Pozor na podvodné e-maily. Vaša kryptomeny môžu byť ukradnuté

Novinky Pozor na podvody
Pozor na podvody. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Rawpixel.com
Flockers PCBitmarkets

Podvody na kryptomenovom trhu sú obzvlášť nebezpečné, pretože o svoje digitálne aktíva viete jednoducho prísť. Ako odstrašujúci príklad slúži Josh Chavez, ktorý obdržal infikované súbory priložené k e-mailu. Následne podľa portálu U.today prišiel o všetky svoje NFT a kryptomeny uložené v peňaženke MetaMask.

Josh Chavez je digitálny umelec, ktorý oznámil svojim fanúšikom nepríjemnú správu v statuse na Twitteri. Potenciálny klient s ním komunikoval prostredníctvom sociálnej siete Instagram. Údajný zákazník si objednal obal na skladbu a mal zaslať podrobnosti o žiadosti, vydaní a rozpočte.

Tieto podrobnosti zaslal podvodník s menom „Oscar Davies” spolu s infikovaným súborom. Po otvorení sa program napojil na Chrome a vyčerpal z peňaženky všetky kryptomeny. Následne predal celé portfólio NFT na aukciách za zlomok ich ceny.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Podvody sú na každom rohu

V redakcii sa vás snažíme priebežne informovať o rôznych hackoch a podvodoch na kryptomenovom trhu, pretože prioritou je ochrana finančných prostriedkov. Hackeri sa vedia dostať k vášmu účtu pomerne jednoducho a preto je najbezpečnejšou formou uchovania prostriedkov na hardvérovej peňaženke, ktorú nemožno vybieliť.

V niektorých extrémnych prípadoch sa hackeri vedia dostať k neuveriteľným čiastkam. Ako príklad slúži hackovanie prostriedkov z dnes už skrachovanej burzy FTX. Viac si o tejto udalosti môžete prečítať v článku Ďalší neskutočný škandál. Zo skrachovanej burzy FTX ukradli hackeri už celkovo 420 miliónov dolárov.

Softvérová peňaženka pravdepodobne nebude hacknutá iba tak jednoducho, no pokiaľ nie ste dostatočne ostražitý ako Josh Chavez, môžete prísť o svoje prostriedky. Uloženie kapitálu na centralizované burzy je tiež rizikové, aj keď sa spoločnosti zaväzujú, že v prípade krádeže budú klientom tieto straty kompenzovať. Opäť to ale nemáte vo vlastných rukách a musíte sa spoliehať na inštitúciu.

Niektoré známe osobnosti si dokonca myslia, že kryptomeny ako také, sú podvod. Digitálne aktíva poskytujú vhodné prostredie na realizovanie podvodov, no samé o sebe nim nie sú. Z tohto prípadu by sa mal každý poučiť a dbať na ostražitosť. Podvodné e-maily chodia do schránky takmer každému a mnohí si to uvedomujú, no stačí jedna chyba a všetok kapitál môže zmiznúť.

Mohlo by ťa zaujímať: Záhadne zmizli 4 milióny bitcoinov. Čo sa s nimi stalo?

Freedum fighters PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.