Nemecká národná banka v problémoch: Čelí obrovským stratám

Ekonomika Bundesbank predikuje obrovské straty
Bundesbank predikuje obrovské straty. Zdroj: shutterstock.com/Mo Photography Berlin/Travis Wolfe
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Politika neustáleho zvyšovania úrokových sadzieb zo strany ECB, s cieľom skrotiť lepkavú infláciu, si začína vyberať svoju daň. Trpia nielen bežní ľudia, ktorým sa finančné produkty niekoľkonásobne predražili, ale problémy začínajú evidovať aj banky. A to aj tie národné. Dlhopisy, ktoré roky kupovali s vidinou istých ziskov, sa pre ne stávajú kameňom úrazu. Nemecká národná banka Bundesbank už teraz ohlasuje obrovské straty. Správu priniesol portál de.cryptonews.com.

Banka bije na poplach, ministerstvo máva rukou

Už v marci Bundesbank pri svojich kvartálnych uzáveroch informovala, že vlastný kapitál, ktorý banka v minulom roku investovala do vykrytia deficitu, bude tento rok musieť z účtovníctva odpočítať ako čistú stratu. Neustále navyšovanie úrokových sadzieb vedie totiž väčšinu investorov ku odchodu z dlhopisového trhu ku výnosnejším aktívam. Banka z vlastných rezerv bola schopná minuloročné predaje dlhopisov v záporných číslach pokryť, avšak jej rezervy sa míňajú. Keďže sa nenaplnili populistické sľuby politikov o krátkodobom prechodnom stave, ktorý vysoká inflácia mala predstavovať, situácia sa bude do budúcna iba zhoršovať.

Zatiaľ čo Spolkový kontrolný úrad dvíha prst nad stavom nemeckej národnej banky, Spolkové ministerstvo neberie tieto hrozby vážne. Správa bola prijatá s ľahostajnosťou s tým, že národnej banke predsa nemôže hroziť bankrot. Aj keď sa o bankrote zatiaľ otvorene nehovorí, Bundesbank má už pripravený plán záchrany, ktorým by mala byť finančná injekcia od štátu.

Nemecká Bundesbank sa topí v problémoch

Nemecká Bundesbank sa topí v problémoch. Zdroj: shutterstock.com/ThomasAFink

Pre porovnanie, národná banka v susednom Rakúsku je na tom veľmi podobne a na tento rok predikuje stratu vo výške 3,3 miliardy eur. Pozastavila dokonca aj vyplácanie dividend štátu. Národná banka Slovenska zatiaľ žiade podobné štatistiky nezverejnila. Je však jasné, že extrémne nízke hodnoty úrokových sadzieb v predošlých rokoch si musia vybrať svoju daň a zaplatíme ju všetci.

Nemecko upadá do recesie

Ako sme už skôr informovali v článku Nemecko sa len tesne vyhlo technickej recesii, celková hospodárska aktivita najväčšej európskej ekonomiky rapídny upadá. Dokonca i Robert Kiyosaki varoval pred ďalekosiahlou nemeckou recesiou, ktorá by mala kvôli úzkej prepojenosti ekonomík, významný dopad aj na Slovensko. Zo štvrtej najväčšej ekonomiky sveta sa v priebehu pár desiatok rokov môže stať vzor úpadku. Ako bolo Nemecko schopné po vojne až neuveriteľne vybudovať svoju ekonomiku, môže teraz tvrdo naraziť na realitu úpladku pracovnej sily.

Ako píše Georg Steiner z magazínu Cryptonews, nemecký supercyklus posledných desaťročí je zrejme minulosťou. Nemecká ekonomika by potrebovala ročne 400 000 nových pracovníkov, aby si dokázala udržať súčasnú pozície. O jej raste teda ani nemôžeme hovoriť. Situácia má súvis aj s celkovým ovzduším úpadku na starom kontinente, ktorý momentálne nevykazuje žiadne náznaky ekonomického zlepšenia, ako sme informovali. Populácia vymiera a Európa, na čele so svojou najväčšou ekonomikou Nemeckom, má svoje najlepšie časy už zrejme za sebou.

Úbytok zahraničných pracovných síl z nemeckého trhu spôsobuje najmä celkové vyrovnávanie ponúk v rámci Európy, kedy si pracovníci z východnej Európy vedia mnohokrát doma zarobiť porovnateľne, ako v Nemecku. Atraktivita sa tak znižuje a tlak na najväčšiu európsku ekonomiku sa zvyšuje. Začarovaný kruh môže priniesť celému ekonomickému svetu ešte mnoho problémov.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si aj: Slovenské domácnosti čaká ďalší rok cenový šok