Návod na burzu Okex
Návod na burzu Okex. Zdroj: Shutterstock.com/Sergei Elagin

OKEx je inovatívna zmenáreň kryptomien s pokročilými finančnými službami. Poskytuje stovky tokenov a obchodných párov. OKEx je jedna z popredných kryptomenových búrz podľa výšky objemu obchodov. Poskytuje služby miliónom používateľov vo viac ako 100 krajinách. Objem obchodovania s futures BTC je 1,5 miliardy dolárov denne. Okrem futures poskytujú spotové, maržové, opčné a trvalé swapy, služby DeFi, pôžičky a ťažbu. OKEx je inovatívna zmenáreň kryptomien s pokročilými finančnými službami. Predstavujeme vám OKEx návod, ktorého obsahom je aj OKEx recenzia.

Burza je pomerne mladá a bola založená v roku 2017 čínskym podnikateľom Star Xu. Momentálne sídli v hlavnom meste Malty – Vallete. V máji 2018 sa burza Okex stala z pohľadu obchodovaného objemu tokenov najväčšou kryptomenovou burzou na svete. Platforma burzy Okex poskytuje základné, ale aj pokročilé obchodné príkazy a je skôr vhodná pre pokročilých obchodníkov.

Burza poskytuje obchodovanie s viac ako 140 kryptomenami a necelými 400 pármi. Okex tento zoznam aktualizuje a neustále tak rozširuje ponuku. Napriek tomu, že nie je možná zmena na fiat meny, tokeny môžete priamo na burze kúpiť platobnou kartou, SEPA prevodom alebo bankovým prevodom. Taktiež podporuje viacero cudzích jazykov, avšak slovenský a český jazyk nie je zahrnutý.

Založ si účet cez náš link získaj zľavu a bonus až do 100 EUR. 

»»»Začať obchodovať na OKEx«««

Registrácia účtu

Na to, aby ste sa registrovali na burze Okex, potrebujete ísť na domovskú stránku okex.com a vpravo hore stlačiť Sign up. Jediné, čo potrebujete, je zadať vašu e-mailovú adresu, heslo, poprípade referal. Pri registrácii na burze Okex viete získať dary v hodnote 30 dolárov. Potom ako dáte registrovať váš účet, príde vám na e-mailovú schránku 6-miestny kód, ktorý je potrebné opísať do burzy. Porovnanie s konkurenciou je tak prvé prihlásenie do burzy pomerne jednoduché. Po prvom prihlásení odporúčame okamžite spojazdniť dvojfaktorové overenie a verifikáciu účtu.

Registrácia účtu. Zdroj: Okex
Registrácia účtu. Zdroj: Okex

2FA

Do sekcie dvojfaktorového overenia sa dostanete prostredníctvom rozkliknutia vášho profilu vpravo hore a následne stlačením možnosti Security settings. Následne kliknete na možnosť Authenticator app. 

 • V prvom kroku je potrebné stiahnuť si aplikáciu, ktorá bude sledovať a generovať 6-miestne kódy, ako napríklad Google authenticator.
 • Teraz je potrebné v druhom kroku naskenovať QR kód, ktorý je unikátny pre váš účet na burze. Práve tento kód oskenujte pomocou stiahnutej aplikácie.
 • V treťom kroku dáte vyžiadať zaslanie overovacieho kódu na vašu e-mailovú schránku, ktorý následne opíšete do burzy. Opíšete tu taktiež 6-miestny kód z aplikácie.

Ďalej je potrebné aktivovať dvojfaktorové overenie, v prípade, že chcete peniaze vyberať. Kliknete na možnosť 2-factor authentication (2FA) a opíšete 6-miestny kód z aplikácie.

Bezpečnostné overenie si viete taktiež nastaviť na Fund účet, a to v prípade, že chcete dostávať upozornenia o vyberaní peňazí. Taktiež je možné nastavenie bezpečnosti prostredníctvom SMS cez mobil.

