Nemecká ekonomika klesá. Slovensko je v priamom ohrození

Ekonomika Nemecko má problém s rastom ekonomiky
Nemecko má problém s rastom ekonomiky. Zdroj: shutterstock.com/Golden Brown/Viktollio
BITmarkets BITmarkets

Nemecko je najväčšia európska ekonomika, od ktorej je Slovensko značne závislé. Preto jej ekonomický stav priamo ovplyvňuje aj nás. Podľa správy Pravda sa oživenie hospodárstva Nemecka nekoná. Práve naopak, takmer všetky odvetvia spomaľujú a klesá aj hrubý domáci produkt (HDP) krajiny.

Inštitút pre ekonomický výskum v Halle (IWH) predpovedá v tomto roku zníženie nemeckého HDP o 0,5 %. Inflácia má údajne dosiahnuť 6 %, zatiaľ čo počet nezamestnaných má stúpnuť na 2,6 milióna. Expanzia má nastať až ďalší rok, no žiadne závratné tempo ekonomického rastu nemôžeme očakávať.

Nemecko čelí energetickej kríze

Nedávno sme informovali o tom, že v Nemecku sú jedným z hlavných problémov extrémne náklady na elektrinu a plyn. Energetická kríza je výsledkom politiky, ktorá tvrdo presadzuje obnoviteľné zdroje a ukončenie výroby elektriny z jadra. Vďaka tomu však ceny za energie prudko stúpli. Paradoxne je ale Nemecko dodnes závislé od tradičných energetických surovín.

V druhom kvartáli 2023 sa Nemecko len tesne vyhlo technickej recesii. Podľa údajov Tradingeconomics vykázala nemecká ekonomika nulový nárast HDP v druhom štvrťroku, zatiaľ čo dva predchádzajúce kvartály nastal pokles 0,4 % a 0,1 %. Pred touto recesiou varoval aj Robert Kiyosaki ešte koncom mája.

Nemecko: HDP nenarástlo už 3 kvartály

Nemecko: HDP nenarástlo už 3 kvartály. Zdroj: Tradingeconomics

Slovensko je od Nemecka štvrtou najviac závislou krajinou v rámci Európy hneď po Česku, Holandsku a Maďarsku. Inak povedané, negatívne dopady stagnujúcej nemeckej ekonomiky priamo pocítime aj na Slovensku. Až 17 % importu Slovenska tvorí Nemecko, zatiaľ čo export tvorí 20 %.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Slovensko recesii odoláva

Napriek turbulentnému obdobiu a extrémne vysokej inflácii sa Slovensko zatiaľ recesii úspešne vyhýba. Slovenská ekonomika zaznamenala v druhom štvrťroku rast HDP na úrovni 1,5 %, čo je najviac od prvého kvartálu 2022, keď ekonomika stúpla o 3 %. Pokračovanie rastu majú podporiť nevyčerpané eurofondy, firemné investície a stavebníctvo. Dokonca sa očakáva, že v budúcnom roku môže HDP narásť až na 3 %.

Mohlo by ťa zaujímať: Nemecká národná banka v problémoch: Čelí obrovským stratám

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: PravdaTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.