O digitálnom eure sa rozhodne už v októbri, hovorí šéfka Európskej centrálnej banky

Novinky Digitálne euro je za rohom.
Digitálne euro je za rohom. Zdroj: shutterstock.com/peterschreiber.media/Alexandros Michailidis
Okazio PCKvakomat mobil

Digitálne euro spôsobuje obavy mnohým kryptomenovým fanúšikom. Realitou ale je, že jeho zavedenie existenciu súčasných tradičných kryptomenových aktív neovplyvní. Podľa šéfky Európskej Centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeovej je digitálne euro stále bližšie k zavedeniu, aj keď jeho plošná implementácia v tomto roku ešte nehrozí, ako sa uvádza v správe The Block.

Digitálne euro sa blíži

ECB plánuje prijať rozhodnutie o vytvorení digitálneho eura už do konca októbra 2023, uviedla Lagardeová. Zároveň doplnila, že kompletná implementácia ešte istý čas potrvá. Po zasadnutí Rady guvernérov ECB na konci októbra nastane ďalšia fáza zavádzania digitálneho eura.

Vyjadrenie šéfky ECB prichádza bezprostredne po odložení návrhu o zavedení digitálneho eura, ako sme vás informovali už skôr. Legislatíva potrebná ku implementácii sa mala schvaľovať 28. júna, no došlo k odloženiu termínu. Problémom je údajne predčasný únik návrhu zákona na verejnosť.

Proces implementácie by mal trvať 3 až 4 roky.  V súčasnosti má na digitálnom eure pracovať až 50 ľudí, ktorí študujú jeho dizajn, distribúciu a vplyv. Rada guvernérov začne testovaciu fázu digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) hneď po dokončení legislatívneho návrhu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

CBDC skúma už 130 krajín

Eurozóna nie je ani zďaleka jediný región, ktorý sa snaží zaviesť digitálnu menu. Štatistiky Atlanticcouncil ukazujú, že v súčasnosti skúma zavádzanie digitálnej meny centrálnej banky až 130 krajín. Podľa CNBC už viac ako 5,6 milióna obchodníkov akceptuje v Číne platbu vo forme digitálneho juanu.

Počet krajín skúmajúce CBDC.

Počet krajín skúmajúce CBDC. Zdroj: atlanticcouncil

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Čoho sa obávajú kritici?

Digitálne meny spôsobujú mnohým kritikom vrásky na čele. V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že existencia kryptomien zostane nedotknutá. Cieľom je prejsť na digitálnu formu národných mien. Absolútna digitalizácia odstráni z trhu hotovosť a podnieti kontrolu každej transakcie.

Okrem kontroly vznikajú aj obavy z mocenského zneužívania centralizovaného systému CBDC. Existuje aj možnosť stanovenia exspirácie peňazí. Ak totiž všetky peniaze budú digitálne, systém to technicky dovolí. To znamená, že občania budú musieť uložené rezervy do istého dátumu spotrebovať. Štát tak môže nepriamo nútiť občanov, aby míňali peniaze a nehromadili ich.

Mohlo by ťa zaujímať: Diskusie o digitálnych menách sa stupňujú – aké nebezpečenstvo predstavujú?

Flockers PCWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.