NASDAQ zvolal schôdzu ohľadom legitimizácie kryptomien

Novinky Ako to bude s legitimizáciou kryptomien?
Ako to bude s legitimizáciou kryptomien? Zdroj: shutterstock.com/JHVEPhot
Kvakomat PC bannerMind of Pepe mobil

História podvodov a krádeží, ktoré sa v spojitosti s kryptom v minulosti udiali, má za následok to, že sa často na krypto pozerá „cez prsty”. A to aj napriek dôkazom, že s kryptom je spojené úplné minimum nelegálnych činností. Reputáciu kryptomien sa chystá zmeniť CEO burzy NASDAQ, s pomocou regulácií, búrz a Wall Streetu.

Zákaz kryptomien je v mnohých krajinách na svete stále aktuálnou témou. Napríklad, v Bangladéši komukoľvek, kto bude pristihnutý pri používaní akejkoľvek kryptomeny, hrozí väzenie. Krajina to zdôvodňuje bojom proti praniu špinavých peňazí a podvodom, ktoré históriu kryptomien sprevádzajú. Hoci bolo dokázané, že s nelegálnou činnosťou je spojených menej než 1 % všetkých transakcií, zdá sa, že cesta k legitimizácii krypta bude ešte dlhá. Tomu chce teraz pomôcť NASDAQ.

Mohlo by vás zaujímať: Iba 1 % všetkých Bitcoinov sa používa na nelegálne účely

Krypto ako cenné papiere

NASDAQ je najväčšou elektronickou burzou v USA a treťou najväčšou burzou na celom svete. Obchodovať je na nej možné prakticky s čímkoľvek, teda s akciami, futures či opciami. Teraz však bojuje s problémom klasifikácie kryptomien ako aktív. Komisia pre kontrolu cenných papierov Spojených štátov totiž vyjadrila svoje obavy ohľadom možnej a veľmi jednoduchej manipulácie so spotovými trhmi Bitcoinu, vďaka čomu je podľa nej možné, aby burzy ponúkali krypto ako bežné akcie.

V Chicagu preto burza NASDAQ zvolala schôdzu so zástupcami Wall Streetu, bežných búrz, ale tiež z oblasti krypta. Schôdza však prebiehala za zatvorenými dverami. Zúčastnili sa jej napríklad zástupcovia Gemini, pre ktorú okrem iného vykonáva NASDAQ dohľad nad trhmi s BTC a ETH. A nie sú jediní, NASDAQ podobných dohôd v priebehu tohto roka uzavrela už mnoho. Pre Wall Street tiež nejde o prvý kontakt so zástupcami kryptobúrz. Oproti minulosti tak už dávno došlo k veľkej zmene a voči kryptomenám už z ich strany nedochádza k tak veľkému odsudzovaniu.

Odporúčame: Koniec Bitcoin rallye? – odmietnutie krypto-ETF poslalo trh na chvíľu do voľného pádu

Regulácie a dohľad nad kryptom a priebežný dialóg

Na schôdzi sa podľa slov jedného z účastníkov preberali spôsoby implementácie regulácií a dohľadu, a tiež aj to, ako kryptomenám napraviť ich reputáciu, aby mohli byť obchodované ako klasické aktíva. CEO NASDAQu Adena Friedman svoju náklonnosť ku kryptomenám neskrýva. Nedávno tiež uviedla, že vývoj kryptomien je ešte beh na dlhú trať a je stále nejasné, ktorá mena sa nakoniec stane tou hlavnou.

„Avšak zastávam myšlienku, že globálna platobná metóda je ďaleko účinnejšia než tie, ktoré v súčasnosti využívame najviac. Zároveň podporuje internetovú ekonomiku,” dodáva Friedman.

Záver

Podľa slov zúčastnených by nemalo ísť o poslednú takúto schôdzu a na túto tému by mal prebiehať priebežný dialóg a to aj medzi burzami, aj s účasťou Wall Streetu. Ten svoj neskorý príchod do sveta digitálnych mien obhajuje neistotou kvôli krádežiam, podvodom a likvidite, ktoré kryptomeny v histórii sprevádzali. V dobe stále neistých dopadov regulácií a stále pretrvávajúcich zákazov kryptomien v niekoľkých krajinách je dialóg na túto tému určite veľmi vítaný.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Michal.

Zdroj:
ccn.com

Memex PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.