Európanom sa do 4 rokov zmení život. ECB predstavila plán zavedenia digitálnych peňazí

Ekonomika Digitálne euro sa stane realitou.
Digitálne euro sa stane realitou. Zdroj: shutterstock.com/isak55/Alexandros Michailidis
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Člen výkonnej rady, Fabio Panetta, navrhol časový plán, podľa ktorého bude zavedené digitálne euro. Proces implementácie by mal trvať 3 až 4 roky, ako sa uvádza v správe od Crypto News. V súčasnosti má na digitálnom eure pracovať až 50 ľudí, ktorí študujú jeho dizajn, distribúciu a vplyv.

Testovacia fáza začína

Rada guvernérov má už v júni začať testovaciu fázu digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) ihneď po dokončení legislatívneho návrhu, ktorý môže kľudne trvať aj ďalšie dva roky. Cieľom je aby Európska centrálna banka (ECB) dokázala efektívnejšie bojovať proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Po úspešnom ukončení vývoja digitálneho eura zo strany ECB bude nasledovať distribúcia prostredníctvom finančných inštitúcií. Zverejnenie odhadovaného časového plánu prišlo tesne po oficiálnom rozhodnutí, že legislatíva s názvom Markets in Crypto-Assets (MiCA) bola prijatá na zasadnutí ministrov financií členských štátov eurozóny.

Kryptomeny a regulácia MiCA.

Kryptomeny a regulácia MiCA. Zdroj: shutterstock.com/Ivan Marc/

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

CBDC zavádza vyše 100 krajín

Výskum CBDC prebieha už niekoľko rokov v mnohých krajinách na svete, zatiaľ čo Čína je jednoznačným lídrom. Štatistiky Atlanticcouncil ukazujú, že v súčasnosti skúma zavádzanie digitálnej meny centrálnej banky až 114 krajín. Pre porovnanie, pred troma rokmi sa o to snažilo iba 35 krajín.

Podľa CNBC, viac ako 5,6 milióna obchodníkov akceptuje v Číne platbu vo forme digitálneho juanu. Na Slovensku a v eurozóne je vývoj digitálneho eura oproti Ázii pozadu, no vynakladá sa obrovské úsilie na to, aby bolo implementované čo najskôr.

CBDC ako líder zahraničných platieb

CBDC ako líder zahraničných platieb. Zdroj: Shutterstock.com/Dapitart

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Digitálne euro verzus hotovosť

Zatiaľ nie je v pláne, aby hotovosť úplne vymizla kvôli CBDC, no všetko tomu nasvedčuje. Hotovosť je čoraz raritnejšia a pomaly mizne z peňaženiek. Okrem toho vytváranie neexistujúcich peňazí komerčnými bankami v podobe úverov znamená, že hotovostné peniaze nie sú v pomere 1:1 ku digitálnym peniazom.

Ak by sme si chceli všetci naraz vybrať hotovosť z bánk bolo by to nereálne, pretože tieto peniaze neexistujú. Eliminácia hotovosti a prechod na úplnú digitálnu formu uľahčí centrálnym bankám kontrolu a flexibilnejšie reagovať na nečakané šoky. V histórii sme boli svedkami viacerých obmedzení vyberania hotovosti, ako napríklad v prípade Cypru alebo Grécka počas dlhovej krízy.

Vďaka CBDC bude môcť centrálna banka sledovať aj transakcie, ktoré dnes prebiehajú mimo bankový systém. Uľahčí sa kontrola, no na druhú stranu rastú obavy zo zneužívania v podobe mocenského nástroja. V prípade, že sa zaujímate o negatívnu stránku digitálnych peňazí, odporúčame vám prečítať článok Diskusie o digitálnych menách sa stupňujú – aké nebezpečenstvo predstavujú?

Mohlo by ťa zaujímať: Negatívnej zmene sa nevyhnú ani Slováci. CBDC sa nezastaviteľne blížia

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.