Osamelosť – Prečo sa stále viac ľudí cíti osamelo a čo s tým robiť

BitmarketsOkazio mobil

Občas sa každý z nás cíti osamelo. Je to normálna vec. Osamelosť je univerzálna ľudská emócia, ktorú každý niekedy prežíva. S postupom času však osamelých ľudí stále pribúda a pocit osamelosti sa stupňuje. Prečo je to tak a čo sa s tým dá robiť?

Osamelosť je v poriadku

Osamelosť nie je samota. Človek môže byť obklopený ľuďmi a cítiť sa osamelo. A ak sa cítite osamelí, tak ste osamelí. Môžete byť sami doma zavretí s knihami a filmami a cítiť sa úžasne a rovnako tak môžete byť na párty s priateľmi a cítiť sa osamelo. Osamelosť je čisto subjektívny pocit ako hlad. Ak túžite po blízkom kontakte s ľuďmi, cítite sa osamelí, a ak vaše telo potrebuje jedlo, dostanete hlad. Potreba blízkosti ostatných ľudí je základná biologická potreba človeka.

Moderné výskumy ukazujú na fakt, že bezprecedentné percento populácie sa cíti veľmi často osamelo. V Británii je to cez 60% ľudí vo veku od 18 do 34 rokov. V Amerike zase prebehol výskum, ktorý zistil, že ešte v roku 1980 mal bežný Američan troch blízkych priateľov a v roku 2017 to už boli iba dvaja blízki ľudia. V Spojených štátoch sa osamelo cíti 46% celej populácie.

Hoci je osamelosť bežná vec, napriek tomu sa jej charakter zmenil. Osamelosť totiž u mnohých ľudí prechádza do chronickej fázy, kedy sa cítia osamelo takmer bez prestania. V spoločnosti sa replikujú mýty, že veselý človek nemôže byť osamelý, že ľudí s dobrými sociálnymi schopnosťami tento problém nikdy nestretne a že je obmedzený iba na sociálne neschopného jedinca. Lenže podľa výskumov sa ukázalo, že sociálne schopnosti v podstate neovplyvňujú počet vzťahov, ktoré máme.

Osamelosť na úrovni hladu

Tak, ako bolo povedané na začiatku, osamelosť je ako hlad. Je to biologický ukazovateľ, že jedincovi niečo chýba. V jednom prípade je to jedlo a v druhom to blízke vzťahy k ostatným ľuďom. Ale prečo vlastne vzniká u ľudí pocit osamelosti?

Ako druh sme sa vyvíjali milióny rokov a jednou z našich najväčších zbraní bola spolupráca. Človek bol slabší ako mamut alebo šabľozubý tiger. Ale spoločne dokázali ľudia premôcť ako tigra, tak aj mamuta. Najväčšie ohrozenie pre ľudí dôb minulých sa nenachádzalo v prírode, ale práve v ich spoločnosti. Ak vás vaša skupina odvrhla, tak bol váš osud spečatený.

Kryptomenové projekty v problémoch – Coinhive končí svoju činnosť kvôli nedostatku financií

A tak sa vytváral mechanizmus v ľudskom mozgu, ktorý hovoril, že ak ste mimo skupiny ľudí, budete sa cítiť zle. Budete osamelí. Je to evolučne vytvorený pocit, ktorý má zabrániť ľuďom v tom, aby zostali sami a zomreli. A tak sa stalo, že z ľudí vyrástli sociálne bytosti. Nutnosť prepojenia s ostatnými sa tak stala súčasťou našej vlastnej biológie.

Pre pochopenie problematiky osamelosti je dôležité pochopiť, ako žili naši predkovia. Jedinec sa zvyčajne narodil do skupiny zloženej z 50-150 členov. S tými následne strávil celý svoj život. Lov, starostlivosť o deti, budovanie príbytkov alebo obrana vyžadovali koordináciu medzi členmi skupiny. Samotný človek by nikdy nebol schopný prežiť, nie sa ešte aj reprodukovať. A tak sa reprodukovali , ktorí najlepšie zapadali do spoločnosti. To malo za následok napr. rozvoj empatie, ktorá je potrebná pre udržanie väčších spoločenských celkov.

Ak člen takéhoto spoločenstva nedokázal dobre čítať náladu a sociálny vibe daného spoločenstva, mohol z neho byť vylúčený. Toto vylúčenie následne začalo spôsobovať bolesť, ktorá funguje ako prevencia toho, aby človek zostal sám a zraniteľný. Je to v podstate varovný signál, ktorý predchádza tomu, aby bol človek izolovaný.

Dnes je už všetko inak

Vyššie sme v hrubých kontúrach opísali, ako sa vyvíjala osamelosť (bolesť z osamelosti) pri ľudskom druhu. To by sám o sebe nebol problém. Ten nastal až pri rýchlom rozvoji spoločnosti. Korene nášho problému môžeme hľadať v neskorej renesancii. Ľudia pre seba začali budovať nový svet, ktorý sa diametrálne odlišoval od toho tradičného. A do centra pozornosti sa dostala vyzdvihovaná individualita človeka, ktorá zatienila význam rodiny či vlastnej sociálnej skupiny.

