Podľa týchto metrík Bitcoin stále nedosiahol finálnu kapituláciu

Novinky Bitcoin a finálna kapitulácia
Bitcoin a finálna kapitulácia. Zdroj: Shutterstock.com/MNami
BitmarketsBitmarkets

Be[In]Crypto nedávno zverejnili analýzu, ktorá sa pozerá na Bitcoin z hľadiska ukazovateľov on-chain dát. Konkrétne sa pozrel na Spent Output Profit Ratio (SOPR) a RHODL Ratio.

Bitcoin SOPR

SOPR je on-chain indikátor, ktorý ukazuje, či je trh v stave zisku, alebo straty. Hodnoty nad jedna (čierna čiara) ukazujú, že trh je v agregovanom zisku, zatiaľ čo hodnoty pod jedna ukazujú agregovanú stratu.

Charakteristickým znakom býčích trendov je, že SOPR poskakuje na čiare a neklesá pod ňu. Práve to bolo viditeľné na býčom trhu v rokoch 2016 – 2018, keď sa indikátor po prelomení štyrikrát odrazil od čiary (čierne krúžky).

Potom nastalo obdobie, v ktorom sa SOPR voľne pohyboval nad a pod hladinou 1 (čierny obdĺžnik). Je to znak neurčitého trendu. Keď však príde po takejto býčej rally, zvyčajne to znamená, že býčí trend sa skončil.

Toto obdobie sa skončilo kapituláciou v decembri 2018, v ktorej SOPR klesol na 0,86 (červený kruh). BTC následne začal nový býčí trend.

Bitcoin SOPR

Bitcoin SOPR. Zdroj: Glassnode

Aktuálny býčí trh bol podľa SOPR oveľa kratší, keďže indikátor poskočil iba dvakrát na čiare (čierne krúžky). Od mája 2021 sa voľne pohybuje nad a pod hladinou 1, podobne ako v roku 2018. K podobnej kapitulácii ako v decembri 2018 však nedošlo. V dôsledku toho je možné, že finálna kapitulácia ešte len príde.

Bitcoin SOPR

Bitcoin SOPR. Zdroj: Glassnode

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Výnosy z ťažby BTC a ETH klesli na nové minimum roku 2022

Ratio RHODL

Pomer RHODL je ukazovateľ vytvorený porovnaním pomeru medzi 1-týždňovým a 1 – 2 ročným pásmom HODL Wave. Hodnoty nad 50 000 (zvýraznené červenou farbou) naznačujú, že značné percento ponuky BTC držia krátkodobí držitelia. Historicky sa tieto hodnoty zhodovali s vrcholmi trhu, čo bol prípad vrcholov v rokoch 2013 a 2017.

V súčasnosti to tak nie je, keďže dlhodobé vlny HODL sú momentálne blízko historického maxima.

Pomer RHODL je momentálne na úrovni 617, čo je nad pomerom 300, ktorý sa považuje za prepredaný. Predchádzajúce dno (čierne krúžky) boli dosiahnuté v rámci tohto pomeru. Podobne ako v grafe SOPR to naznačuje, že v hre je ešte vytvorenie finálnej kapitulácie. Nebolo to však vždy tak, keďže dno z marca 2020 bolo dosiahnuté v pomere 1 100 (červený kruh).

Realizované hodl ratio

Realizované hodl ratio. Zdroj: Glassnode

Mohlo by ťa zaujímať: Čo sa stane, keď sa vyťažia všetky bitcoiny?

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.