Iba 1 % všetkých Bitcoinov sa používa na nezákonné účely

Novinky Iba 1 % všetkých Bitcoinov sa používa na nezákonné účely.
Iba 1 % všetkých Bitcoinov sa používa na nezákonné účely. Zdroj: shutterstock.com/WitOlszewski
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomeny sú často brané ako meny, ktoré vo veľkej miere napomáhajú vo financovaní nelegálnych činností. Vo výskume od ,,The Foundation for Defense of Democracies” však bolo zistené, že na nezákonné účely sa používa iba jedno percento Bitcoinu.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Michael.

Nie je tak ,,kriminálny”, ako si môžete myslieť

Aaron Shamo je 28-ročný nadšenec do Bitcoinu, ktorý sa stal kryptomilionárom na konci minulého roku. Podľa polície bol drogovým dílerom (obchodoval s fentanylom – silný opiát).

Zistilo sa, že tento človek prijímal platby iba v Bitcoinoch. ,,Prešli sme iba na platby Bitcoinom. Vďaka tomu môžete oceniť o 10% nižšie ceny našich produktov. Najlepšie na tom je, že vďaka platbám v BTC si môžete objednať koľko len chcete – bez limitu,” stálo v emaile od dílera.

Našlo sa šesť webových stránok ponúkajúcich fentanyl. Na všetkých z nich bolo možné zaplatiť Bitcoinom. ,,Kryptomeny sú pre dílerov ideálnymi výmennými prostriedkami, pretože sú anonymné,” povedal Rob Portman, šéf senátneho výboru vyšetrujúci tento prípad. Podľa generálneho prokurátora Jeffa Sessionsa je používanie Bitcoinu na dark webe ,,veľkým problémom”.

Mnoho obhajcov kryptomien však tento argument neprijíma. ,,Obviňovať Bitcoin za túto situáciu je nezmyselné. Potom by ste totiž museli obviniť aj internet alebo autá, ktoré díleri tiež využívajú,” uviedla Perianne Boringová, predsedníčka komory pre digitálny obchod.

Anonymita

Otázka anonymity je tiež špekulatívna.  Aby ste totiž mohli Bitcoinom platiť, musíte si ho kúpiť. A na to potrebujete reálne peniaze a burzu, ktorá o vás vie mnoho informácií.

The Foundation for Denfense of Democracies vydala správu, v ktorej sa píše, že dokonca menej ako jedno percento všetkých Bitcoinov sa používa na nelegálne účely. Okrem toho, takmer všetka nezákonná činnosť s ním spojená pochádza z dark webu.

„Lepšie súkromie môže byť kľúčom k rastu legálneho používania kryptomien. Musí to však byť vyvážené s potrebou súdov, ktoré v určitých prípadoch musia mať možnosť sledovať transakcie.”

Záver

Kriminalita existovala pred Bitcoinom, a bude aj naďalej. Aj keby kryptomeny nikdy nevznikli, drogoví díleri a ďalší obchodníci na dark webe by si určite našli iný spôsob platby.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
newsbtc.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.