Ako Tether ovplyvnil stav kryptomenového odvetvia?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Už samotný názov stablecoin značí, že hlavným účelom týchto coinov je poskytovanie stability v tom zmysle, že na veľmi volatilnom trhu kryptomien poskytujú svojim držiteľom istotu pevného kurzu – spravidla vo viazanosti na dolár. Najznámejším stablecoinom je Tether (USDT), ktorý je viazaný v pomere 1:1.

Práve zmienená viazanosť a zameniteľnosť za dolár boli predmetom mnohých pochybností. Už od svojho vzniku sprevádza USD špekulácia o jeho skutočnej viazanosti na dolár a o kapacite búrz vyhovieť požiadavkám na dostatočné dolárové rezervy v prípade, že by sa držitelia rozhodli zameniť svoje USDT za doláre. O nedostatočnom krytí USDT sa v kryptomenovom svete úplne pravidelne vedú horúce diskusie a už mnohokrát boli tieto špekulácie a následná panika príčinou výkyvu trhu.

Zlá povesť Tetheru

Kryptomenový svet je navyše plný teórií o tom, ako mena USDT stála za masívnym rastom Bitcoinu v roku 2017. Krátko by sa tieto teórie dali zhrnúť takto:

Predpokladajme, že Tether (Tether je názov coinu aj spoločnosti, ktorá ho vydáva) vydáva nepodložené USDT v radoch miliónov. Tether následne prevedie tieto nekryté USDT na kryptoburzy, najmä na burzu Bitfinex, ktorou je spoločnosť Tether fakticky ovládaná. Následne Tether alebo s ním spolčené osoby zadávajú nákupné príkazy na nákup Bitcoinu v páre BTC/USDT, ktoré prevyšujú súčasnú cenu Bitcoinu v páre BTC/USD (Bitcoin/dolár).

Obchodníci radi predajú svoje Bitcoiny za USDT, ktorá až následne zamenia za doláre, čím zarobia viac než pri zámene Bitcoin/dolár. Týmto spôsobom je možné dosiahnuť astronomické rasty ceny, ako sme mohli vidieť na konci roku 2017.

Celý problém systému tkvie v nekrytých USDT, ktoré by v prípade trhového výkyvu a veľkého dopytu po zámene USDT naspäť za doláre spôsobili krach celého systému, resp. pád búrz a spoločnosti Tether, ktoré by neboli schopné prostriedky zameniť.

Všetky novinky ohľadom Tetheru nájdete aj na Kryptomagazine.

Koniec všetkým dohadom?

Tieto špekulácie boli vyvrátené 1. novembra 2018, kedy spoločnosť Deltec Bank & Trust, so sídlom na Taiwane, v liste spoločnosti Tether, ktorý je voľne dostupný na internete a ktorého autenticitu potvrdil predseda banky Deltec Jean Chalopin, oznámila, že spoločnosť Tether má v banke Deltec účet s čiastkou 1 831 322 838 dolárov. To úplne stačí na krytie kryptomeny Tether, ktorej sa podľa serveru coinmarketcap v obehu vyskytuje 1 776 421 736 kusov. Na plné krytie by teda stačilo o približne 55 miliónov dolárov menej.

Viac informácií nájdete tu.

Posledná z mnohých týchto paník prebehla v októbri. Samotný USDT sa na niektorých burzách prepadol voči doláru až k hodnote 0,8 dolára/USDT, čo ďalej akcelerovalo prechod mnohých investorov do Bitcoinu. Dnes je USDT už stabilnejší a udržuje si hodnotu okolo 0,99 dolára/USDT.

Tether vs. konkurencia

Otázkou zostáva, či si Tether po tejto kríze zvládne napriek vyvráteniu domnienok o nedostatočnom krytí USDT udržať pozíciu jednotky medzi stablecoinmi. V posledných niekoľkých mesiacoch mu totiž vyrástla silná konkurencia ako napr. Circle’s USD Coin (USDC), the Paxos Standard Token (PAX) a Gemini Dollar (GUSD), za ktorým stoja vlastníci burzy Gemini, bratia Winklevossovci.

Medzi staršiu významnú konkurenciu patrí TrustToken’s True USD (TUSD) a Maker’s Dai (DAI). Čo sa týka objemu obchodov v páre voči iným kryptomenám, USDT si stále drží dominantný podiel presahujúci 90 % v pomere k ostatným stablecoinom. To znamená, že väčšina denných traderov stále preferuje zámenu v prípade zatvárania pozícií za kryptomenu Tether oproti jej alternatívam.

Dôvodom môže byť zatiaľ nízka rozšírenosť ostatných stablecoinov na väčšie burzy. Otázkou zostáva, či je Tether stále schopný plniť svoju úlohu “bezpečného prístavu”, kam môže človek v prípade trhových výkyvov v pokoji previesť svoje prostriedky z iných kryptomien, aby zabránil strate hodnoty svojho portfólia. Je nanajvýš pravdepodobné, že po volatilite, ktorú Tether zažil koncom októbra, o tejto schopnosti Tetheru mnoho ľudí pochybuje. Môžeme teda predpokladať zvýšenie podielu ostatných stablecoinov na objeme obchodov, či už v páre voči Bitcoinu alebo iným kryptomenám.

Článok pre Kryptomagazin napísal Petr Hotovec – analytik Kryptofondu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.