Ekonomický spravodaj – Ekonomické dáta Veľkej Británie skôr neuspokojivé, libra oslabila

0

Tak tu pre vás mám ďalšie ekonomické správy. Dnes sa hlavne pozrieme, ako je na tom Veľká Británia. Podľa posledných dát klesá jednak priemyselná výroba a HDP, ale pokles je zaznamenaný aj na obchodnom deficite krajiny. Spoločne s tým sa britská národná mena nachádza v období, kedy dosť oslabuje.

Oslabenie britskej libry a ekonomické dáta VB

Britská libra v piatok klesla na úroveň, kde bola naposledy 20. januára 2017 a dosiahla svoje denné minimum 1,120796 v porovnaní s dolárom. Stalo sa tak po tom, čo ekonomické údaje zo Spojeného kráľovstva ukázali, že hrubý domáci produkt (HDP) krajiny klesol v druhom štvrťroku o 0,2 % a priemyselná produkcia sa v rovnakom trojmesačnom období znížila o 1,4 %, čo je najväčší pokles za posledných 10 rokov.

Investori sa samozrejme stále obávajú možnosti Brexitu bez akejkoľvek dohody s Európskou úniou. Vláda premiéra Borisa Johnsona totiž trvá na tom, aby sa Brexit stihol do stanoveného termínu. Už o deň skôr Johnson sľúbil, že sa bude držať výsledkov vzišlých z referenda v roku 2016 a požiadal poslancov, aby tak urobili tiež.

Libra klesla na hodnote o 0,36 % oproti doláru o 12:31 hod. SEČ. Britská libra za posledný mesiac klesla celkom o 3,01 % a od januára tu máme pokles o 5,15 %. Euro voči libre naopak posilnilo o 0,55 %.

Priemyselná produkcia vo Veľkej Británii klesla v júni oproti prechádzajúcemu mesiacu o 0,1 %. Sektory, v ktorých bol straty v druhom štvrťroku zaznamenané, sú doprava, chemický priemysel a základné kovy o 5,2 %, 6,2 % a 2,4 %. Medziročne sa výroba znížila o 0,5 %. Naopak, ťažba vzrástla o 1,9 %.

Obchodný deficit VB

Predsa len sa vyskytli aj „dobré“ výsledky, pretože celkový obchodný deficit Spojeného kráľovstva sa behom druhého kvartálu znížil o 16 miliárd  GBP na 4,3 miliardy GBP v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Vo svojej správe to uviedol Úrad pre národnú štatistiku. Tento krok bol spôsobený poklesom dovozu tovaru. Po očistení o infláciu bol obchodný deficit v apríli až júni štvrťročne nižší o 6,2 miliardy GBP.

Dovoz tovaru bol v druhom štvrťroku nižší o 18 miliárd GBP v celkovej výške 120 miliárd GBP. Najväčší pokles bol zaznamenaný pri dovoze chemických látok, dopravných a strojových zariadení a nešpecifikovaného tovaru vrátane zlata. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa prebytok služieb znížil o 0,6 miliardy GBP na 26,2 miliardy GBP a deficit dovozu sa zvýšil o 16,6 miliardy GBP na 30,4 miliardy GBP.

Za posledných 12 mesiacov sa obchodný deficit zvýšil o 19,9 miliardy GBP na 42,8 miliardy GBP. V rovnakom časovom rámci sa objem chýbajúceho tovaru zvýšil o 14,4 miliardy GBP na 148,2 miliardy GBP, zatiaľ čo prebytok v službách sa znížil o 5,5 miliardy GBP na 106,4 miliardy GBP.

Nemecký obchodný deficit

Podľa predbežných údajov zverejnených spoločnosťou Destatis dosiahol nemecký (sezónne upravený) prebytok zahraničného obchodu 18,1 miliardy EUR za mesiac jún, čo je menej o 18,7 miliardy EUR v porovnaní s mesiacom máj. V neočistenom vyjadrení činil obchodný prebytok 16,8 miliardy EUR.

Vývoz dosiahol 106,1 miliardy EUR, medzimesačne poklesol o 0,1 % a v porovnaní s júnom 2018 klesol o 8 %. Vývoz v rámci EU činil 63,5 miliardy EUR, zatiaľ čo vývoz do tretích krajín činil 42,6 miliardy EUR.

Dovoz medzimesačne vzrástol o 0,5 %, ale medziročne poklesol o 4,4 % na 89,3 miliardy EUR, z čoho bol z EÚ dovezený tovar vo výške 53,3 miliardy EUR. Dovoz z tretích krajín činil 36 miliárd EUR.

Záver

Viem, že táto spleť čísel je dosť nezáživná, ale je treba ju zaregistrovať a brať do úvahy. Ekonomika v EÚ evidentne oslabuje a tieto čísla to len dokazujú. Som presvedčený, že ak má človek o týchto dátach povedomie, tak v závislosti od toho môže upraviť svoje budúce ekonomické konanie.

Čo čítať ďalej?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of