Koniec Bitcoin rallye? – odmietnutie krypto-ETF poslalo trh na chvíľu do voľného pádu

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Včera v nočných hodinách svet obletela správa, ktorá poslala Bitcoin a s ním aj zvyšok trhu do hlbokého dumpu. Z akcie, ktorá zo začiatku vyzerala ako obyčajné “vymetanie stoplossov” sa stal panic sell. Hodnota Bitcoinu cez noc klesla pod
8 000 $. Po úžasnom 10-dńovom rallye sme sa tak konečne dočkali očakávanej korekcie. Už včera sme na facebooku avizovali, že podľa technickej analýzy môžeme ísť ešte hlbšie, a to až na 7 700 $.

Viac o nových kryptomenových ETF nájdete v tomto článku.

Dôvodom dumpu má byť odmietnutie ETF

Či sa táto predikcia vyplní, je nateraz otázne. Čo presne však spôsobilo nočný prepad? Ako naznačuje nadpis, práve bolo odmietnuté jedno z ETF, ktoré boli podané na schválenie americkej SEC.

Konkrétne ide o ETF spoločnosti Gemini, ktorú založili bratia Winklevossovci (známi aj z filmu The Social Network – odporúčame pozrieť) s názvom The Bats Exchange ETF (BTX). Toto ETF bolo už raz pred rokom zamietnuté. Nejde teda o prvý neúspešný pokus o vytvorenie BTX.

Našťastie, SEC má na stole hneď niekoľko kryptomenových ETF.

Dôvody odmietnutia neprekvapujú

SEC samozrejme svoje rozhodnutie musí podoprieť argumentami. BTX ETF nebolo schválené, pretože:

SEC vyjadrila svoje obavy nad schopnosťou spoločnosti Gemini a BTC ETF fondu “ochrániť investorov a verejné záujmy” pred “podvodnými a manipulačnými praktikami.” Citovaný bola aj májový výskum minuloročnej BTC pumpy, ktorá vraj vznikla kvôli manipuláciám trhu.

Bitcoin podľa SEC nepredstavuje bezpečnú investíciu, pretože  podlieha manipulatívnym praktikám veľkých hráčov na trhu a jeho technológia neposkytuje adekvátne nástroje na prevenciu prania špinavých peňazí a iných finančných zločinov.

Zhrnuté jednou vetou:

“Bitcoin je anonymný a jeho hodnota je zmanipulovaná.”

Pokiaľ máte záujem o intraday analýzy Bitcoinu, možno vás zaujme najnovšia limitovaná ponuka na Trading11.

Čo myslíte? Spôsobí toto odmietnutie ďalší prepad trhu, alebo už sme z najhoršieho von?

Čo čítať ďalej?

[Správy] Nové reštrikcie budú platiť od 1. augusta • Kryptomeny ako alternatíva k peniazom a ďalšie novinky