NÁZOR – Veľký rozbor kryptomenového trhu – Čo sa stalo, deje a čo môžeme čakať

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Počas posledných dní sme boli svedkami svetovej paniky, ktorá tvrdo dopadla na všetky trhy, a to vrátane Bitcoinu. Aj preto je dôležité pozrieť na to, čo sa vlastne naozaj stalo, ako vyzerá situácia teraz a čo môžeme očakávať v nasledujúcich mesiacoch vo svete kryptomien.

Viac informácií – Začínate s tradovaním Bitcoinu? Toto sú indikátory, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní!

Reakcia na globálnu krízu alebo panika?

Dnes už nie sú pochybnosti, že trhy reagujú na situáciu spojenú s koronavírusom. Ten sa javí ako výrazné nebezpečenstvo obzvlášť pre starších a chorých ľudí. Je však ťažké povedať, či je reakcia adekvátna, či nie. Mediálny priestor zachvátila podobná panika ako pri tzv. utečeneckej kríze, ktorá vlastne vo výsledku nepriniesla nič zvláštne.

Aj preto si budeme musieť počkať na reálne vyhodnotenie vplyvov choroby Covid-19 až na dobu, kedy budeme mať dostatok relevantných údajov a pokojnú hlavu. Jedna z najvýznamnejších sociologických poučiek sa nazýva Thomasova teoréma. Tá hovorí, že ak ľudia vnímajú situáciu ako reálnu, tak sa pre nich reálnou aj stáva a teraz máme na krku globálnu paniku. Či je odôvodnená alebo nie, to momentálne nehrá rolu, pretože ľudia, očividne aj vlády a nakoniec aj trhy ju ako reálnu vnímajú. A to je dôležitý fakt.

S neistotou prichádza konkrétne trhové správanie a ľudia sťahujú investície z rizikových majetkov do hotovosti a bezpečných úložísk hodnoty. Momentálne vidíme prvý krok, ktorým je prechod do fiat mien. Tieto sú vnímané ako bezpečný spôsob uchovania hodnoty.

Trhy padajú z výšky kvôli pákam

Jedným z hlavných dôvodov radikálneho prepadu trhov, ktorý prebehol v rekordne krátkom čase, sú pozície s brutálnymi pákami. To sa samozrejme netýka len Bitcoinu. Aj normálne trhy bežne fungujú s extrémnymi pákami, ktoré prinášajú najväčšie zisky a najvyššiu mieru rizika. A práve tieto pozície miznú z trhov, čo potvrdil aj Michael Novogratz, ktorý vlastní investičnú spoločnosť Galaxy Investments a pýši sa veľkým množstvom BTC.

A práve tu je zakopaný pes až prekvapivo silných pohybov. Finančný systém aj BTC trhy sú totiž teraz postavené na obrovských pákach. A investori tieto riskantné pozície zatvárajú, čím ženú cenu podkladových majetkov nadol. Pri BTC to bolo ešte horšie, pretože veľká časť bežných investorov sa vrhla na tieto extrémne nebezpečné trhy a mnoho z nich prišlo o veľké majetky.

V priestore BTC bolo totiž pred halvingom očakávanie silného rastu a tak stále viac a viac ľudí otváralo long pozície s obrovskou pákou. Tie sú dnes prakticky minulosťou, pretože ich terajší prepad zlikvidoval prakticky všetky. V jeden deň hlásil Bitmex rekordný počet likvidácií long pozícií, ktorý dosiahol až na hodnotu 1,5 miliardy iba za jeden deň.

Končí Bitcoin ako úložisko hodnoty?

V komunite sa objavil naratív, že Bitcoin funguje ako úložisko hodnoty a nekoreluje s ostatnými trhmi. Tento naratív však dostal tvrdú ranu a logicky sa ponúka otázka, či je s ním koniec. Odpoveď je však inde, ako by sa zdalo.

Komunita okolo BTC je stále hlboko náchylná na cenové výkyvy a veľká časť komunity prišla relatívne nedávno. Oči mnohých sa tak fixujú na denné rámce, lenže to je logicky obrovská chyba, pretože denné rámce nevypovedajú prakticky o ničom. A práve v nasledujúcich mesiacoch sa ukáže, či Bitcoin koreluje a ako bude reagovať na budúcu recesiu, ktorá je pravdepodobne nevyhnutná.

Terajšia situácia ukazuje skôr dve iné veci. Jednak je komunita naozaj hlboko emotívna a rýchlo mení názory. Inštitucionálni investori tiež s veľkou pravdepodobnosťou považujú BTC za rizikový kapitál a pravdepodobne presúvajú svoje investície do stabilnejších druhov majetku.

Avšak ani jedno z toho neznamená koniec naratívu o úložisku hodnoty a vyššia absencia korelácie. Na to sú potrebné dlhodobejšie dáta a kvalitné analýzy. Zatiaľ tu máme iba počiatočnú reakciu na silnú vlnu paniky a to nevypovedá o dlhodobej a fundamentálnej hodnote BTC a kryptomien všeobecne. Aj preto je dôležité zdržať sa posudzovania na denných, časových rámcoch a počkať, ako si povedie Bitcoin v nasledujúcich mesiacoch.

