Penzisti budú mať nižšie dôchodky. Klesnú o desiatky eur

  • Dôchodky budúcich penzistov budú nižšie, ako pôvodne predpokladali.
  • Zmeny v druhom pilieri pripravia Slovákov o významnú sumu.
Novinky Slovenskí penzisti budú mať nižšie dôchodky z druhého piliera
Slovenskí penzisti budú mať nižšie dôchodky z druhého piliera. Zdroj: shutterstock.com/KucherAV
BITmarkets BITmarkets

Zníženie výšky príspevku do druhého piliera na 4 % spôsobí nižší mesačný dôchodok o desiatky eur. Dôchodkové sporenie podľa produktového manažéra Tatra banky Pavla Ďurkoviča sa dá prirovnať k behu na dlhé trate. Sporiteľov podľa jeho slov občas potrápia isté situácie, ale so správne zvolenou prípravou dokážu čeliť a úspešne dosiahnuť svoju vytúženú nasporenú sumu.

Dôchodky z druhého piliera budú podstatne nižšie

Komplikácie pri šetrení sa môžu vyskytnúť na strane sporiteľa, kedy mu počas náročnejších mesiacov neostanú peniaze nazvyš, ktoré by chcel odložiť na svoj budúci dôchodok. Prekážky môžu prísť aj zo strany štátu, ktorý stanovuje pravidlá sporenia v druhom a treťom pilieri.

Jednou takou prekážkou, ktorú hodili sporiteľom pod nohy počas behu, je zníženie výšky príspevku do druhého piliera z 5,5 % na 4 %. Tento pokles spôsobí, že v cieli budú mať nasporenú nižšiu sumu, ako tú, ktorú pôvodne očakávali. Konkrétna výška tejto straty bude závisieť od veku a príjmu konkrétneho sporiteľa,” vysvetľuje produktový manažér Tatra banky Pavol Ďurkovič.

Napríklad ak 25-ročný muž zarába 1 400 eur v hrubom a odvody zo svojej mzdy posiela do indexového fondu druhého piliera, za predpokladu nezmenenej výšky odvodov do daného piliera, bude mať v starobe mesačný dôchodok nižší o 88 eur oproti tomu, ako mohol mať pri pôvodnej výške odvodov.

Ďurkovič napriek tomu tvrdí, že dlhodobé sporenie a zhodnocovanie peňazí v druhom pilieri sa stále oplatí, pretože prináša klientom nesporné výhody v podobe zhodnotenia úspor, lepšieho dôchodku a dediteľnosti celých dôchodkových úspor. V prípade, že chcú stabilnejšie sporenie, odporúča im tretí pilier.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.
Späť
Strana 1/2Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: SITATAGY: