PR správa spoločnosti Crypton Digital

Pokiaľ nesledujete svetovú scénu NFT, je zrejmé, že časom vás tento fenomén aj tak dostihne. Rovnako, ako používanie mobilných telefónov, emailov, sociálnych sietí a podobných technologických vymožeností. NFT – non fungible token (nezameniteľný token) je budúcnosť. Na ilustráciu, sila a cena NFT vo svete natoľko vzrástli, že práve tento segment pomohol najprestížnejšej basketbalovej súťaži NBA prekonať výpadok príjmov počas lockdownu.

NBA Top Shots sú veľmi obľúbené a stali sa novodobými „kartičkami“ obľúbených hráčov. Nejde však iba o šport a umenie. Napokon prvý twít majiteľa Twitteru sa v podobe NFT sa predal s cenou tesne pod 3 milióny dolárov. Za NFT sa môže „skrývať“ takmer čokoľvek. Už aj Slovensko má svoj NFT unikát. Prvé charitatívne NFT, ktoré pomáha deťom, ako je Martinko. Vlastniť ho môžete aj vy a pomôžete viac ako 900 pacientom s telesným postihnutím.

Na Slovensku bežná verejnosť – tá, ktorá sa neradí ku kryptofanúšikom, ešte iba zisťuje, čo to NFT vlastne je. Čo sa skrýva za touto skratkou − non fungible token (nezameniteľný token)? A aký dokáže mať obsah, prípadne bonusové hodnoty? Edukáciu o NFT v našom regióne rozbehla kryptomenová platforma WEXO v spojení s raperom Majkom Spiritom. Ten sa radí medzi kryptofanúšikov a svojim sledovateľom pravidelne poskytuje zaujímavé momenty zo sveta NFT a krypto.

Autori platformy WEXO, za ktorou stojí slovenská spoločnosť CRYPTON DIGITAL, SE a Majk Spirit, minulý mesiac predstavili vlastné NFT ako jedinečnú charitatívnu akciu na pomoc telesne postihnutým pacientom. Jedným z nich je aj Martinko Idžinský.

Jeho narodenie bolo sprevádzané smutnými správami v médiách. Tie pred štyrmi rokmi písali o osude Vladimíra Idžinského, ktorý v jednom momente získal synčeka Martinka, ale zároveň stratil milovanú manželku, Martinkovu maminu. Usmievavý chlapček sa narodil s Downovým syndrómom a svalovými problémami. Odmalička potrebuje pravidelne rehabilitovať v špecializovaných zariadeniach. Vďaka obrovskému odhodlaniu a sile svojho otca, ktorý zostal na jeho výchovu sám, sa mu podarilo prejsť neľahký kus cesty. No stále je to len malá časť toho, čo majú obaja pred sebou. Pán Vladimír sa synčekovi venuje dňom i nocou. S bežnými prácami okolo domácnosti mu pomáhajú rodičia, ktorí bývajú v tej istej bytovke len na inom poschodí. 24-hodinová starostlivosť o syna mu neumožňuje chodiť do práce a peniaze na finančne náročnú rehabilitáciu sa preto snaží získavať cez rôzne verejné zbierky.

Potrebuje intenzívne cvičiť, aby sa vyhol operácii

Martinkov otec chce, ako každý rodič, pre svoje dieťa len to najlepšie a synovu budúcnosť aj napriek krutým ranám osudu nikdy neprestal vidieť v jasných farbách. Verí, že Martinko bude raz navštevovať školu a bude viesť plnohodnotný život ako jeho rovesníci. Teraz však dúfa, že vďaka pravidelným pobytom odvrátia operáciu kolienok, na ktorú upozorňovali lekári.

Celá rodina sa nepoddala neprajnému osudu a plánujú s Martinkom absolvovať ešte veľa rehabilitačných pobytov.

„Verím, že vďaka dobrým ľuďom a zbierkam sa mi pre syna podarí zabezpečiť kvalitný život aj napriek tomu, že mu pri štarte nebolo dopriate to, čo iným zdravým deťom. Za každú pomoc a podporu úprimne ďakujem!“ uviedol s nádejou Martinkov otec Vladimír

A práve NFT Majka Spirita, vydané slovenskou kryptomenovou spoločnosťou CRYPTON DIGITAL, SE, predstavuje novodobú formu charity pre pacientov, ako je Martinko. Celý výťažok z predaja NFT Majka Spirita venujú autori neziskovej organizácii APPA (Asociácia pomoci postihnutým), ktorá sa v Piešťanoch stará o viac ako 900 pacientov, zväčša detí.

„Naši pacienti potrebujú pravidelne cvičiť a rehabilitovať, okrem toho sú odkázaní na používanie invalidných vozíkov a ďalších zdravotných pomôcok; žiaľ, nie všetko z toho uhrádza zdravotná poisťovňa, a pre rodiny týchto pacientov sa diagnóza ich dieťaťa stáva nielen časovo, fyzicky a psychicky, ale aj  finančne mimoriadne náročná,“ priblížila Miriam Juhanesovičová, riaditeľka organizácie APPA.

WEXO zapísalo NFT Majka Spirita na blockchaine Cardano a vydané bolo v počte 5 000 kusov. Cieľom totiž je vyzbierať šesťmiestnu sumu.

Prvé tri NFT Majka Spirita boli vydané v špeciálnych grafických úpravách a následne vydražené v online aukcii za vysoké sumy. Najcennejšie NFT Majka Spirita − diamantové − si našlo majiteľa, ktorý bol ochotný zaplatiť až 7 777 eur.

Zvyšné zo série CREW sú na predaj po 50 eur. 90 % ide na charitu, 10 % sú povinné poplatky za transakciu a mintovanie NFT na blockchaine Cardano.

„Nákup NFT Majka Spirita sme cielene zjednodušili a postačí na to platobná karta. Kúpiť si ho môže každý cez platobnú bránu Pay Pal. Nový majiteľ NFT Majka Spirita bude mať svoje dielo v galérii svojho účtu na platforme WEXO. Jeho vlastníctvo sa tak stáva preukázateľné na záznamoch z blockchainu Cardano. Na cardanoscan.io alebo na explorer.cardano.org, kde sa zapisuje každá transakcia,“  Juraj Farkaš, COO WEXO.

Zapojte sa aj vy do digitálnej charity a staňte sa majiteľom unikátneho NFT, ktorého kúpou pomôžete Martinkovi a ďalším pacientom.

Napriek tomu, že vo svete sa NFT tešia okrem zberateľstva aj veľkej obľube v ich obchodovaní, teda predaji so ziskom, autori NFT Majka Spirita predpokladajú, že toto NFT si jeho majitelia ponechajú ako pamiatku na chvíľu, keď pomohli iným.

„Z nášho pohľadu je NFT Majka Spirita výnimočné hneď niekoľkokrát. Je to unikátna forma charity a sme veľmi radi, že sa nám ju podarilo zrealizovať, a samotné NFT je prvé svojho druhu. Preto, aj keď pripravujeme ďalšie NFT projekty, NFT Majka Spirita ostane vždy tým prvým,“ priblížil hodnoty tohto nezameniteľného tokenu spoluzakladateľ platformy WEXO Milan Božik.

Prečítaj si aj: Binance Charity organizuje veľkú akciu – Plánujú vysadiť 10 miliónov stromov

Disclaimer: Tento článok je súčasť platenej propagácie. Názory a postoje uvedené v tomto článku nemožno spájať s názormi redakcie kryptomagazin.sk.