[Roztrúsené myšlienky] Odpoveďou na čínske zákazy môže byť decentralizácia

Novinky môže zvyšok sveta zakázať kryptomeny rovnako ako čína
môže zvyšok sveta zakázať kryptomeny rovnako ako čína, zdroj:
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Môže byť decentralizácia riešením krypto-problémov?

Forma dnešného článku je – podobne ako trh po včerajšej korekciiroztrúsená.

Včera sme vás informovali o dôvodoch včerajšieho krachu trhu s kryptomenami. Padlo snáď všetko a na stránke coinmarketcap.com ste mohli vidieť dvojciferné červené čísla od hora až dole. Menšia panika dokonca vyhnala cenu kryptomeny Tether (ktorá je krytá dolármi a teda nemení svoju hodnotu) o 4% hore.

A dôvod? Nadcenený trh, čínsky zákaz ICO a odchodovania s pármi fiat/kryptomena a nervozita v Ázii ohľadom severokórejského testu vodíkovej bomby. Viac sa dozviete v našom článku.

My v kryptomagazíne sme sa trochu zamysleli a svoj názor sme sa rozhodli formou článku prezentovať aj vám. Riešením problémov s Čínou (ktorá bežne vymýšľa podobné výstrelky) by mohli byť decentralizované burzy a zmenárne. Na tie je už aj Čína krátka.

Chybičkou na kráse dnešných krypto-búrz je fakt, že majú centrálne servery a sú vlastnené firmami s oficiálnym sídlom a centralizovaným menežmentom. V prípade, že by nejaká kryptoburza v Číne aj po zákaze naďalej umožňovala obchodovať s párom BTC/CNY (napríklad), vláda by jej mohla udeliť pokutu, prípadne šéfov zavrieť do väzenia.

Čo však robiť v prípade, že burza beží na blockchaine, má vlastnú kryptomenu ktorou odmeňuje minerov a neexistuje oficiálny či neoficiálny šéf? Sila krytomien je práve v decentralizácii. Nikto nemôže zrušiť Bitcoin, pretože…

Decentralizovaná burza fungujúca na blockchaine využívajúca napríklad Ethereum smart kontrakty by mohla ponúkať obchodovanie akýchkoľvek párov kdekoľvek na svete.

Decentralizovaná fundraising platforma s immutable dátovou štruktúrou by zase umožnila organizovanie Initial Coin Offering-ov nových decentralizovaných krypto-firiem.

Ako by potom tieto decentralizované firmy fungovali? Nuž ponúkali by decentralizované služby za ktoré by ste platili v kryptomene danej firmy, resp. v kryptomene platformy, na ktorej daná firma beží (napr. Ethereum, NEO, Waves…). Kto by dostal vaše peniaze? Predsa, mineri, ktorí by ich vyťažili z blockchainu.

Kryptomeny ponúkajú novú, neuveriteľne silnú myšlienku decentralizácie a technológiu, pomocou ktorej sa táto myšlienka dá pretaviť do reality (blockchain). Iste, v súčasnom stave môžeme o decentralizovanom svete iba snívať. Než dosiahneme skutočný krypto-zen, musíme zvládnuť zložité technologické výzvy. Až však jedného dňa začne fungovať Lightning Network na BTC a LTC, Raiden network a Plasma na ETH, budeme o dôležitý krok bližšie ku skutočnej decentralizácii. Potom už nikto nič nezakáže.

Iste, bolo by možné cenzúrovať internet a jednoducho nepovoliť prístup na decentralizované burzy… Ale to vyrieši jednoduchý vynález – VPN. Viete o tom, že už existuje aj decentralizovaná VPN služba? Volá sa Mysterium. Od vstupu na burzu stihla spraviť -62%.

Ospravedlňujem sa ak vám dnešný článok nedáva zmysel. Ak chcete menej takýchto článkov, nedajte nám like na facebooku a napíšte nám radšej pod článok nejaký komentár.

txbtxb