Čo nás čaká pri Bitcoine?

Bitcoin teraz stojí pred prvým, zaťažkávacím testom. Tým bude vstup svetovej ekonomiky do recesie. Zatiaľ je ešte príliš skoro povedať, čo presne sa stane. Známy popularizátor BTC Andreas Antonopoulos tvrdí, že kríza bude pre BTC a kryptomeny veľmi nepríjemná. A zatiaľ sa jeho predpoklad javí ako rozumný. Panika naozaj trhy doviedla k masívnemu výpredaju a Bitcoin sa skôr chová ako rizikový majetok. V kríze sa predáva.

Lenže fundamentálny dôvod, prečo sme všetci v kryptomenách, je kvôli ich globálnemu charakteru, absencii cenzúry a neutralite. Ak by mal Bitcoin preukázať svoju hodnotu, tak teraz má šancu. Či to dokáže, to je zatiaľ skôr nepravdepodobné.

Nedávny prepad bol však veľmi radikálny práve kvôli obrovským likvidáciám pákových pozícií. Pravdepodobne nás ďalší takýto brutálny pohyb nečaká. Skôr môžeme očakávať dlhodobejší prepad ceny. V hre je tiež halving, ktorý môže zamiešať kartami. Preto je teraz nesmierne dôležité byť rozumný a opäť si opakovať staré známe príslovie, že nikto by nemal investovať peniaze, ktoré si nemôže dovoliť stratiť.

Čo nás čaká pri altcoinoch?

Altcoiny sa rozhodne netešia takej dobrej povesti ako Bitcoin a ich hodnota zo spoločenského hľadiska je podstatne špekulatívnejšia. Je dosť možné, že altcoiny čaká oveľa horší osud ako BTC. Ak by prepad pokračoval, a to sa momentálne zdá pravdepodobné, tak altcoiny čakajú veľmi bolestné časy.

Ako hlboko môžu altcoiny klesať nie je ľahké odhadnúť, ale pravdepodobnosť ich ďalšieho poklesu je vysoká. Pokiaľ bude BTC ďalej padať, tak porastie BTC dominancia a altcoiny budú strácať na hodnote ešte rýchlejšie. Aj v prípade rastu Bitcoinu bude altcoinom trvať, kým si opäť získajú dôveru investorov.

Altcoiny sa ani zďaleka netešia takej dôvere ako Bitcoin, a preto je teraz rozumné každú investíciu do altcoinov zvážiť veľmi dôkladne. Ich prepad vôbec nemusí byť na konci. Altcoiny získajú svoju príležitosť, ale tá príde až so vzostupom trhu a pravdepodobne bude taká reakcia oneskorená. Loviť dno sa nikdy nevyplatí a je lepšie byť si istý zmenou trendu.

Čo môžeme ďalej očakávať na svetových trhoch?

Podľa správ zo sveta sa zdá, že Ázia je z najhoršej paniky vonku. Európa momentálne prežíva vrchol krízy a všetky oči smerujú k tomu, ako si s chorobou dokáže poradiť Amerika, na čele ktorej stojí populistický prezident Donald Trump.

Ak by sa v USA vírus rozšíril, tak nás môže čakať ďalšia vlna výpredajov trhov. To je extrémne nebezpečné, pretože zdravotný systém USA je nastavený na služby len bohatým Američanom a tí chudobní nemôžu dostať adekvátnu zdravotnú starostlivosť a následne budú naďalej šíriť vírus.

Až odznie panika a strach z koronavírusu, tak nás čakajú dôsledky zastavenej výroby a utlmené spoločnosti, kde sú silne obmedzené ekonomické pohyby medzi ľuďmi. Ak sa svet rýchlo spamätá, tak nás pravdepodobne čaká rýchle oživenie, ale zároveň je možné, že škody spôsobené globálnej ekonomike povedú k dlhodobejšej recesii. To by bol najčernejší scenár.

Záverom tak možno povedať, že všetko stojí na tom, či budú ekonomické škody dostatočne veľké, aby zastavili dlhodobý ekonomický vzostup. Ak áno, tak nás čakajú biedne časy. Čierny scenár pre BTC by potom bol dlhodobý prepad aj v ekonomickej recesii. Aj preto je dôležité byť teraz opatrný a rozumný so svojimi investíciami.

Altcoiny sú teraz také rizikové, že by bolo nerozumné komukoľvek odporúčať nákup. Pri altcoinoch je potrebné počkať na známky dobrej kondície globálnej ekonomiky a stabilný vzostupný trend pre Bitcoin.

Čo čítať ďalej:

POROVNANIE – Kryptomeny vraj zlyhali? Akciové trhy kolabujú!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.