bitcoin kryptomeny pád zúfalstvo

“Kurz väčšiny kryptomien voči doláru v posledných dňoch značne poklesol. Výnimočné nie sú ani 30-50% prepady a mnoho ľudí práve prišlo o veľkú časť svojich úspor. Zdá sa, že situácia je už beznádejná. Stále nie je jasné, či sme už narazili na dno, alebo to pôjde ešte nižšie. Nebolo by lepšie vybrať všetky peniaze a zmieriť sa so stratami?”

ˇČlánok si môžete prečítať v češtine tu.

Podobné myšlienky dnes víria v hlavách mnohých krypto-nadšencov. Pravdou je, že tak agresívny vývoj udalostí čakal iba málokto. Kryptomeny si to proste namierili strmo dole až sa z človeku krúti hlava.

Dámy a páni, práve zažívame ďalší v rade veľkých dumpov. Panika, ktorú vidíte na burzách a zmenárňac,h je spôsobená NEZODPOVEDNÝM INVESTOVANÍM, KTORÉ V MINULÝCH TÝŽDŇOCH HRANIČILO SO ŠIALENSTVOM. Veď, nie nadarmo sme od nového roka publikovali varovné signály a články emóciách pri obchodovaní.

Iba ďalší dump

Každopádne, bolo by namieste podotknúť, že takáto situácia nie je ničím výnimočná. Podobný scenár tu už niekoľkokrát bol. Najprv zdravý rast podmienený vysokým záujmom o kryptomeny, potom skoky malých coinov o stovky percent, potom skoky väčších coinov o stovky percent a nakoniec poriadny crash.

Krypto-trh sa za posledný týždeň prepadol o takmer 50%. Hmm, tak to nie je nič nové. Pamätáte si ešte na leto? Nervozita z prechodu Bitcoinu na SegWit vtedy spôsobila pád zo 130 miliárd na necelých 65. Septembrový mega dump zo 180 miliárd na 80 tiež rozhodne stojí za zmienku. Odvtedy však na trhu vládlo podozrivé ticho.

Nezodpovedné “investovanie”

Dnešná situácia je, ako som spomínal, výsledkom nezodpovedného investovania. Milióny ľudí do kryptomien vrazili svoje životné úspory a sledovali, ako sa im “zhodnocujú.” Podľa prieskumov v USA až 22% opýtaných nakúpilo kryptomeny na dlh.

No a zase sa potvrdzuje staré známe pravidlo:

“Investuj iba to, čo môžeš stratiť!”

Nákup si treba rozložiť na malé čiastky. Investovať pravidelne a s rozumom. Mať vymyslenú únikovú stratégiu. Nastaviť si stoploss. Ak sa neviete zmieriť s 20% stratou, kryptomeny nie sú pre vás. Znížte množstvo investovaných peňazí, nastavte si ciele. Kedy vybrať profit?

Ďalšie staré známe pravidlo z burzy hovorí:

“Ak akcia (coin) zdvojnásobí svoju hodnotu, vyberte 50% kapitálu.”

Získate späť vašu investíciu a všetko ostatné je iba čistý profit. Nebuďte nenažraní! Nečakajte, že vám ten podivný malý coin spraví 1000% a potom ďalších 1000%. SAKRA! Veď po tak masívnej pumpe predsa musí klesnúť.

Studená sprcha je zdravá a osvieži vaše telo

studena sprcha bitcoin

Táto studená sprcha zase osvieži vaše zmysly. Kryptomeny sú super. Je v nich obrovský potenciál. Kašlite na trápny bubble talk. Vždy sa nájde niekto, kto bude neochvejne tvrdiť, že Bitcoin je bublina a že čochvíľa praskne.

“Vitajte vo svete kryptomien. Toto je krst ohňom. Vydržia iba tí najsilnejší.”

