Američania do obehu pustia ďalších $1900 miliárd, ako to zapôsobí na trhy?

Ekonomika Američania a vládny stimulus
Američania a vládny stimulus
BitmarketsSolaxy mobil banner

V piatok som písal o kauze súvisiacej s Pump & Dump akciami, ktoré boli organizované na diskusnej platforme Reddit. Ako sa dalo očakávať, najskôr to bude mať celkom veľkú dohru v podobe nových regulácií, ktoré by mali podobným udalostiam asi zabrániť. Iniciátorkou týchto nových regulácií je nová ministerka financií Janet Yellenová, ktorá sa čerstvo vyjadrila zase k inej dôležitej téme – voľne preložené, ide o akési podporné šeky (stimulus checks).

Uvedené stimulus checks sú súčasťou prejednávaného fiškálneho stimulačného balíčka, ktorý číta asi 1,9 bilióna dolárov. To je nepochybne veľká suma, ktorá trhy asi vo výsledku ovplyvní. Lenže so stimulom už verejnosť nejakú dobu počíta a očakávania robia svoje. Jednoducho povedané, je už určite niečo tzv. priced in.

Nekonečne rastúca peňažná zásoba

Peňažná zásoba (agregát M2).

Za posledný rok stúpla peňažná zásoba o neuveriteľných 30 % a k dnešnému dňu je stav takmer na 20 biliónoch dolárov. Keď k tomu teda pripočítame ďalšie dva bilióny dolárov, máme vôbec najrýchlejšie rastúcu peňažnú zásobu v histórii Spojených štátov. A vôbec nikomu taká politika nevadí, čo je úplne nezodpovedné.

Tu si dovolím krátke vysvetlenie, pretože väčšina ľudí nechápe, že nie všetky tie novovytvorené doláre idú do reálneho obehu. Väčšina peňazí, ktoré Federálna rezervná banka vytvorí v rámci kvantitatívneho uvoľňovania, vôbec nejde do obehu. Čo možno spoznať z veľmi nízkej inflácie meranej cez spotrebný kôš. Prejaví sa to však v inflácii aktív – nehnuteľnosti, akcie a Bitcoin.

Spomínané stimulus checks však môžu príjemcovia využívať na spotrebu, vďaka čomu môže cenová hladina spotrebného tovaru a služieb naozaj dosť povyrásť. Pomôcť sa má tým Američanom, ktorí za rok približne zarobia asi 60 000 USD. Pomoc teda nie je zameraná iba na nezamestnaných, ale aj pre tzv. nízkopríjmových. Na naše pomery je 60 000 USD naozaj veľa, ale v USA ide o podpriemer.

V každom prípade je asi naivné myslieť si, že tie peniaze pôjdu iba na spotrebu a služby. Naopak, možno predpokladať, že si za to začnú ľudia nakupovať akcie cez platformu Robinhood a pod. Predsa sú to peniaze zadarmo a z cudzieho krv netečie. Úprimne, veľmi nechápem logiku, ktorá stojí za tým, že má táto podpora akokoľvek niekomu pomôcť. Skôr sa tým dosiahne ďalší rast cien na akciovom trhu.

Na záver

Stimulačný balíček ešte nie je schválený a iba prebieha vyjednávanie medzi administratívou Joea Bidena a Kongresom Spojených štátov. Lenže je asi len otázka času, kým sa im to podarí pretlačiť, pretože si málokto voči tejto „pomoci” dovolí protestovať, keď je USA v kríze. Táto politika ale absolútne nič nerieši a núti globálne trhy, aby boli úplne závislé od tlačenia peňazí. Čo logicky nemôže fungovať večne.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

ANALÝZA – Toto sú najväčšie riziká, ktoré teraz hrozia Bitcoinu


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

Okazio PCtxb