Počet kryptomenových podvodov podľa nedávnej správy rastie. Aké sú najpopulárnejšie?

Novinky Počet kryptomenových podvodov podľa nedávnej správy rastie. Aké sú najpopulárnejšie?
Počet kryptomenových podvodov podľa nedávnej správy rastie. Aké sú najpopulárnejšie? Zdroj: https://www.shutterstock.com/Preechar Bowonkitwanchai
Okazio PCBitmarkets

Podľa americkej Federálnej obchodnej komisie (Federal Trade Commission) viac ako 46 000 jednotlivcov prišlo od začiatku minulého roka v dôsledku podvodov súvisiacich s kryptomenami spolu o viac ako 1 miliardu USD. Podvody s kryptomenami tak naďalej rastú.

Počet kryptomenových podvodov rastie

Podľa nedávno zverejnenej správy bolo v roku 2021 nahlásených podvodov súvisiacich s kryptomenami približne do výšky 680 miliónov dolárov. Len v prvom štvrťroku 2022 bolo nahlásených približne 329 miliónov dolárov. Z uvedených čísiel vyplýva, že len v prvom štvrťroku 2022 sa odohrali podvody do výšky polovice sumy, ktorá predstavuje výslednú výšku podvodov za rok 2021.

Používanie sociálnych médií vytvára „horľavú kombináciu pre podvody”, napísala FTC. „Takmer polovica ľudí, ktorí od roku 2021 nahlásili stratu kryptomien v dôsledku podvodu, uviedla, že sa to začalo reklamou, príspevkom alebo správou na platforme sociálnych médií.”

Správa ďalej upozorňuje, že ľudia sú náchylní podľahnúť podvodom, keďže nerozumejú, ako kryptomeny fungujú.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: 5 vecí, ktorým sa vyhnite počas medvedieho trhu

Facebook zdrojom podvodov

Podľa správy boli najčastejšie kradnutými kryptomenami Bitcoin (70 %), Tether (10 %) a Ethereum (9 %).

Takmer štyri z každých desiatich nahlásených a ukradnutých dolárov vďaka podvodom, ktoré vznikli na sociálnych sieťach od roku 2021, súviseli s kryptomenami, pričom najčastejšie uvádzanými platformami boli Facebook (32 %), Instagram (26 %) a Whatsapp (9 %).

Osoby vo veku 20 až 49 rokov mali trikrát vyššiu pravdepodobnosť, že nahlásili podvod v porovnaní so staršími vekovými skupinami, ale staršie osoby nahlásili stratu väčších súm – medián sumy u obetí vo veku 70 rokov bol takmer 12 000 dolárov. Žiaľ, zo štatistík opäť vidieť, že starší ľudia sú viac náchylní na podvody a prichádzajú o väčšie sumy peňazí.

Podvodníci sa zameriavajú na sľuby rýchlych zárobkov a zneužívajú nízku až žiadnu znalosť ľudí v problematike kryptomien. Starší ľudia sú zvlášť náchylní, keďže kryptomenám a blockchainu nerozumejú. Následne ukradnuté sumy priamo putujú podvodníkom na kryptomenové peňaženky.

Čítaj ďalej: Kryptomenové podvody – ako vás pripravia o peniaze a ako sa pred nimi chrániť

txbtxb