Zaujímavá je aj možnosť anti-phishing kódu – unikátna fráza, ktorá sa vloží do každého e-mailu od OKEx. Slúži ako poistka pre prípady phishingového útoku.

Dvojfaktorové overenie. Zdroj: Okex
Dvojfaktorové overenie. Zdroj: Okex

KYC verifikácia

Do sekcie verifikácie sa dostanete prostredníctvom rozkliknutia vášho profilu vpravo hore a následne stlačením Verification. Najprv si vyberiete, či je váš účet firemný alebo súkromný. Následne je potrebné zvoliť vašu národnosť, meno a priezvisko a taktiež typ dokumentu, ktorým budete chcieť verifikovať váš účet. Verifikovať účet môžete prostredníctvom vodičského preukazu, pasu alebo občianskym preukazom. Potom už postupujete podľa krokov ako vás navedie burza. Overením identity získate vyššie limity na výber a obchodovanie. Maximálny 24-hodinový limit výberu je 500 BTC.

Založ si účet cez náš link získaj zľavu a bonus až do 100 EUR. 

»»»Začať obchodovať na OKEx«««

Vklad a výber z účtu

Do sekcie výberov a skladov sa viete dostať na domovskej stránke burzy vpravo hore po rozkliknutí políčka Assets. Ako vidíte na obrázku nižšie, toto políčko vám poskytuje prehľad o vašich jednotlivých aktívach, o možnosti vložiť alebo vybrať prostriedky alebo možnosti presúvať prostriedky medzi jednotlivými účtami.

Vklad na burzu. Zdroj: Okex
Vklad na burzu. Zdroj: Okex

Funding account je váš základný účet, kde viete svoje kryptomeny vkladať, resp. vyberať. Stačí teda zvoliť danú kryptomenu, ktorú chcete vložiť a burza vám vygeneruje QR kód, resp. kľúč adresy, ktorý je potrebné skopírovať. Nikdy na adresu nevkladajte inú kryptomenu ako práve tú, ku ktorej daná adresa patrí. Minimálna výška vkladu sa odlišuje podľa kryptomeny, napr. 0,00005 BTC, 0,0001 LTC alebo 0,01 ETH.

Ak sa chystáte kryptomenu z burzy vybrať, najprv je potrebné zadať tzv. Fund password. Heslo slúži ako zabezpečovací kód pred výberom danej kryptomeny.

Na burze okrem vkladu a výberu kryptomeny viete aj priamo nakupovať a predávať za fiat menu. Zaplatiť viete kreditnou kartou, bankovým prevodom alebo SEPA prevodom. Predtým, ako nakúpite danú kryptomenu, je potrebné prejsť verifikáciou vášho účtu.

Rozhranie obchodnej platformy

Do sekcie obchodovania sa dostanete prostredníctvom tlačidla Trade vľavo hore na domovskej stránke. Predtým, ako vojdete do obchodnej platformy, viete si zvoliť medzi spotovou a maržovou burzou ako ukazuje obrázok nižšie.

Spotová a maržová burza. Zdroj: Okex
Spotová a maržová burza. Zdroj: Okex

Pri prvom vstupe sa vás burza opýta, aký skúsený ste v obchodovaní. Teraz si vysvetlíme jednotlivé sekcie obchodného rozhrania burzy Okex.

