Neuveríte, ktoré bude najziskovejšie aktívum roka 2023

Novinky Zlato bude najziskovejšie aktívum v roku 2023.
Zlato bude najziskovejšie aktívum v roku 2023. Zdroj: shutterstock.com/EvMedvedeva/Thapana_Studio
BITmarkets BITmarkets

Januárový nárast globálnych trhov vniesol do sentimentu pozitivizmus a mnohí očakávajú, že sa rok 2023 bude niesť v odlišnom duchu ako ten minulý. Podľa najnovšej správy od News Bitcoin, Gareth Soloway, prezident a hlavný trhový stratég na inthemoneystocks.com dokonca očakáva, že zlato prekoná výkonnosť kryptomien.

V nedávnom rozhovore pre Kitco News Soloway zdôraznil, že vysoké úrokové sadzby budú jedným z hlavných dôvodov prečo bude v nasledujúcich mesiacoch zlato profitovať. Drahý kov je totiž považovaný za uchovávateľa hodnoty a svoju pevnú pozíciu potvrdilo aj počas obdobia vysokej inflácie.

Cenný kov má mnohých priaznivcov, medzi ktorých sa zaraďuje aj Robert Kiyosaki, ktorý nedávno vyzýval investorov, aby investovali do striebra a zlata. Dokonca predpovedal, že do 5 rokov zlato dosiahne cenový cieľ až 5 000 dolárov.

Prečítaj si tiež: Legendárny investor opäť prilieva do ohňa – Bitcoin a zlato rastú z úplne opačných dôvodov

Zlato smeruje na nové historické maximum

Podľa údajov z TradingView vidíme, že cena zlata sa v čase písania článku obchoduje na úrovni 1 876 dolárov. Je pravdepodobné, že rastová dynamika bude musieť čoskoro vychladnúť a trend sa stabilizuje. Napriek tomu môžeme očakávať sformovanie vyššieho lokálneho minima a následne bude drahý kov pokračovať na ceste k dosiahnutiu nového maxima.

Najbližší support môžeme sledovať na úrovni 1 800 dolárov, kde sa nachádza aj bod kontroly a zároveň najväčšie transakčné objemy. Historické maximum zlata je na úrovni 2 074 dolárov a cena by musela narásť o 10,70 % zo súčasnej hodnoty aby bolo vytvorené vyššie. Kúpyschopnosť zlata by ale tesne po prekonaní historického maxima bola stále nižšia, o čom sa môžete dočítať viac v našom článku Čoskoro sa prepíše história: zlato smeruje na nové maximum.

Zlato pôjde na nové maximum

Zlato pôjde na nové maximum. Zdroj: TradingView

Cena zlata klesla z maxima z marca 2022 v priebehu roku až o 22 %. Odvtedy sa jej však podarilo vymazať takmer celý prepad. Posledný rastúci trend totiž vytvoril zhodnotenie 21 %. Podľa údajov CompaniesMarketCap zlato dosahuje trhovú kapitalizáciu 12,46 biliónov dolárov.

Mohlo by ťa zaujímať: Investičná príležitosť: zlato podľa analytikov v roku 2023 zaznamená rekordný rast

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: news.bitcoinTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.