Páčilo by sa vám dostať 3 ETH za 1000 klikov? – Tak na to radšej zabudnite, ide o podvod

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

S rastúcim záujmom o kryptomeny sa zvyšuje aj počet podvodov, útokov či hackov. Máme tu upozornenie na jednu aplikáciu, ktorá svojim používateľom ponúka šancu zarobiť si každý deň pomerne zaujímavú sumu v kryptomenách.

Na podvodný softvér upozornil vo svojom tweete jeden z tzv. „lovcov škodlivých programov”.

Taká veľmi lákavá ponuka…

Tento softvér, známy ako Bitcoin Collector, údajne umožňuje používateľom zdieľať jedinečnú URL adresu so svojimi priateľmi. Ak získate 1 000 klikov, máte nárok na odmenu vo výške 3 ETH, čo je v čase písania článku približne 800 dolárov, čo znie ako veľmi lákavá a skvelá ponuka, no nie?

Jeden nezávislý bezpečnostný výskumník, na Twitteri pôsobiaci pod prezývkou Frost, sa pozrel na túto aplikáciu trošku hlbšie a zistil, že nič nie je také ružové a aplikácia sa hlavne snaží ukradnúť prihlasovacie údaje a peniaze.

Tip redakcie: Na koľko peňazí si prišli podvodníci v roku 2018 a ako chcú zaútočiť teraz

Predtým tento SW sťahoval ransomvér, ktorý po zašifrovaní obsahu disku zobrazil varovanie, že všetky súbory boli zašifrované pomocou najdômyselnejších šifrovacích algoritmov. Používateľovi sa taktiež dostalo ešte ďalšie varovanie, že:

„Žiadny správca systému na svete nedokáže tento problém vyriešiť bez znalosti hesla.”

Bluetooth-MicrophoneAle v poslednej dobe sa podvodný softvér vyvinul do trójskeho koňa, ktorý potenciálnemu útočníkovi umožňuje ukradnúť kryptomenové peňaženky, súbory, prihlasovacie údaje, zaobstarať snímky obrazovky či si prezerať históriu prehliadania bez toho, aby obeť čokoľvek tušila.

Mohlo by vás zaujímať: Ako byť vo svete kryptomien skutočne v bezpečí?

Záver

Škodlivý softvér, ktorý cieli na neskúsených používateľov, je v kryptomenovom svete pomerne rozšírený. Napríklad minulý týždeň odborníci odhalili v obchode Google Play aplikácie, ktoré sa snažili napodobniť harvérovú peňaženku Trezor.

Keďže ide o peniaze, opatrnosti nie je nikdy dosť. Sám sa snažím riadiť (a to nielen v kryptosvete) jednoduchou poučkou: Ak niečo vyzerá príliš dobre na to, aby to bola pravda, tak to väčšinou pravda nie je.

Čo čítať ďalej?

Svetová ekonomika a dôvody, prečo v najbližších rokoch príde najväčšia kríza za posledných 50 rokov

Zdroje:
cointelegraph.com
thenextweb.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek D.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.