Komunity, ktoré sa budovali stovky rokov, sa začali rozpadať. Tento posun významne urýchlila priemyselná revolúcia. Ľudia sa hromadne začali sťahovať do anonymných miest. A zrazu je problém na svete. Ľudia sa stretávajú stále menej a veľká časť vzťahov sa preniesla do odosobneného priestoru digitálnej komunikácie.

A tu sa dostávame k nášmu problému. Vznik chronickej osamelosti sa môže prihodiť takmer každému a to úplnou náhodou. Veľa študujete alebo pracujete, máte veľa povinností, a priateľov či blízkych odložíte na druhú koľaj, pretože je to jednoduchšie ako napr. zmeniť prácu alebo odísť zo školy. Tiež si musíte pozrieť seriály na Netflixe, videá na Youtube, prečítať si správy, a to všetko sami. Jedného dňa potom zistíte, že sa cítite osamelo a izolovane.

V dospelom veku je však relatívne ťažké nájsť si nových, blízkych priateľov. A čoskoro sa môžete dostať do špirály chronickej osamelosti, z ktorej je nesmierne ťažké odísť. Ale prečo? Pretože ľudia okolo seba začnú budovať bariéry, aby zabránili ďalšej bolesti. V podstate sú naše mozgy stále takmer rovnaké ako pred 50 000 rokmi, kedy sa sformovali do dnešnej podoby.

Osamelosť je nebezpečná

Stres z osamelosti je pre nás ako pre sociálne bytosti veľmi nebezpečný. Podľa štúdie, ktorá sa venovala problému osamelosti, sa ukázalo, že je takáto dlhodobá emočná záťaž nebezpečnejšia ako obezita či fajčenie (podľa štúdie sa nebezpečnosť rovná jednej krabičke cigariet denne). Zrýchľuje sa biologické starnutie, choroby sa stávajú nebezpečnejšími a imunitný systém slabne.

Hlavným problémom je, že ak sa osamelosť stane chronickou, tak prejde do fázy, kedy je osoba schopná udržiavať sama seba v chode. Sociálna bolesť pôsobí na mozog ako hrozba. A ak je človek ohrozený, tak sa spustia ochranné mechanizmy. Zrazu vnímate svoje okolie ako niečo nebezpečné. Prestanete veriť ľuďom okolo seba alebo horšie budete ich považovať za hrozbu a očakávať od nich zlé úmysly.

Ethereum update – Analýza ETH/USD po forku Constantinopol

Dostanete sa do obranného módu, ktorý pozmení vaše vnímanie sveta. Podľa štúdie Johna Cacioppa, ktorý sa zaoberá epidemiológiou, začnú chronicky osamelí ľudia venovať podstatne viac času tomu, ako sa druhí správajú. Zároveň ale stratia schopnosť správne interpretovať akcie a pocity druhých ľudí. To má za následok ďalšie prehlbovanie osamelosti, pretože prestanete rozumieť svojmu okoliu.

Váš mozog prestane tiež dobre rozoznávať výrazy tváre. Následne interpretuje neutrálne výrazy ostatných ako útočné či nebezpečné. A to má opäť za následok aktiváciu obranných mechanizmov a následné prehĺbenie osamelosti. A zrazu je na svete nepriepustný cyklus, smerujúci k zásadným problémom.

Čo robiť, keď sa cítime chronicky osamelí?

Každý sa tak niekedy cíti, a ak je to len zriedkakedy, tak sa nič nedeje. Ak sa tak však cítite stále, potom je potrebné s tým niečo robiť. Osamelosť sa dá riešiť mnohými spôsobmi. Ozvať sa starým priateľom, snažiť sa tráviť viac času s ľuďmi, zlepšiť svoj vzťah s rodinou. Každý sme iný a každému bude sedieť iný prístup. Dôležité je uvedomiť si problém a pokúsiť sa s ním pracovať.

Chronická osamelosť môže viesť až k depresiám a silným úzkostiam. Ak sa niekto dostane do takého stavu, tak nemusí byť schopný si sám pomôcť. Potom je na čase navštíviť odborníka. Či ide o terapeuta, psychológa alebo psychiatra. Stále bohužiaľ existuje stigma okolo návštev odborníkov na psychiku, ktorá mnohým zabráni vo vyhľadaní pomoci. Lenže nájsť si pomoc nie je nič zlé a rozhodne to nie je známka slabosti, ale je to veľmi statočná a odvážna vec. Rovnako ako to bolo v prípade súboja s mamutom, aj v súboji s depresiou potrebuje človek pomoc ostatných.

Internetové komunity sú problémom osamelosti ohrozené dvojnásobne (trojnásobne v prípade kryptokomunity). Nielenže je internet emocionálne chladné miesto, ale aj každý fanúšik kryptomien iste zažil situáciu, keď sa nemôže porozprávať už ani so svojimi priateľmi o svojom nadšení pre kryptomeny, zatiaľ, čo sa rodina obáva, že prídete o všetky peniaze. Aj preto je práve kryptokomunita ohrozená osamelosťou. Ak sa vás to tyká, nezúfajte. Vždy sa niečo robiť. A ak cítite, že je vám naozaj zle, vyhľadajte odbornú pomoc alebo sa aspoň poraďte s priateľmi jednoducho nebuďte na to sami!

https://kryptomagazin.sk/bitcoin/

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil A. Kracík.

Catslap PC banertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.