Obchodovanie pomocou geometrie – Kliny

Coinfactory PC banerKvakomat mobil

V minulom článku o obchodovaní pomocou geometrie sme sa venovali obchodovaniu trojuholníkov (tringles). Dnes nás čakajú kliny (wedge).

Ascending/Rising wedge (stúpajúci klin)

Rovnako ako to bolo v prípade trojuholníkov, tak i na klinoch rozoznávame dva základné typy: stúpajúci a klesajúci klin (wedge). Symetrický tu nehľadajte, pretože to by bol vlastne len symetrický trojuholník. Aby to nebolo zase také jednoduché, tak stúpajúci (pochopiteľne aj klesajúci) klin sa ešte ďalej delí.

Základný rozdiel je v tom, že jeden typ trend potvrdzuje (Continuation ascending wedge) a druhý ho otáča (Reversal ascending wedge). Jasný rozdiel môžete vidieť nižšie na obrázku, kde je vidno, v čom sa dané typy stúpajúceho klinu odlišujú.

No, ale o čo teda pri kline ide? Ide o formáciu, ktorá je vytvorená dvoma trendovými čiarami. Horná z nich je tvorená aktuálnou rezistenciou a spodná supportom. Ak stúpajúci klin porovnáme napríklad s trojuholníkom alebo klesajúcim klinom, hlavný rozdiel je ten, že obe trendové čiary smerujú a zoštíhľujú sa smerom hore. Tvoria tak higher highs a higher lows.

Falling/Descending wedge (klesajúci klin)

Pre túto formáciu platí takmer všetko to isté, čo pri stúpajúcom kline (samozrejme v opačnom poradí). Trendové čiary sú stále dve a jedna z nich predstavuje rezistenciu a druhá support. V tomto prípade však smerujú dole.

Samozrejme, aj v tomto prípade existuje klesajúci klin, ktorý potvrdzuje trend (Continuation descending wedge) a potom tu máme ten, ktorý trend otáča (Reversal descending wedge). Opäť je rozdiel jasne viditeľný na obrázkoch nižšie.

Ako to už býva takmer pri každej formácii, veľmi podstatné sú objemy. Ak má formácia klinu platiť (či už ide o klesajúci alebo stúpajúci), musí sa stretnúť s veľkými objemami. Pri nízkych objemoch môže totiž dôjsť k Fake breakoutu a breakdownu.

Záver

Samozrejme, že existuje oveľa viac patternov. Medzi najznámejšie patria bull alebo bear trap, rôzne typy kanálov alebo Bart pattern (ktorý samozrejme nie je oficiálnym patternom ale v kryptomenovom svete ide o celkom úsmevný „indikátor”).

txbOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Vlaky zadarmo pre seniorov majú svoje obmedzenia. Na toto si musíte dať pozor

2

Návod, ako legálne zarábať na Bitcoine bez platenia daní

3

Vlaky zastavia, nastúpia bagre. Na dôležitej trase sa chytá niekoľkodňová výluka

4

Komplexná analýza a predpovede ceny zlata na roky 2025 až 2030

5

Dôchodky budú nižšie. Slováci by sa na to mali pripraviť

PR články

Perfektné načasovanie investície? Mýtus, na ktorý netreba čakať

Marek Jendrál  | 7. marca 2025

V roku 2020 sa Bitcoin prepadol pod hranicu 5 000 eur, čo vyvolalo vlnu paniky a predikcie o jeho zániku. Zakladateľ Binance Changpeng Zhao (CZ) v tom čase uviedol, že sa teší na deň, keď médiá budú hlásiť, že Bitcoin padol zo 101 000 eur na 85 000 eur.

Kryptomeny a správne obchodovanie