Nuda sa oplatí! Prečítajte si, ako nudou zvýšite produktivitu a tvorivosť

Kvakomat PC bannerWallstreetpepe ICO mobil baner

Čakáte, kým vás „nakopne” múza? Namiesto aktívnej stimulácie kreativity skúste trochu netradičný spôsob – nudu! Nuda podľa novej štúdie podnecuje nielen tvorivosť, ale aj produktivitu. Ako sa teda máte správne nudiť?

Nuda vás prekvapí – nečakané závery výskumov

V nedávnom výskume vedci rozdelili ľudí do dvoch skupín. Jedna skupina robila extra nudnú činnosť à la Popoluška – triedila fazuľky podľa farby. Druhá skupina sa, naopak, venovala zaujímavej a kreatívnej aktivite. Následne dostali obe skupiny rovnakú úlohu: vymyslite výhovorku, prečo meškáte! Osoby unudené triedením fazuliek svojimi odpoveďami jednoznačne prevýšili druhú skupinu, čo sa kvantity i kvality týka. Záver? Nuda sa oplatí! Budete kreatívnejší a produktívnejší!

Profesor počítačovej vedy Cal Newport hovorí

Ak ste vystavení zaujímavým informáciám, ale nespracujete ich a nie ste sami so svojimi myšlienkami, veľmi pravdepodobne získavate iba malý zlomok ich hodnoty.”

Navyše, keď sa nudíme, často zachádzame do budúcnosti, predstavujeme si ju, tvoríme rozpočty a plány, čo nám pomáha z dlhodobého aspektu pri rozhodovaní i plánovaní.

Smartfóny nudu ničia

Podľa Pew Research Center až 77 % používateľov smartfónov sa bude radšej venovať svojim telefónom, akoby sa mali nudiť. Nuda nie je „in”, kým moderné technológie sú po ruke a najmä kým nás zabávajú. Pomohlo by nám, ak by sme ich častejšie odložili a väčšmi sa nudili?

Manoush Zomorodi, žurnalistka a autorka knihy Bored and Brilliant, urobila experiment s 20 000 poslucháčmi podcastu. 88 % z nich uviedlo, že keď počas cesty odložili telefóny, pomohlo im to prečistiť si myšlienky. A to dokonca až tak, že všetci plánovali zabudovať tento nový zvyk do každodenného života. Už žiadne telefóny na cestách!

Nuda – ako na ňu?

  1. Odložte telefón, keď ste v pohybe. Namiesto surfovania po nete sa nechajte unášať okolitou krajinou, doprajte si odpočinok.
  2. Počúvajte hudbu doma na pohovke a nič nerobte. Ak pohyb predsa potrebujete, skúste zamestnať svoje ruky hádzaním si loptičky.
  3. Kašlite na donášku, choďte po obed sami. Malá prechádzka osvieži vašu pozornosť a uvoľní myseľ.
  4. Robte domáce práce v tichu, bez podcastu. Domáce práce sú aj tak súčasťou rutiny, tak prečo to nevyužiť?
  5. Naplánujte si pravidelný čas na nudu! Znie to divne, ale aby človek nadobudol nové zvyky, musí ich aj pravidelne opakovať.

Pozor, nuda bolí!

Na záver jedno malé upozornenie. Nuda môže bolieť rovnako ako šport, keď s ním práve začínate:

„Keď sa nudíte, cítite sa veľmi nepohodlne, ak na to nie ste zvyknutí. Je to podobné ako s chodením do fitka. Najprv to skutočne bolí, ale ak tam začnete chodiť niekoľkokrát do týždňa, bude to stále jednoduchšie. Možno keď sa dostanete na trochu vyšší level, zrazu sa to stane súčasťou vášho života,” uviedla Zomorodi.

Čo čítať ďalej?

Rozhodovacia paralýza: Keď menej je viac

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu)! Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri!

Zdroje:
lemonade.com
time.comj

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.