Z ARCHÍVU – Politici si nevedia dať rady! Bitcoin je liek na nezamestnanosť a chudobu

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Stroje stále častejšie nahrádzajú ľudskú prácu. Zostáva teda otázkou, čo budú robiť všetci tí ľudia, ktorí kvôli nim prídu o prácu. Je to vážny problém, na ktorý politici nenachádzajú riešenie. Ľudí bez práce pritom niektorí politici čím ďalej, tým častejšie napádajú v médiách. To nás vedie k otázke: Majú politici vôbec nejakú predstavu o tom, ako bude pracovný trh vyzerať o niekoľko rokov či desaťročí? V tomto článku sa ďalej dočítate, ako môže Bitcoin pomôcť s problémami, akými sú technologická nezamestnanosť a chudoba.

Politici nevedia

Politika je ešte stále viac o mocenských hrách, než o skutočnom hľadaní riešenia. Veľmi veľká časť ľudí nechce mať s touto hrou nič spoločné, iní naopak tvrdia, že by sa o politiku mali zaujímať úplne všetci. Mňa by však zaujímalo, či politikov vôbec zaujíma to, k akým zmenám na trhu práce a inde dochádza, alebo či budú aj ďalej vo svojom zaslepení hlásať projekty ako zvyšovanie pôrodnosti.

To predsa nemôžu myslieť vážne! Rast počtu obyvateľov Zeme je v skutočnosti jedným z najpálčivejších globálnych problémov. Veď len za posledných 7 rokov je na planéte o 600 miliónov ľudí viac, čo sa približuje nárastu o 10 %! Sú ako dinosauri a žijú v praveku, vo svete stoviek formulárov a miliónov predpisov, ktorým už nikto poriadne nerozumie. A tak zamestnávame právnikov a poradcov na to, aby im rozumeli. Tým sa ale problém s technologickou nezamestnanosťou nevyrieši.

Mohlo by vás zaujímať: Politika – Kryptomeny budú mať zastúpenie na najvyšších miestach – Naštartuje to nový bull run?

Čo spôsobuje úbytok pracovných miest (nezamestnanosť)?

Ako sme už povedali v úvode, sú to technológie, ktoré nahrádzajú ľudskú prácu. Svet sa ženie dopredu v zúfalej snahe udržiavať rast HDP, pretože iba tak budú mať štáty financie na splácanie dlhov a úrokov centrálnym bankám. Je to začarovaný kruh, na ktorý dopláca príroda aj my všetci. S postupom času však do hry prichádzajú stále nové a nové technológie. Niektoré z nich však rušia pracovné miesta.

Stroje nahrádzajú ľudí

Je to tak. A nie je cesty späť. Technológie sa skutočne ženú dopredu omnoho rýchlejšie, než aby im skostnatené štátne aparáty stačili. Máme za sebou celý rad významných míľnikov a mnohé nás ešte čakajú. Uvedieme si niekoľko príkladov, ako technológie nahrádzajú, resp. v budúcnosti nahradia, prácu ľudí:

  • automatizované výrobné linky (v budúcnosti naprieč celým priemyslom – už dnes napr. automobily, atď.),
  • predajné automaty (pomaly nahrádzajú už aj pokladne),
  • autonómne vozidlá (autá bez vodiča – riadia sa sami už dnes),
  • 3D tlačiarne (tlač drobných predmetov realitou, časom zrejme aj celých domov atď.),
  • roboty (od tých domácich, až po skutočných sci-fi „robocopov”),
  • kreatívne výukové stanice namiesto učebníc aj učiteľa,
  • atď.

Ako vidíte, úbytok pracovných miest, teda rast nezamestnanosti, je nevyhnuteľný. Aktuálne ide o problém, ktorý adaptáciu technológií brzdí. Málokto si dnes trúfne povedať: “Vezmeme prácu miliónom ľudí.” A môže to stagnovať, až dokým nebudeme vedieť, ako nezamestnaným ľuďom zaistiť, že neskončia na zozname “neprispôsobivých”, ktorí nemajú za čo nakúpiť svojim deťom desiatu do školy. Preto sa mnoho štátnych aj súkromných firiem zdráha využiť naplno technologický potenciál, ktorý máme na dosah.

Bitcoin

A teraz prichádza do hry ďalšia technológia – blockchain – najstaršej kryptomeny menom Bitcoin. Blockchain zaisťuje jeho decentralizovaný a neovplyvniteľný chod. Vďaka tomu je Satoshiho kryptomena nefalšovateľná a prakticky nezastaviteľná. Ťažba zamestnáva naše nevyťažené stroje a paradoxne im tak dáva prácu, ktorú im do značnej miery upierame kvôli vyššie zmieneným problémom s nezamestnanosťou a chudobou.

To, čoho sme boli za uplynulé desaťročie od vzniku Bitcoinu svedkami, je úžasné. Kryptomeny v čele s Bitcoinom priniesli bohatstvo každému, kto sa tohto trhu v uplynulých rokoch zúčastnil, bez toho aby začal panikáriť a predávať v strate. Všetci to máme priamo pred nosom. Bitcoin vďaka svojej deflačnej povahe, spôsobenej jeho obmedzeným množstvom, môže slúžiť doslova ako mašina na bohatstvo.

Hoci sa to dnes môže zdať nepredstaviteľné, milióny ľudí možno vďaka nárastu hodnoty Bitcoinu nebudú musieť pracovať pre peniaze. Môžeme stáť na prahu bezprecedentného bohatnutia všetkých ľudí, ktorí vlastnia niektorú z kryptomien, ktorá dlhodobo obstojí. Potom by konečne bolo možné uvoľniť všetok technologický potenciál a umožniť, aby ľudia pracovali zo záľuby, nie kvôli obžive. Nebude totiž potrebné, aby sme naďalej bránili pracovné miesta pre ľudí, ktorí ich už nebudú potrebovať.

Záver

Dnes sa to javí ako sci-fi, ale keď naozaj zvážime dôsledky technologického pokroku, začne nám byť zrejmé, čo sa deje. Vyvstáva potreba niečoho, čo umožní distribúciu profitu z technologického pokroku medzi všetkých ľudí. Vďaka technológiám je čím ďalej, tým menej nutné, aby sme pracovali pre peniaze, avšak ešte stále sa pokroku šliape na brzdu kvôli problémom, akými sú nezamestnanosť a chudoba.

Kryptomeny v čele s Bitcoinom ponúkajú určitú možnosť, ako sa konečne prestať obávať straty pracovných miest a vykročiť do nového veku. Možno nám potom zostane viac času na riešenie problémov, ktoré sa doposiaľ odsúvali na vedľajšiu koľaj (napríklad aj tých zmieňovaných v prvej kapitole tohto článku).

Keď už je reč o víziách, nezabudnite si prečítať náš článok o osobnosti jedného z najväčších vizionárov všetkých čias menom Steve Jobs.

[Osobnosť] Steven Jobs • Umelec schopný meniť realitu, alebo len obrovský blázon?

Zdroj:
https://ct24.ceskatelevize.cz/

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.