Dlhopisová bublina
Dlhopisová bublina. Zdroj: Shutterstock.com/Lightspring

Centrálne banky na celom svete v súčasnosti uplatňujú agresívnu menovú politiku s cieľom zvýšiť úrokové sadzby, ktoré by mali potlačiť vysokú infláciu. Medzitým ceny dlhopisov pokračujú v poklese a otvára sa otázka, či bublina už praskla.

Globálne dlhopisy za posledný týždeň stratili ďalších 1,2 bilióna dolárov a klesajúci trend sa stupňuje. Holger Zschaepitz nedávno uverejnil vo svojom tweete graf globálnej hodnoty dlhopisov, ktorý ukazuje stupňujúci sa prepad v roku 2022. Konkrétne hovorí o prasknutí dlhopisovej bubliny, keďže straty presiahli vyše 12,2 bilióna dolárov:

„Zdá sa, že bublina na dlhopisovom trhu praskla. Hodnota globálnych dlhopisov sa tento týždeň prepadla o ďalších 1,2 bilióna dolárov, čím sa celková strata z maxima dostala na 12,2 bilióna dolárov.“

Globálna hodnota dlhopisov
Globálna hodnota dlhopisov. Zdroj: Holger Zschaepitz / Twitter

Prečítaj si tiež: Globálna ekonomika bude na tom v roku 2023 ešte horšie, varuje šéf MMF. Aké sú dôvody?

Investori dobiehajú FED

Rok 2022 pre väčšinu investorov predstavuje vysoké straty, pričom sa snažia dohnať FED vzhľadom na zvyšujúce sa sadzby. Agresívna menová politika centrálnych bánk prinútila obchodníkov s menami, aby podporili americký dolár, čím si aktívne vynútili pokles ostatných aktív.

Hlavný stratég CaxtonFX Michael Brown uviedol, že vďaka politike FED-u budú výpredaje pokračovať. Podľa Browna zostane politika reštriktívna na dlhší čas a prehĺbi sa aj do roku 2023. V tomto prostredí je nemožné očakávať rast akcií a investori by mali očakávať korekciu.

Slávni investori Ray Dalio a Stanley Druckenmiller už dávno varovali pred ďalším prepadom na globálnom trhu akcií. Medzitým sa vyhliadky rastu zdajú byť nepriaznivé a účastníkom trhu by najlepšie prospela trpezlivosť na potenciálne dlhotrvajúcom klesajúcom trhu.

Mohlo by ťa zaujímať: Banka Goldman Sachs varuje: akcie do konca roka klesnú ešte o 4 %. Klesať budú aj kryptomeny!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance