Ako môžem rozvíjať svoje podnikateľské nápady pomocou koučingu?

BITmarkets BITmarkets

Nápady sú ako kvietky. Ak ich nezalievame, tak uschnú…

Tiež s hrejivým dotykom prvých jarných slnečných lúčov pociťujete príval energie? Pocit, že sa musíte vrhnúť do niečoho nového alebo konečne zrealizovať projekty, ktoré sa vám už dlhšiu dobu preháňajú hlavou? Prvotné nadšenie môže ale vystriedať bezradnosť. Z ktorého konca začať? Myšlienky sa vám neusporiadane naháňajú v mysli. Niečo vám to pripomína? Vedzte, že aj v takejto situácii vám môže pomôcť koučing. Nedá vám presný návod čo robiť, ale niečo oveľa lepšie – umožní vám ujasniť si vaše túžby a ciele a prísť na spôsob, ako ich dosiahnuť.

Koučing sa dá použiť nielen na vyriešenie už existujúceho problému, ale tiež na vyjasnenie si cieľov a smerovanie či nastavenie stratégie. Ja sama využívam na rozvíjanie svojich podnikateľských nápadov svojich kolegov koučov, pomocou ktorých si navrhnem svoj cieľ, plán, stratégiu, riešenia a nastavím potrebné akcie. Potom, čo si určíme ciele, už môžem naplno rozvíjať svoje myšlienky.

Kouč slúži ako taký tenisový partner, ktorý mi nadhodí a potom mi môj nápad znovu odpáli späť a pritom dáva pozor na to, aby loptička nebola odpálená mimo ihriska. Počas celej doby sa venuje iba mne a mojej téme.

Koučovia od ICF

– International Coach Federation sú vytrénovaní podľa 11 kompetencií ICF:

 • Dodržiavanie etického kódexu
 • Nastavenie kontraktu koučingu
 • Vytvorenie dôvery
 • Koučovacie pozície
 • Aktívne počúvanie
 • Používanie silných otázok
 • Priama komunikácia
 • Rozvoj sebauvedomenia
 • Navrhovanie akcií
 • Plánovanie a stanovenie cieľov
 • Riadenie rozvoja a zodpovednosti

Je ľudskou prirodzenosťou, že mozog sa vyžíva v opakovaných vzoroch myslenia či v hovorení o tom, čo je (čím šetrí energiu) namiesto toho, aby premýšľal nad stratégiou realizácie (ako z toho von), čo je pre naše myslenie oveľa namáhavejšie.

Je obvyklé, že aj moji klienti často prichádzajú na nové nápady alebo u nich dochádza k zaujímavému posunu. Tu sú príklady výsledkov mojich koučovacích sedení z poslednej doby:

 • Klientka dostala nový nápad na svoje podnikanie
 • Klient našiel nové spôsoby marketingovej propagácie novej firmy
 • Klientka si zvýšila svoje sebavedomie
 • Klientka našla rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom
 • Klient si premyslel stratégiu na začiatok podnikania
 • Klient našiel spôsob, ako zlepšiť vzťah so svojou priateľkou
 • Klientka si ujasnila spôsob komunikácie so svojimi kolegami

Ako prebieha taký koučing?

Spoločné sedenie nazývam „mentálne šachy”. Klient väčšinou vie, čo chce a čo chce dosiahnuť, ale naše myslenie má tendenciu veselo si vystrájať na iných témach, či na zabehaných spôsoboch premýšľania. Ako trénerka teda pomáham rozvíjať myslenie klienta a súčasne toto myslenie navádzať späť na danú cestu.

Ani semená rastlín však nevyklíčia, pokiaľ sa nezasadia. Kým klient začne s danými nápadmi či myšlienkami pracovať, sú prakticky bezcenné. Preto koučovacie sedenia prebiehajú väčšinou v sérii, ktorá umožňuje najlepšie nápady a myšlienky znovu pripomínať a sústreďovať sa na stratégiu ich realizácie.

Koučovací rozhovor má však na rozdiel od rozhovoru medzi priateľmi svoje ciele a mantinely. Na jednej strane tu máme príjemný rozhovor v príjemnej atmosfére, kde klient o priebehu a cieli rozhovoru rozhoduje sám, na strane druhej nároky klienta na výsledky koučovacieho sedenia.

Viesť koučovací rozhovor teda nie je ľahké. Na kouča sa kladú veľké nároky. Aby rozhovor prebiehal s ľahkosťou a v požadovanom smere, to väčšinou vyžaduje na strane kouča stovky hodín predchádzajúceho tréningu. To, že kouč má za sebou minimálne 100 hodín absolvovaných sedení (a splnil ďalšie predpoklady profesionálneho koučovania) poznáte podľa titulu ACC (Associate Certified Coach).

Aby som to zhrnula, úlohou kouča nie je klientovi radiť (každý má svoj vlastný spôsob myslenia a nazerania na svet), ale rozvíjať klienta v jeho premýšľaní a pomáhať mu dosahovať výsledky.

Na záver

Ak klient skutočne chce vo svojom živote niečo zmeniť či získať nový náhľad na vec, je koučing veľmi príjemným a efektívnym riešením, pomocou ktorého sa môže rýchlo dostať k požadovanému výsledku.

jarmila kacerlovaJarmila pracuje ako certifikovaná trénerka ACC (Associate Certified Coach). Má viac ako 150 odkoučovaných hodín. Špecializuje sa na životný koučing a manažérsky koučing. Má ekonomické vzdelanie a dlhoročné skúsenosti v marketingu.

Pretože každá cesta začína prvým krokom, do konca Veľkej noci 2019 máte možnosť si koučing so mnou vyskúšať s 10 % veľkonočnou zľavou!

Uplatníte si ju zadaním zľavového kódu VELIKONOCE10

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil samslav84.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.