Počítačové vojny – Bill Gates vs. Steve Jobs, fight!

BitmarketsBitmarkets

Svet počítačov je od svojich počiatkov zasiahnutý zásadným sporom. V dobách, kedy malo byť rozhodnuté o budúcom vývoji jedného z najúžasnejších vynálezov všetkých čias, chodili po svete dvaja rivali. Ich vzťah asi najlepšie vystihuje prirovnanie k bojovníkom, ktoré medzi sebou súperia, ale zároveň sa vzájomne rešpektujú a uznávajú. Rivali počítačových vojen, asi najväčšie osobnosti sveta počítačov a svojim spôsobom aj jeho zakladatelia, sa volali Bill Gates a Steve Jobs. Ich spoločný odkaz predurčil, akým spôsobom sa bude vývoj počítačov uberať. Počítačové vojny začínajú!

Steve Jobs – uzavreté systémy

Steve bol bezpochyby perfekcionista. Bol doslova posadnutý dokonalosťou. Od toho sa tiež odvíja jeho povestné „týranie” zamestnancov. Získal túto nelichotivú povesť neznesiteľného šéfa po celom svete. Skrátka, je známy ako nadmieru schopný manažér, ktorý na svojich (hoci veľmi dobre platených) podriadených kričal, psychicky ich rozkladal a vystavoval nadmernému stresu vo svojej posadnutosti dokonalým produktom.

Hoci mal vďaka svojim úspechom omnoho viac peňazí než väčšina ostatných ľudí, žil často v takmer úplne nevybavenom byte. Chýbali skrine aj ďalší nábytok a vybavenie. Dôvodom bolo práve to, že chcel mať všetko dokonalé. Nemohol nájsť nábytok, ktorý by mu vyhovoval, čo sa pretiahlo natoľko, že žil bez nábytku dokonca celé roky.

Posadnutosť dokonalosťou samozrejme preniesol aj do produktov, na ktorých sa ako manažér podieľal. Výrobky Apple od neho získali čistotu, jednoduchosť, kvalitu a tiež veľký diel minimalizmu v bielej farbe. Čiastočne za to vďačia zenovému učeniu, ktorému sa Jobs venoval. Podnikal aj duchovné cesty.

Integrované systémy

Iste už chápete, ako to všetko ovplyvnilo jeden z dvoch hlavných smerov, o ktorých môžeme vo svete počítačov hovoriť. Jobs postupne rozvíjal ideu dokonalého výrobku, ktorý nikto nebude otvárať, a už vôbec nie sa v ňom vŕtať alebo niečo upravovať, pridávať či meniť. Od najmenšej súčiastky až po operačný systém a ďalší softvér, všetko malo byť súčasťou jediného produktu. Dokonca trval na sieti vlastných predajní, aby žiadny nezasvätený predavač nekazil konečný dojem.

Tento prístup však ihneď pobúril veľkú časť počítačových používateľov a zďaleka nielen nejakú malú skupinku nadšencov, ako sa možno domnieval. Napriek tomu bol Jobs presvedčený, že počítače (aj ďalšie výdobytky tejto technológie) majú byť plne integrované, čisté, ľahko ovládateľné a po všetkých stránkach dokonalé. Používateľ je potom niekto, koho úlohou nie je zaoberať sa ich stavbou a technickými detailmi.

S tým však súvisia aj značné problémy a nevýhody. Hlavným je fakt, že čo sa páči Jobsovi, nemusí vyhovovať každému. To napokon potvrdili napríklad aj členovia skupiny U2, ktorí ako zásadnú podmienku zamýšľanej spolupráce na reklamnej kampani Applu požadovali vlastný červeno-čierny iPod v limitovanej edícii. Jobs vtedy súhlasil len veľmi nerád a najprv to vyzeralo, že z kampane nakoniec nič nebude.

Koniec prvej časti

Prvý diel Počítačových vojen končí. Ak chce vedieť, čo bude ďalej, môžete sa tešiť, ešte vás čaká druhá časť. V nej sa okrem iného dočítate, v čom bol iný prístup Billa Gatesa, ako to celé dopadlo a kto vyhral. Reč bude tiež o tom, aký odkaz či ponaučenie nám po sebe títo velikáni zanechali a aké problémy má počítačový svet dnes. Zatiaľ si môžete prečítať náš článok o Stevovi Jobsovi, Billovi Gatesovi, alebo využite napríklad náš Krypoprogram.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Crypto All Stars PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.