Rozhranie obchodnej platformy. Zdroj: Okex
Rozhranie obchodnej platformy. Zdroj: Okex
 1. Hlavička – V tejto časti obchodnej sekcie sa viete preklikávať medzi jednotlivými burzami, trhmi a taktiež vašimi peňaženkami. Je tu aj ikonka vášho profilu, kde si viete prispôsobovať všetky nastavenia účtu.
 2. Menový pár – V tejto časti obchodnej platformy si vyberáte konkrétny menový pár, ktorý sa chystáte predávať, resp. nakupovať a taktiež vidíte objemy obchodovania.
 3. Zadávanie objednávok – Táto sekcia slúži na zadávanie konkrétnych obchodných príkazov. Burza Okex vám poskytuje príkazy Limit, Market a Stop.
 4. Order book – Kniha objednávok je zoznam pokynov, ktoré burza používa na zaznamenanie záujmu kupujúcich a predávajúcich o konkrétnu kryptomenu. Je tu taktiež Trade History, kde vidíte chronologicky zoradené obchody v daný čas a v danom množstve za istú cenu.
 5. Graf – V tejto časti obchodnej platformy burzy Okex sa nachádza samotný graf, kde si viete pridávať rôzne obchodné nástroje, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní. Viete sa tu prepínať medzi originálnym grafom burzy alebo grafom TradingView.
 6. Objednávky – V poslednej časti sa nachádzajú vaše otvorené a zrealizované objednávky.

Spotová burza

Burza Okex vám poskytuje príkazy na obchodovanie:

 • Limit
 • Market
 • Stop

Limit

Prvý typ zadávania príkazu, ktorý vám burza poskytuje, je Limit. Budete teda zadávať limitnú cenu, ktorá sa líši od aktuálnej trhovej ceny. Limitná cena bude predstavovať cenu, za ktorú plánujete danú kryptomenu nakúpiť, resp. predať. Fakt, že limitná cena nie je aktuálna cena, znamená, že vaša objednávka bude zaradená do knihy objednávok. Objednávka bude v knihe objednávok až dovtedy, pokým sa nenájde protistrana, ktorá bude súhlasiť s vašimi obchodnými podmienkami. Limitná objednávka preto môže byť vyplnená tesne po vytvorení príkazu, alebo nemusí byť naplnená nikdy.

Predtým, ako prejdeme na príklady, vysvetlíme si možnosti Take profit a Stop loss na burze Okex. Tieto podmienky totižto viete pridať pri zadávaní limitných alebo trhových objednávkach, čo zobrazuje aj obrázok nižšie.

Stop loss a take profit. Zdroj: Okex
Stop loss a Take profit. Zdroj: Okex

Pre aktuálnu objednávku môžete prednastaviť cenu stop objednávky. Po úplnom vyplnení objednávky systém zadá stop príkaz podľa jeho prednastavenej ceny a sumy. To znamená, že príkaz sa aktivuje po prekonaní Trigger price (spúšťacia cena).

Založ si účet cez náš link získaj zľavu a bonus až do 100 EUR. 

»»»Začať obchodovať na OKEx«««

Príklad limit na nákup

 • Trhová cena BTC = 47 870 $
 • Limitná cena na nákup = 46 500 $

Aktuálna cena, za ktorú sa Bitcoin obchoduje, je na hladine 47 870 $. Predpokladáte, že cena bude mierne klesať až na support 46 500 $. Preto považujete túto cenu za nákupnú príležitosť. Zadáte preto nákupný príkaz limit s cenou 46 500 $. V prípade limitného nákupu je limitná cena nižšie ako trhová cena. Na záver vám stačí už len zadať množstvo meny, ktorú plánujete obchodovať. V tomto príklade sme zadali množstvo 1 BTC.

Limitný príkaz na nákup. Zdroj: Okex
Limitný príkaz na nákup. Zdroj: Okex

Príklad limit na predaj

 • Trhová cena BTC = 47 870 $
 • Limitná cena na predaj = 49 500 $

Aktuálna cena, za ktorú sa Bitcoin obchoduje, je na hladine 47 870 $. V tomto príklade predpovedáte, že cena pôjde hore až na rezistenciu 49 500 $. Myslíte si, že práve tu bude lokálne maximum, a preto vytvárate limitný príkaz na predaj s hodnotou 49 500 $. V prípade limitného predaja je limitná cena vyššie ako trhová cena. Na záver vám stačí už len zadať množstvo meny, ktorú plánujete obchodovať. V tomto príklade sme zadali množstvo 1 BTC.

Limitný príkaz na predaj. Zdroj: TradingView
Limitný príkaz na predaj. Zdroj: TradingView

Market

Druhý typ objednávok je Market. Ide o najjednoduchší typ objednávky, pretože pracuje s aktuálnou spotovou cenou. Nemusíte teda čakať na protistranu, kým sa nájde niekto, kto vyhovie vašim požiadavkám. Výhodou je, že takáto objednávka je vysporiadaná okamžite. Nemusíte dokonca zadávať ani cenu, pretože burza vám ju automaticky zadá. Na záver vám stačí už len zadať množstvo meny, ktorú plánujete obchodovať. V tomto príklade sme zadali množstvo 1 BTC, resp. 50 000 USDT.

Stop

Váš Stop pokyn nemusí byť spustený pre prudké trhové výkyvy, cenové alebo pozičné limity, nedostatočnú maržu, neobchodovateľné zmluvy alebo systémové chyby. Príkaz Stop sa po spustení stáva príkazom Limit/Trh. Počas čakania na vykonanie budú nevyplnené limitné/trhové príkazy zobrazené v zozname otvorených príkazov. Znamená to, že keď cena pretne stop cenu, v tom momente vám vznikne trhová alebo limitná objednávka. Predtým, ako prejdeme na konkrétne príklady, vysvetlíme si pojem Conditional a OCO.

Conditional – Príkazy na podmienené zastavenie majú jednu spúšťaciu cenu. Keď aktuálna cena prekročí spúšťaciu úroveň, zadá sa trhový alebo limitný pokyn.

OCO – Vyberiete si spúšťaciu (trigger) cenu a order cenu objednávky pre svoju stop aj cieľovú cenovú hladinu. Keď sa trhová cena dotkne niektorého z vašich spúšťačov, vaša objednávka sa zadá a druhý spúšťač sa zruší.

Nasledujúce príklady budú vysvetlené pri type Conditional.

 • Trigger price – Na tejto hodnote sa vytvorí limitný (alebo trhový) príkaz, ktorý sa zapíše v order booku. Trigger cena je teda podmienka, ktorá má byť splnená, aby cena vytvorila limitnú/trhovú objednávku.
 • Price – Je to cena, za ktorú je nákup, resp. predaj zrealizovaný. Ide o limitnú (alebo trhovú) objednávku, ktorá vznikne, ak cena prerazí Trigger cenu.
 • Amount – Množstvo kryptomeny, ktorú plánujete obchodovať.

Príklad Stop na nákup

 • Trhová cena BTC = 30 000 $
 • Spúšťacia cena (trigger) = 31 000 $
 • Limitná cena na nákup = 31 500 $ (môže byť aj Market)

Aktuálna cena, za ktorú sa Bitcoin obchoduje, je na hladine 30 000 $. Predpokladáte, že rastúci trend bude pokračovať a potvrdenie nastane až vtedy, keď cena pretne 31 000 $. Hodnotu 31 000 $ považujete za rezistenciu, ktorú musí cena prekonať na to, aby sa potvrdil dlhodobý rastúci trend. Preto zadávate Stop príkaz na nákup s parametrami trigger price 31 000 $ a order price 31 500 $. Ak cena dosiahne 31 000 $, tak sa vytvorí limitná objednávka s cenou 31 500 $. Rozdiel medzi order a trigger cenou zabezpečuje úplné vyplnenie objednávky. Na záver vám stačí už len zadať množstvo meny, ktorú plánujete obchodovať. V tomto príklade sme zadali množstvo 1 BTC.

