Bitcoin v priebehu roku 2019 naberá stále väčší náskok pred alternatívnymi kryptomenami. Index dominancie sa aktuálne pohybuje okolo 71 %, čo je najvyššia hodnota za posledné dva roky. Bitcoin aktuálne ovláda drvivú väčšinu hodnoty celého trhu a navzdory očakávaniam neustále naberá ďalšie percentá.

Najnovší výskum analytikov burzy Binance však tvrdí, že tento stav nepotrvá večne a dominancia Bitcoinu sa eventuálne vráti späť medzi 50 – 60  %, čo spôsobí ďalší altcoin boom. Dôvodov má byť niekoľko, no tým hlavným je fakt, že na týchto hodnotách sa pohyboval posledné dva roky, čo nie je práve najlepší argument.

Altcoiny na tom nie sú dobre a nie je to náhoda

Bitcoin dominoval trhu s kryptomenami od jeho vzniku až do marca 2017, kedy sa oproti zvyšku altov dramaticky prepadol. Následný hype si všetci pamätáme. No zatiaľ čo Bitcoin sa už z veľkej časti otriasol z korekcie v roku 2018, väčšina altcoinov má problém priblížiť sa k bývalým maximám. Ethereum je v súčasnosti na 12 % svojho ATH, XRP nedosahuje ani 10 % a podobne to vyzerá s väčšinou kryptomien.

Toto je graf dominancie Bitcoinu:

Bitcoin dominancia 2019

Túto situáciu spôsobil fakt, že väčšina altcoinov nie je podporená fundamentmi a zatiaľ čo Bitcoinu sa nedá uprieť silné momentum a záujem inštitúcií po celom svete, väčšina alternatívnych kryptomien má problém s využitím v reálnom živote.

Samozrejme, to sa v budúcnosti môže zmeniť, no trh je momentálne ovládaný fundamentom, nie hlúpym retailom, ktorý bezhlavo nakupuje všetko, čo má pekný názov.

Môže vás zaujímať: 3 dôvody, prečo hodnota Bitcoinu narástla o 1 000 $

Nízke ceny lákajú na dlhodobú investíciu

Tak ako tak, dnešné ceny vyzerajú veľmi lákavo na dlhodobú investíciu. Predtým si však treba spraviť detailný prieskum, pretože zatiaľ čo kvalitné projekty eventuálne pôjdu hore, shitcoiny budú pokračovať stále nižšie a nižšie.

Bitcoin, Podľa Binance má dominancia Bitcoinu klesnúť na 60 % – Je altcoin boom reálny?

Nie všetky altcoiny sú na tom zle. Samotný token burzy Binance je vo veľmi dobrej kondícii, čo platí prakticky o všetkých burzových coinoch. Ak sa budeme pozerať na kapitalizáciu, oproti roku 2017 si polepšili aj stablecoiny. Aktuálne sú v obehu napríklad štyri miliardy Tetherov.

Záver

Je pochopiteľné, že Binance chce ďalší altcoin boom. Ide predsa o najväčšiu burzu kryptomien na svete a väčšina volume tejto burzy pochádza práve z altcoinov. Aj my v Kryptomagazine dúfame, že alternatívne kryptomeny chytia druhý dych, no zatiaľ pre to nevidíme dôvod. Je dosť možné, že 2,5 ročný pokles indexu dominancie bola iba anomália, ktorá sa zopakuje vtedy, keď na trh prídu kvalitnejšie projekty.

Napríklad očakávané Ethereum 2.0 by mohlo „zamiešať karty“. Veľké očakávania máme aj od Libry od Facebooku alebo kryptomeny Gram od Telegramu.

Ak chcete vedieť náš názor na najväčšie altcoiny, odporúčame pozrieť si tento stream:

Danger zone

Ak ešte čítate, tak si dovolím dať vám jeden osobný tip. V žiadnom prípade NIE som fanúšikom tokenu XRP a myslím si, že jeho dlhodobá hodnota je nulová, no fakt, že slúži ako pokladnica firmy Ripple mi hovorí, že do konca roka zaznamená ďalšiu poriadnu pumpu. XRP je teraz na lákavej hodnote a ak máte 200 – 300 € navyše, zvážte menšiu špekuláciu. Kto vie? Možno vám to zaplatí vianočné darčeky 🙂 Osobne sa mi nechce veriť, že XRP pôjde pod súčasných 25 centov.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of