Každý správny krypto-maniak si už nejakými pádmi prešiel. Teraz je rad na novej “generácii” krypto-pozitívnych. Ja vám, samozrejme, všetkým želám, aby ste čoskoro dohnali straty a mali naspäť aspoň iniciálny vklad. Kupovať na vrchole naozaj nie je dobrý nápad.

Ak máte aj napriek dnešným pádom chuť ďalej obchodovať s kryptomenami, tak odporúčam prečítať si tento článok: Ako zbohatnúť investovaním do kryptomien. Je síce trochu starší, ale na aktuálnosti mu to neubralo.

Čo mám teraz robiť?

V nasledujúcich odstavcoch sa pokúsim vytvoriť pre vás základnú “únikovú stratégiu.” Pevne verím, že vám pomôže vyrovnať straty a snáď aj niečo zarobiť. Začnime grafom BTC/USDT na burze Bittrex.

bitcoin graf short-term 17.1.2017

Všimnite si ten trojnásobný odraz od supportu v okolí 9600$. Toto vyzerá celkom nádejne! Graf sa v čase písania tohto článku znovu blíži k support linke a posledné tri dni sa drží v načrtnutom pravouhlom trojuholníku.

EDIT/ support práve povolil, ešte pôjdem nižšie.

Dôležité je, že odkedy všetko padá, sme takýto trojnásobný odraz nevideli. Support na 9600$ zatiaľ drží.

Analýza grafu na tak krátkom časovom úseku väčšinou nemá žiadnu výpovednú hodnotu. Avšak podľa môjho názoru je dnešok výnimkou. Jasne sa tu ukazuje nálada na trhu. Masy panikária a veľkí investori (veľryby) od nich za pár šupov vykupujú drahocenné Bitcoiny. Ba čo viac:

Cesta hore ostáva otvorená!

Pozrime sa ešte na depth chart burzy GDAX na páre BTC/USD. Ako môžete vidieť, vypumpovať Bitcoin o 10% by nemal byť problém. Teoreticky stačí tisíc Bitcoinov a sme na 11 500$. Orderbook sa proste ešte nestihol doplniť a každý čaká, čo bude ďalej.

bitcoin depth-chard 17.1.2017

HODL, HODL, HODL

Ako kedysi dávno na reddite napísal istý chlapík:

“I am hodling.”

A viete čo? Spravil zle. Bitcoin vtedy padol o 95% a nespamätal sa ďalšie tri roky. Ja si však myslím, že tento dump môžeme prečkať a ísť ďalej. Na rozdiel od roku 2013 tektokrát máme fundament. O kryptomeny sa zaujímajú multi-miliardové firmy (viď dnešný článok), vlády, vplyvní ľudia. Krypto-trh je v plienkach. Veď ešte nedosiahol ani jeden bilión dolárov!

Vyberte si kvalitnú kryptomenu s poriadnym tímom vývojárov a plánom, ktorý dáva zmysel. Nakúpte a čakajte. Možno to ešte pôjde dole a možno nie. Na tom však nezáleží. O pol roka to už bude vyzerať úplne inak a na novoročný dump budeme s láskou spomínať. Máme krásnu príležitosť nakúpiť altcoiny v zľave. Tak ju využime.

Chcete nejaký tip na dlhodobý hodl?

Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Waves, Stratis, QTUM, NEO, Zcash, Siacoin, MaidSafeCoin, PIVX…

Ale ako… môžem sa mýliť. Každopádne, HODLovanie Bitcoinu sa historicky vždy vyplatilo a myslím, že na 20 000$ sa do konca roka ešte pozrieme.

Ak máte záujem o profesionálne obchodné signály, možno zvážte toto. Na burze vám podpora a skúsenosti profesionálneho tradera určite pomôžu.

Páčil sa vám tento článok? Bude ich viac. Máme skvelý tím ľudí, ktorí neúnavne pracujú a snažia sa vám poskytnúť to najlepšie krypto-spravodajstvo. Sledujte nás na facebooku, aby vám nič neuniklo.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance