bitcoin 2019

V čase písania tejto analýzy sa kurz veľmi rýchlo blíži k historickému maximu, ktoré sa vytvorilo na začiatku januára. V podstate stačí veľmi málo a už na tom novom maxime sme, teda ak nezačnú byť medvede aktívnejšie. Situácia je dosť zvláštna, pretože sa predajcovia akoby úplne vytratili, pritom predchádzajúce aktuálne ceny veľmi radi shortovali.

Čo sa týka emócií, tak tie sú zase v oblakoch, čo nie je prirodzene nič zvláštne. Lenže s tým rastú riziká, ktoré by nikto nemal ignorovať. Retail totiž zabúda, že Bitcoin posilňuje už skoro rok bez väčšej korekcie, čo jednoducho nie je dobre. Preto by si mal každý uvedomiť, že keď začne problém, môže sa trh hrozivo zosypať. Je teda nutné s rizikami kalkulovať a chrániť svoj kapitál.

Aktuálna situácia na 4H TF DXY

Piatok nebol pre americký dolár priam úspešným dňom, čo vzhľadom k predošlej rally nebolo až také prekvapujúce. Index sa vždy pravidelne po podobných rastoch vypláchne. Otázkou teda skôr je, či pred sebou máme jednorazový pokles alebo ide iba o malú korekciu. Ak by sa kurz vrátil späť do klesajúceho klinu, je to pre dolár nepochybne problém.

Znížila by sa tým pravdepodobnosť na dlhší odraz. Trh má však určitú pravidelnosť, pretože hodnoty 4H RSI oscilujú v rozmedzí 30 – 70 bodov. Pri oboch hraničných úrovniach kurz vždy zareaguje, takže technicky vzaté, čoskoro by sme sa mali dočkať zase odrazu smerom nahor. Ak teda má byť zachovaná spomínaná pravidelnosť.

Aktuálna situácia na 1W TF BTC/USD

Zatiaľ neuzavretá týždenná sviečka je dosť bullish, ale jej výslednú podobu samozrejme ešte nepoznáme. Na to si musíme chvíľku počkať, z čoho sa potom bude dať dobre vychádzať. Momentálne je teda ešte príliš skoro na nejaké vynášanie súdov.

Predovšetkým by som však chcel vyriešiť RSI, pretože v prípade dosť pravdepodobného vytvorenia nového historického maxima bude na indikátore mohutná medvedia divergencia. A bude taká veľká, že by na jej definitívne zneplatnenie bola potrebná obrovská sila.

Ak sa teda skutočne dočkáme nového ATH, nebude načase vykrikovať „to the Moon“ ako nejaká ovca, ale predovšetkým brať do úvahy všetky riziká. A podobná divergencia na RSI je určite riziko. Toto však nemá bearish bias – človek vždy musí identifikovať riziká, ktoré na trhu panujú a chrániť svoj kapitál. Bez toho dlhodobo nemôžete fungovať.

Aktuálna situácia na 4H TF BTC/USD

Cena Bitcoinu prekonala dokonca S/R level 39 126 USD a v týchto chvíľach je pri hornej hranici zakresleného ponukového pásma. Zaujímavé na tom je, že niekoľko týždňov bola v spomínanom pásme veľmi vysoká aktivita predajcov. Ale teraz sú akosi fuč, čo je vcelku prekvapujúce a každý by si mal položiť otázku, kam sa vlastne podeli.

Okrem toho je nákupný tlak dosť slabý, takže sú tu určité obavy, že stále ide o bull trap. Pokiaľ však nastane breakout na novej all time high v sprievode vyšších objemov, sú obavy zbytočné. A samozrejme človek stále nesmie zabúdať na celkový kontext trhu a nevyhľadávať iba to, čo sa mu hodí.

Indikátory

4H RSI posilnilo nad hraničných 70 bodov, čo je nepochybne bullish faktor. Uvidíme, ako dlho sa indikátor na týchto hodnotách aj udrží. Čím dlhšie, tým viac je trh silný.

Na záver

Kapitálové trhy sú plné rizík a každý by ich mal brať do úvahy. Nielen Bitcoin, ale aj akciový trh je plný bláznivej eufórie, čo je napríklad zásadný rozdiel oproti roku 2017, keď vrcholila bublina na Bitcoine. Teraz to totiž vyzerá, že vrcholí bublina na celom globálnom trhu, čo znie hrozivo, ale je to fakt. Človek však musí s týmto počítať a pripraviť sa aj na najhoršie.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Yellenovej odpoveď na WallStreetBets – Manipulovať môžu iba bohatí, nie obyčajní ľudia!

Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!

 

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.