Pozor na emócie pri obchodovaní

Pre začiatočníkov pozor na emócie pri obchodovaní
pozor na emócie pri obchodovaní, zdroj: shutterstock.com/Autor: Pixels Hunter
BITmarkets BITmarkets

Kryptomeny sú super. Skvelá, revolučná technológia, zaujímavá filozofia decentralizovaných self-governing systémov, veľa, veľa peňazí, vysoká volatilita, vysoké zisky… Kto by ich nemiloval? Nuž, napríklad ten, kto na nich chce zarobiť. Dávajte si pozor na emócie pri obchodovaní. Každý správny obchodník musí dokonale ovládať štyri základné emócie: chamtivosť, strach, nádej a lásku.  Práve ony vás totiž často ukracujú o zisky.

Chamtivosť

Hlavnou prekážkou, ktorá stojí medzi vami a úspechom, je jednoznačne chamtivosť. Buďte k sebe úprimní. Nebol práve toto hlavný dôvod vášho prvého nákupu digitálnych mien?

Chamtivosť vás núti obchodovať viac, ísť do riskantných pozícií a často aj s vyšším objemom peňazí. Ak chcete byť úspešní, potrebujete dobrú stratégiu a hlavne sa ňou musíte riadiť. Držte chamtivosť na uzde a vaše portfólio bude rásť rýchlejšie.

Strach

Strach je najlepší nástroj na ovládanie más. Strach vám bráni reagovať rýchlo a racionálne. Strach môže spôsobiť, že do pozície vstúpite príliš neskoro a tým zvyšujete riziko, prípadne nevstúpite vôbec a uniknú vám zisky.

Ja osobne mám veľký problém so strachom. Práve vďaka tejto emócii mi ušli skvelé obchody. Zvládnite strach a budete o krôčik bližšie k vytúženému bohatstvu.

Nádej

Stratégiu máte na to, aby ste sa podľa nej riadili. Súčasťou vášho plánu by mal byť aj únikový výstup z pozície s minimálnymi stratami. Sedieť na zadku a dúfať, že trh sa zázračne obráti vo váš prospech, sa väčšinou nevyplatí. Nedovoľte, aby sa z malej straty po čase stala katastrofa.

Láska

Láska je možno tak trochu špecifikum obchodovania s kryptomenami. Je ľahké zamilovať sa do coinu, ktorý vám zarobil hŕbu peňazí. Poznám ľudí, ktorí stále básnia o tej svojej kryptomene a spomínajú, ako sa vďaka nej dostali z dlhov, splatili hypotéku… Vstúpiť do platonického vzťahu s kryptomenou nie je veľmi dobrý nápad. Pravdepodobne vám vašu lásku neopätuje.

Tak, ako by si človek nemal idealizovať svojho partnera, by si nemal idealizovať ani svoj obľúbený coin. Pri obchodovaní je nutné mať otvorené oči a triezvy pohľad na vec.

Dajte si tiež pozor na nenávisť. Aj coin, ktorý neznášate (nech už sú vaše dôvody akékoľvek) môže vyskočiť o stovky percent. U mňa je typickým príkladom Bcash, prípadne IOTA. Hneď dvakrát mi unikol tisíc-percentný zisk. Ach jaj…

Kryptomeny sú super, ale nie sú dokonalé a môžu kedykoľvek padnúť. Dávajte si pozor, hlavne ak obchodujete na páku.

A čo je najdôležitejšie, sledujte nás na facebooku. Už je nás tam päť tisíc!

Najčítanejšie články

1

Táto krajina je novým Chorvátskom. Turistov vábi lacnými službami i azúrovým morom

2

Moderný supermarket má vážne problémy. Prečo tam nikto nenakupuje?

3

Veľká slovenská banka úplne ruší platobné karty Visa. Dotkne sa to aj vás?

4

Obrovské prekvapenie. V maličkej slovenskej obci vyrastie nové nákupné centrum

5

Sociálna poisťovňa chystá zmeny. Všimnú si ich všetci Slováci

PR články

Aký výkon má obchodovanie s veľkými dátami s umelou inteligenciou, ako je ChatGPT? ATPBot má odpoveď

PR články | 24. mája 2024

PR článok ATP Bot. Nedávno ATPBot oznámil, že teraz podporuje všetkých používateľov Binance, Kraken a Coinbase, aby mohli implementovať automatické obchodovanie s umelou inteligenciou prostredníctvom API, čím používateľom poskytuje viac príležitostí na obchodovanie s kryptomenami.

ATP Bot obchoduje s AI