Môže Tether skrachovať?
Môže Tether skrachovať? Zdroj: Shutterstock, AlekseyIvanov

Spoločnosť Tether už dlhšiu dobu vzbudzuje u investorov obavy. Tie narástli aj po problémoch v uplynulých dňoch, keď bolo zrealizované spätné odkúpenie v hodnote viac ako 9 miliárd USD.

Je Tether stabilný?

Prečo ponuka USDT tak rýchlo klesá? Je potrebné mať obavy o potenciálny kolaps najväčšieho stablecoinu? Za posledný týždeň klesla trhová kapitalizácia USDT o viac ako 9 miliárd USD. Práve to bol dôvod, prečo tento stablecoin nakrátko prišiel o svoj peg. Jeho cena bola v tomto momente 0,95 USD.

USDT je krytý kolaterálom, čo v podstate znamená, že za každý USDT v obehu vlastní Tether hotovosť, alebo peňažný ekvivalent v pomere 1:1 s americkým dolárom. Spoločnosť tvrdí, že hodleri môžu USDT kedykoľvek zameniť za americký dolár. Toto sa udialo aj 12. mája. Predstavitelia projektu ubezpečili hodlerov, že budú rešpektovať všetky výkupy. Ponuka v obehu tak poklesla z 84,1 miliardy USD až na 74,3 miliardy USD za necelý týždeň.

Pokles kapitalizácie Tetheru
Pokles kapitalizácie Tetheru. Zdroj: CoinMarketCap

Prečítaj si tiež: Stablecoin Tether má nekalé úmysly? Americký súd zamietol ich žiadosť o utajenie záznamov o rezervách pred verejnosťou

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Kvalita kolaterálu USDT

Žaloby, obavy a strach o zabezpečenie. Toto sú faktory, ktorých sa USDT stále nevie zbaviť. V roku 2019 čelil projekt prvej žalobe za klamlivé informácie o tom, že každá emisia USDT je plne krytá peniazmi Tetheru na bankových účtoch. Výsledok? Prípad sa uzavrel a spoločnosť Tether musela zaplatiť pokutu 42,5 milióna USD.

Táto žaloba však v realite bola iba začiatkom. Nie je to tak dávno, čo čínsky developer Evergrande spôsobil krach na trhoch. Odhalenie agentúry Bloomberg nakoniec ukázalo, že Tether držal značnú časť dlhu Evergrande, ako zábezpeku pre USDT. Spoločnosť však tieto odhalenia zmietla zo stola.

Ponziho schéma?

Masívne vykupovanie vyvolalo obavy, či nakoniec USDT nie je iba klasickou Ponziho schémou. Prezident Semper Augustus Investments Group Christopher Bloomstran sa vyjadril na svojom twitteri proti Tetheru.

Podľa neho klamú o svojich rezervách komerčných cenných papierov. Ich aktivitu označil ako „Maddoffovu schému“. Narážal tak na Bernieho Madoffa, odsúdeného historika, ktorý viedol najväčšiu Ponziho schému v histórii v hodnote približne 64,8 miliardy USD v čase jej najväčšieho rozmachu.

Áno, projekt USDT od Tetheru vyvoláva obavy. Je to však stále najväčší stablecoin na trhu. Treba však byť obozretní a opatrní. Svet kryptomien je po skúsenostiach z minulosti naozaj veľmi nevyspytateľný.

Čítaj ďalej: Index strachu a chamtivosti dosiahol najnižšiu hodnotu od vypuknutia pandémie COVID-19!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance