[Návod] Ako ťažiť Electroneum na počítači

Pre začiatočníkov Ťažba Bitcoinu je stále menej zisková
Ťažba Bitcoinu je stále menej zisková. Zdroj: Shutterstock.com/SPF
BitmarketsPepe Unchained mobil

2Naposledy sme pre vás vypracovali návod ako ťažiť Electroneum na mobilnom telefóne. Mnohých z vás táto téma zaujala a preto sa budeme Electroneu venovať aj v ďalšom článku.

Návod k mobilnému mineru nájdete v tomto článku.
Ak vás zaujímajú podrobnosti o Electroneum mobilnom mineri, odpovede nájdete tu.

Ťažiť Electroneum na laptope? Prečo nie!

Mobilný miner predstavuje prevrat v tom, že ľudia môžu získať svoje prvé mince bez toho, aby disponovali vysokovýkonným hardvérom, alebo minuli za ne svoje ťažko zarobené peniaze. Je to lacné a rýchle riešenie a nijako to neobmedzuje výkon nášho telefónu, čo patri medzi najväčšie výhody tohto minera. No smartphone nie je jediný prístroj, ktorý ma doma takmer každý a používa ho prakticky denno-denne. Mám teraz na mysli naše laptopy, notebooky, či osobné stolové počítače. A práve na tieto zariadenia sa zameriame dnes.

Počítače sú hlavným hnacím motorom blockchainu spoločnosti Electronum. Práve na nich sa vykonáva potvrdzovanie transakcií a tým pádom aj skutočná ťažba, narozdiel od mobilnej ťažby, kde dochádza iba k jej simulácii. Z tohto dôvodu je aj rýchlosť ťaženia oveľa vyššia ako na smartphone-och. V dnešnom článku si ukážeme návod na jeden z najjednoduchších a najrýchlejších spôsobov ako začať ťažiť Electroneum na vašom osobnom počítači.

Miner pre úplných začiatočníkov

Ak nemáte žiadne skúsenosti s ťažením, najlepším začiatkom pre vás, bude využitie skutočne jednoduchého ťažobného softvéru od spoločnosti Electroneum. Tento miner je kompatibilný so všetkými základnými operačnými systémami, ako sú Windows, Linux a Mac. Je naozaj veľmi jednoduchý a na rozdiel od bežných minerov, ktoré využívajú rozhranie príkazového riadku, technici Electronea preň vytvorili grafické rozhranie. Na ťaženie cez tento miner sa využíva procesor vášho počítača.

Ak by ste chceli skúsiť ťažbu na grafickej karte, pozrite sa na tento článok.

Ako začať

Softvér si stiahnete na stránke downloads.electroenum.com. Nájdete ho v ľavom hornom rohu stránky pod názvom “Beginner’s Pool Mining Software”.

Tento konkrétny softvér je určený iba pre operačný systém Windows. Ak používate iný operačný systém, scrollujte nižšie a vyberte si ten, ktorý je kompatibilný práve s tým vašim.

Poznámka:

Môže sa vám stať, že pri sťahovaní antivírus súbor s týmto softvérom, presunie do karantény, prípadne Google Chrome zablokuje jeho stiahnutie. Nemusíte mať obavy, softvér je overený a absolútne bezpečný. V prípade blokovania Google Chrome, kliknite na ikonu “Menu” v pravom hornom rohu (ikona s troma bodkami v stĺpci), prejdite na príkaz “Stiahnuté” a daný súbor potvrďte príkazom “Ponechať nebezpečný súbor”.

Stiahnutý súbor otvorte a nainštalujte. Po inštalácii sa vám objaví na ploche ikona s názvom electroneum poolminer. Posledný dvojklik na ikonu a je to!

Nastavenie minera

Pred vami je hlavné okno minera. V tomto bode je nevyhnutné vytvoriť si peňaženku, na ktorú sa budú vaše vyťažené mince pripisovať. Návod na vytvorenie peňaženky nájdete v tomto článku. Adresu peňaženky následne skopírujete a prilepíte do riadku v ktorom je napísané Insert your ETN wallet here.

# of Threads

Tu zadáte počet jadier vášho počítača. Ak si nie ste istý, stlačte súčasne klávesy CTRL, ALT, DELETE a otvorte “Task manager” (Správca úloh). Následne prejdite na “Performance tab” (Výkon), kde nájdete všetky údaje o vašom procesore.

Pool URL

Tu je potrebné zadať adresu poolu cez ktorý budete ťažiť. Adresa je zvyčajne vo formáte:

stratum+tcp://[URL]:[port]

URL nahradíte URL adresou z poolu a port špecifickým číslom poolu, ktorý sa skladá zo štyroch čísel.

Najjednoduchšie je začať napríklad s EasyHash Pool. Na tomto poole sa nepotrebujete registrovať, takže iba si vyberiete z následujúcich dvoch adries podľa výkonu vášho počítača:

  • stratum+tcp://etn.easyhash.io:3630 (pre slabšie a stredne silné CPU)
  • stratum+tcp://etn.easyhash.io:3631 (pre silné CPU)

Ak by mal niekto chuť exeprimentovať s ťažbou na inom poole, tu je ich zoznam.

Začíname ťažiť

Míner máme nastavený, takže teraz už iba stačí stlačiť Start Mining a mala by sa vám spustiť ťažba. Progres sa vám zobrazuje v okne Miner output.

Zároveň na obrazovke vidíte Hash rate (rýchlosť ťaženia) a Total shares (je to počet úloh, ktoré vykonal váš počítač pre daný pool). Ako si môžte všimnúť na obrázku vyššie, na mojom počítači je Hash rate 42.45 H/s, čo je dosť málo. Pre maximalizáciu vyťažených mincí bude nevyhnutné pohrať sa s nastaveniami minera a výberom najvhodnejšieho poolu. Optimálny Hash rate je okolo 200 H/s. Toto číslo by ste mali byť schopný dosiahnuť s procesorom i7 multi-core.

Ako si skontrolovať množstvo vyťažených mincí

Miner priamo nezobrazuje množstvo vyťažených mincí. Pre tento podstatný údaj sa musíte presunúť na web stránku poolu na ktorom ťažíte. V našom príklade ťažíme cez EasyHash Pool, takže prejdeme priamo na ich stránku. Z hornej lišty si vyberieme príkaz “My stats” (moje štatistiky). Potom už iba stačí zadať do okna adresu vašej peňaženky a zobrazia sa vám štatistiky o ťažbe, ktorá prebieha na vašom počítači.

Ako pri mobilnom mineri, tak aj tu sa mince najprv zbierajú pod “Balance”. Až vyťažíte 10 mincí, automaticky sa vám presunú do vašej peňaženky. Poplatok na tomto poole predstavuje 0.1%. Keď budete skúšať nové pooly, nezabudnite si všímať tieto poplatky. Každý pool má vlastné a pohybujú sa od 0 až po niekoľko percent.

Záver

Tento miner nie je najlepší a nie je ani najefektívnejší. No jednoznačne patrí medzi najjednoduchšie, preto je vhodný pre začiatočníkov a ich prvý kontakt so skutočnou ťažbou.

Pokiaľ nechcete prísť o ďalšie novinky v tejto oblasti, zapnite si notifikácie zvončekom vľavo dole, alebo nás môžete sledovať na Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri

txbKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.