Príkaz stop na nákup. Zdroj: Okex
Príkaz stop na nákup. Zdroj: Okex

Príklad Stop na predaj

 • Trhová cena BTC = 30 000 $
 • Spúšťacia cena (trigger) = 28 900 $
 • Limitná cena na predaj = 28 500 $ (môže byť aj Market)

Prvý nákup BTC ste realizovali za cenu 28 500 $. Odvtedy Bitcoin narástol na hodnotu 30 000 $. Chcete sa ubezpečiť, že ak cena začne znovu padať, tak nechcete byť stratový. Preto zadáte príkaz Stop na predaj s parametrami trigger price 28 900 $ a order price 28 500 $ (hodnota vášho prvého nákupu). Na záver vám stačí už len zadať množstvo meny, ktorú plánujete obchodovať. V tomto príklade sme zadali množstvo 1 BTC.

Príkaz stop na predaj. Zdroj: Okex
Príkaz stop na predaj. Zdroj: Okex

Maržová burza

Na maržovej burze viete využívať možnosti finančnej páky. Obchodovať tu viete nielen s vlastnými prostriedkami, ale viete si prostriedky aj požičať. Čím vyššiu finančnú páku zvolíte, tým je väčší potenciál zisku, ale taktiež aj rizika. Čím vyššia je finančná páka, tým bližšie vznikne likvidačná cena k aktuálnej trhovej cene. To je hlavný dôvod, prečo je obchodovanie s finančnou pákou také rizikové a to hlavne na kryptomenovom trhu. Burza Okex poskytuje dva typy finančných pák:

Isolated – Otvorené pozície počítajú maržu, zisky a straty oddelene. Keď ste zlikvidovaný, vaša maximálna strata je obmedzená na maržu danej pozície.

Cross – Vaša pozičná marža je obmedzená na hodnotu aktíva, s ktorým obchodujete. Keď ste v likvidácii, vaša maximálna strata je obmedzená na zostatok tohto jednotlivého majetku na vašom účte.

Jednotlivé typy objednávok sú rovnaké ako v prípade spotovej burzy.

Založ si účet cez náš link získaj zľavu a bonus až do 100 EUR. 

»»»Začať obchodovať na OKEx«««

Poplatky Okexu

 • Výber a vloženie kryptomien

Vloženie kryptomien na burzový účet nie je spoplatnený. Poplatky za výber sa líšia podľa typu kryptomeny – napr. 0,0004 BTC, 0,003 ETH, 0,1 XRP alebo 0,88 USDT.

 • Obchodné poplatky

Poplatky za obchodovanie závisia od toho, či kryptomenu predávate (maker) alebo nakupujete (taker). Záleží tiež na finančnom objeme, ktorý ste v posledných 30 dňoch zobchodovali – a na množstve OKB tokenov, ktoré držíte. Poplatky za spot trading sa u makerov pohybujú vo výške -0,01 až 0,1 % (pri obchodovaní veľkých finančných objemov vám burza časť financií vráti). Taker platí z uskutočneného obchodu 0,03 až 0,15 % poplatok.

U pákového obchodovania sa výška poplatku odvíja od typu obchodovanej kryptomeny a výšky páky.

Záver

Burza Okex sa zaradzuje medzi viac populárne kryptomenové zmenárne na svete. Poskytuje štandardné zabezpečenie užívateľských účtov, avšak na rozdiel od konkurencie podporuje užívateľov aj v hľadaní prípadných bezpečnostných chýb. Ak sa vám podarí takúto chybu nájsť, burza vás odmení výplatou v ETH.

Klientská podpora je taktiež na celkom dobrej úrovni a poskytuje komunikáciu s burzou prostredníctvom online chatu alebo ticketov.

Celkovo tak burzu môžeme hodnotiť ako jednu z dôveryhodnejších. Napriek tomu vám však odporúčame hneď po prvom prihlásení prejsť dvojfaktorovým overením a verifikáciou účtu. Burza je vhodná ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých obchodníkov. V prípade, že sa rozhodnete registrovať na burze Okex, tak vás čaká zaujímavý bonus. Ak totižto nakúpite tokeny za minimálne 100 $ obdržíte ako darček Bitcoin v hodnote 10 $.

Založ si účet cez náš link získaj zľavu a bonus až do 100 EUR. 

»»»Začať obchodovať na OKEx«««

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre