroj: www.shutterstock.com/BeNeDak
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Algorand je jedným z najnovších projektov, ktoré pribudli na trh. ALGO je kompletný proof of stake blockchain a cieli na vyriešenie odvekej otázky kryptomien, ktorá je známa ako blockchain trilema. To znamená vytvoriť taký blockchain, ktorý je rýchly, bezpečný a zároveň aj silne decentralizovaný.

Čo je to Algorand?

V úvodnom odseku sme už načrtli základy siete. Algorand je proof of stake blockchain a to v presnom slova zmysle. Zatiaľ čo EOS či Tron alebo NEO sú síce pomerne rýchle systémy, rýchlosť plynie primárne zo silného obmedzenia decentralizácie a tieto projekty sa radia do kategórie delegated proof of stake. To znamená, že v sieti je iba niekoľko entít, ktoré môžu overovať transakcie.

Informácie o trhu: [VIDEO ANALÝZA] Čo sa bude diať s Bitcoinom? Pripravujeme sa na veľký pohyb!

Pri Algorand blockchaine to bude inak. Overovať transakcie bude môcť ktokoľvek, kto si založí vlastný node. V rámci hľadania konsenzu na sieti je vybraný jeden náhodný token a jeho vlastník tak môže vytvoriť nový blok. Ten zostáva v utajení až do chvíle, kedy nový blok propaguje v rámci siete.

Rovnako náhodne je potom vybraná komisia o veľkosti 1000 náhodných tokenov, ktoré overujú validitu bloku, ktorý vytvoril vybraný držiteľ tokenu. To, že všetko prebieha náhodne, v podstate vytvára skvelý bezpečnostný mechanizmus, pretože potenciálny útočník jednoducho nemôže vedieť, kam má viesť svoj útok. Nikto nevie, kto práve bude overovať transakcie a teda nie je možné zamerať zraniteľný cieľ.

Dôležité vlastnosti Algorandu:

  • Nízke nároky na výkon: Žiadna potreba pre energeticky náročne farmy ako pri POW.
  • Rýchla zhoda: Celá sieť je schopná dosiahnuť konsenzus v rámci desiatok sekúnd až minúty a teda nie je nutné čakať na násobné potvrdenia ako pri BTC.
  • Delegácia: Ak si držiteľ nechce zakladať vlastný node, tak môže jednoducho delegovať tokeny pre iných používateľov, ktorí sa rozhodli overovať transakcie.
  • Nízka pravdepodobnosť forkov: Používatelia sa môžu s vysokou pravdepodobnosťou spoľahnúť na to, že posledný blok je validný, pretože nedochádza ku konštantnému forkovaniu siete ako pri PoW systémoch.
  • Pravá decentralizácia: Sieť neovláda niekoľko málo entít, pretože voľba overovateľov a komisií je úplne náhodná. Nie je tak možné vytvoriť monopol.
  • Riadenie: Celá komunita a všetci držitelia tokenov môžu navrhnúť zmeny v sieti a tie následne môžu byť schválené či odmietnuté. Nerozhodujú iba ťažiari či overovatelia.

Silné stránky Algorandu

Medzi silné stránky Algorandu, o ktorých sme ešte nehovorili, patrí napr. tím vývojárov, ktorý vedie špičkový expert na kryptografiu. Silvio Micali je držiteľom Turingovej ceny, ktorá sa považuje za obdobne prestížne ocenenie, ako je Nobelova cena. Micali ju získal za položenie základov pre modernú kryptografiu v roku 2012 a je to práve Micali, ktorý je hlavným mozgom za tvorbou Algorandu.

Projekt má tiež veľmi širokú a zapálenú komunitu. To je dobrou známkou pre každý decentralizovaný projekt. Práve vysoká miera decentralizácie a možnosť participovať na fungovaní blockchainu je veľkým lákadlom.

Slabé stránky Algorandu

Momentálne sa za najslabšiu stránku dá považovať nízka miera distribúcie tokenov a ich postupné uvoľňovanie do siete, ktoré sa realizuje pomocou tzv. holandskej aukcie. Nadácia Algorand do verejného priestoru postupne uvoľňuje nové tokeny s päťročným plánom. Každý mesiac sa má pomocou holandskej aukcie predať približne 50 miliónov mincí.

Ide o zvláštnu formu ICO, ktorá je podobná tomu, čo spravil napríklad EOS. Momentálne je tak majoritným držiteľom tokenov práve Nadácia Algorand. Holandská aukcia tak nie je tým najlepším spôsobom, pretože cena jednej várky tokenov sa odvádza od ceny ponúknutej všetkými nakupujúcimi. Teda priemerom tejto ceny.

Posledná várka sa tak predávala za 2,4 USD, zatiaľ čo v dobe písania článku sa cena pohybuje okolo 0,6 USD za mincu. Investori, ktorí tak nakúpili tokeny, mohli podstatne jednoduchšie nakúpiť na burze za 4x nižšiu cenu. Algorand je na začiatku svojej cesty a je to sľubný projekt, ktorý zrážajú problémy s predajom tokenov.

Čo čítať ďalej:

[PREHĽAD TRHU] Výplachy na obidve strany a Bart pattern na dennom poriadku

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.