Používate Twitter? Vaše údaje sa pravdepodobne predávajú na čiernom trhu

Novinky Twitter a únik informácií
Twitter a únik informácií. Zdroj: shutterstock.com/Gorodenkoff a shutterstock.com/Tero Vesalainen
BitmarketsBitmarkets

Jedna z najväčších sociálnych sietí na svete Twitter údajne nedostatočne chráni osobné údaje svojich 400 miliónov používateľov. Podľa portálu Cointelegraph spravodajská spoločnosť Hudson Rock upozornila, že na čiernom trhu sa predávajú súkromné e-maily s prepojenými telefónnymi číslami.

Hrozba sa týka predovšetkým predaja súkromnej databázy, ktorá obsahuje osobné údaje až 400 miliónov používateľov Twitteru. To znamená, že by mohli uniknúť aj informácie známych osobností zo sveta kryptomien, ako je napríklad Vitalik Buterin a mnohí ďalší.

Legitimita tvrdení hackera zatiaľ nie je potvrdená, no vzhľadom na počet účtov Hudson Rock tvrdí, že je to vysoko pravdepodobné. Spoločnosť DeFiYield dokonca overila pravosť 1 000 účtov, ktoré hacker poskytol ako vzorku.

Ak sa potvrdí, pre mnohých používateľov to bude predstavovať veľký problém, predovšetkým pre tých, ktorí vystupujú pod pseudonymom. Viacerí považujú túto informáciu za prehnanú a nereálnu, keďže ide o extrémne vysoký počet údajov. Na druhej strane, je potrebné brať na vedomie, že všetko, čo je na internete, je možné ukradnúť.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Je Twitter vo vážnych problémoch?

Inzerát hackera s možnosťou kúpiť všetky informácie o účtoch na Twitteri môžete nájsť na stránke Breached na dark webe. Obsahuje aj výzvu, aby Elon Musk zaplatil 276 miliónov dolárov a aby sa vyhol predaju údajov a čelil pokute vo veci GDPR. Ak Elon Musk zaplatí túto sumu, hacker prisľúbil, že údaje budú zmazané.

Ukradnuté údaje sú pravdepodobne výsledkom hacku Zero Day ešte z júna 2021, keď bolo zneužité aplikačné programovacie rozhranie. Práve táto chyba umožnila ukradnúť hackerom osobné údaje používateľov. Okrem tejto údajnej databázy sa na dark webe objavili dve podobné s počtom používateľov 5,5 milióna a 17 miliónov.

K podobným udalostiam dochádza na celom svete. Medzi najznámejšie úniky informácií v roku 2022 patria podľa The Cyber Security Hub tieto:

  • Revolut a únik informácií o jeho 50 000 zákazníkoch
  • Ukradnuté informácie o 5,5 milióna používateľoch Twitteru
  • Hacknutie Uberu a herného giganta Rockstar
  • Ukradnuté informácie o 9,7 milióna zákazníkoch Medibank
  • Únik 1,2 milióna čísel kreditných kariet na hackerskom fóre

Hackovanie v kryptomenovom odvetví, ale aj mimo neho, je bežnou internetovou súčasťou a používatelia akejkoľvek stránky by mali maximalizovať zabezpečenie svojho účtu. Používateľom Twitteru sa odporúča, aby sa uistili, že používajú dvojfaktorové overenie. Ak sa totižto naozaj potvrdí, že databáza je reálna, pôjde pravdepodobne o jednu z najväčších krádeží osobných údajov na internete.

Prečítaj si tiež: Čínskeho giganta vydierajú hackeri a požadujú milióny v bitcoinoch

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.