akcie Reddit ministerka Yellenová

Hneď ako bol Joe Biden inaugurovaný, prišla s ním aj nová vládna administratíva, v ktorej je ministerka financií Janet Yellenová. Ak to neviete, uvedená pani je bývalou šéfkou Federálnej rezervnej banky a v podstate „vychovala“ súčasného predsedu Jeroma Powella. Túto informáciu píšem zámerne, pretože ministerka financií má bez diskusie k FEDu veľmi blízko.

Na základe toho sa diskutuje ohľadom akéhosi konfliktu záujmov, pretože to znamená, že pani ministerka má na monetárnu politiku vplyv, hoci by to rozhodne nemala mať. O tom však dnešný článok nie je, pretože sa budeme venovať tomu, že Janet Yellenová chce práve priamo s FEDom riešiť regulácie kvôli nedávnym Pump & Dump akciám organizovaných cez Reddit. Nie som odborník na právnu sústavu v Spojených štátoch, ale zdá sa mi trošilinku divné, že takto rovno si vlastne pozve Powella „na koberček“.

Pumpári z Redditu proti hedgeovým fondom?

Akciový trh Gamestop

Správa uvádza, že nová ministerka financií zvolala schôdzku s predstaviteľmi regulačných úradov a centrálnej banky FED. Chce s nimi prebrať posledné udalosti, ktoré súvisia s P&D akciami organizovanými na diskusnom serveri Reddit, pri ktorých sa začali hromadne skupovať cenné papiere GameStop a ďalších firiem. Riešiť by sa mala regulácia hedgeových fondov, drobných investorov aj maklérskych firiem.

Gambleri sa na Reddite začali organizovať s cieľom poškodiť veľké entity, ktoré na trhu operujú a sú akurát v short pozíciách. Najviac sa im podarilo vypumpovať akciový titul GameStop, ktorý v priebehu necelých dvoch týždňov vzrástol na cene o viac ako 2 200 %. Trh to bol malý, takže to pre davy ľudí nebol vôbec žiadny problém.

Ak bol teda v GameStop ktokoľvek v short, na 100 % ho to zlikvidovalo. V súvislosti s tým začali niektoré brokerské spoločnosti svojich klientov obmedzovať v nákupoch niektorých akciových titulov, ktoré práve rezonovali vo verejnom priestore v konotácii na Reddit. Voči tomu sa samozrejme strhla kritika, pretože sa určite nikomu nepáči, keď mu broker nariaďuje, čo môže kupovať.

Mne osobne bolo hneď jasné, že tak robia preventívne, aby nedostali práve poza uši od regulačných orgánov. A nakoniec sa ukazuje, že som mal pravdu, pretože sa zdá, že sa téma bude na vysokej úrovni vážne riešiť. Ono je aj dosť možné, že regulačné orgány jednotlivým brokerom už dávno dali najavo, aby proti tomu niečo robili.

Na záver

Osobne nemám žiadne Pump & Dump akcie rád, pretože ide o podvodnú schému, na ktorej zarobia iba tí, ktorí stoja za organizáciou. A hoci sa organizátori a participanti zaklínajú vznešenými cieľmi, stále ide len o podvod. Okrem toho človek ani nemá istotu, kto za tými akciami stojí a je dosť možné, že z tých ľudí robia iba užitočných idiotov.

Lenže faktom je, že reakcia brokerských spoločností v podobe obmedzovania svojich klientov, je neprípustná. A aby toho nebolo málo, dosť možno sa v Spojených štátoch budú vymýšľať ďalšie nezmyselné regulácie, ktoré v konečnom dôsledku budú chrániť len veľkých hráčov a retail z toho nebude absolútne nič mať. Teda má téma nepochybne dve strany mince.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

ANALÝZA – Zlato po dramatickom výplachu, čo sa stalo?


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance