elektromobily

Švédsko je opäť o krok vpred! V severskej krajine budú testovať elektrickú cestu, ktorá dobíja elektromobily počas jazdy. Ak sa projekt osvedčí, elektrifikácia sa stane realitou – minimálne vo Švédsku!

Elektromobily vás odvezú z letiska

Ak sa v blízkej budúcnosti vyberiete letecky do Švédska, konkrétne do mestečka Visby na ostrove Gotland, do centra vás neodvezie obyčajný kyvadlový autobus. Na ceste z letiska do Visby totiž tento rok začínajú stavať elektrickú cestu na úseku dlhom 1,6 km. Keď bude elektromobil prechádzať po elektrickej ceste, automaticky sa bude dobíjať. Hlavné negatíva elektromobilu sú tak razom preč – nehrozí, že vám dôjde šťava a na dobitie ani nemusíte nikde zastavovať!

Po dokončení konštrukcie sa cesta začne testovať – okrem elektrického autobusu ju preverí aj elektrický kamión, ktorý na nej bude hľadať chybičky za rôzneho počasia. Ak dá kamión elektrickej ceste zelenú, technológia bude pripravená na použitie vo veľkých projektoch na diaľniciach.

Ako technológia funguje?

Technológia je založená na induktívnom prenose elektriny. Pod cestou sú umiestnené špeciálne medené cievky, ktoré bezdrôtovo, prostredníctvom magnetických polí, prenášajú energiu do prijímača umiestneného pod podvozkom vozidla. Týmto spôsobom sa elektromobily nabíjajú a zároveň zostávajú v pohybe.

Prečítajte si aj náš článok o autonómnych vozidlách. Pripravia ľudí o prácu?

Elektromobily proti znečisteniu

Projekt je financovaný Švédskou správou dopravy (Swedish Transport Administration), pričom využíva inovatívnu technológiu izraelskej firmy Electreon. Jedná sa teda o spoluprácu verejných i súkromných inštitúcií. Na prvý pohľad sa môže zdať, že si vo Švédsku zbytočne komplikujú život. Oplatí sa obrovská investícia do elektrickej cesty, keď sa v podstate jedná len o test?

Švédska vláda má ale oveľa odvážnejšie predstavy – elektrická cesta je len drobným bodom v pláne elektrifikácie cestnej premávky, ktorej cieľom je zníženie emisií oxidu uhličitého predovšetkým z ťažkej dopravy.

„My v Swedish Transport Administration sme presvedčení, že elektrické cesty sú dôležitým príspevkom k zníženiu emisií oxidu uhličitého z ťažkej dopravy. Demonštrovanie a zhodnotenie nových technických riešení elektrických ciest je jedným z našich najdôležitejších krokov v dlhodobom pláne potenciálne zaviesť elektrifikované trasy pre sieť ťažkej dopravy vo Švédsku,“ povedal Jan Petterson zo Swedish Transport Administration.

Čo myslíte, dočkáme sa raz elektrických ciest aj na Slovensku?

Čo čítať ďalej?

10 vynálezov na blockchaine, ktoré môžu zmeniť svet

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu)! Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri!

Zdroje:
smartroadgotland.com
marketscreener.com
electreon.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance